26 Mayıs 2022, Perşembe 04:12

Sol ve Sağ Göğüs Kafesinin, Göğüs Kafesi Ortasının Ağrıması ve Yanması

Sol ve Sağ Göğüs Kafesinin, Göğüs Kafesi Ortasının Ağrıması ve Yanması

Göğüs kafesimiz 24 kaburgadan meydana gelir. Bunların 12'si sağ, diğer yarısı sol taraftadır. Göğüs kafesinin görevi, akciğerlerimizi, kalbimizi ve diğer göğüs organlarını darbelerden korumaktır.Göğüs kafesinde ağrı ve yanma şikâyeti pek çok nedenden

Göğüs kafesimiz 24 kaburgadan meydana gelir. Bunların 12'si sağ, diğer yarısı sol taraftadır. Göğüs kafesinin görevi, akciğerlerimizi, kalbimizi ve diğer göğüs organlarını darbelerden korumaktır. Göğüs kafesinde ağrı ve yanma şikâyeti pek çok nedenden kaynaklanır. Bunlar aşağıda açıklanmıştır.

Göğüs Kafesi Ağrısı, Yanması Nedenleri Nelerdir?

 1. Soğuk Algınlığı
 2. Sinüzit, nezle, grip ve benzeri durumlarda göğüs kafesi ağrıyabilir. Bu normal ve geçicidir.
 3. Sinirsel Problemler
 4. Anksiyete, panik atak ve stres gibi ruhsal sorunlar göğüs kafesinde ağrı yapabilir.
 5. Yaralanma
 6. Spor yaralanmaları, trafik kazaları, düşme ve buna benzer olaylar göğsün yaralanmasına ve göğüs kafesinde ağrıya sebebiyet verir.
 7. Kostokondrit

Bu, Tietze sendromu olarak da bilinir. Sağ ve sol kaburga kemiklerinin bir arada durmasını sağlayan göğüs kemiğine sternum denir. İşte kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdakta iltihaplanma, Tietze sendromu (kostokondrit) adını alır. Bu iltihap göğüs kafesinde ağrı ile sonuçlanır. Ağrının hafif olması mümkündür ancak şiddetli de hissedilebilir. Kişi göğüs bölgesine dokunduğu zaman ağrı ve hassasiyet daha da artar. Ciddi vakalarda ağrı başka uzuvlara yayılır, hatta gündelik hayatı zorlaştıracak boyuta varır.

 1. Akciğer Kanseri

Gülme, öksürme veya derin nefes alma sırasında belirginleşen göğüs ağrısı akciğer kanserine işaret edebilir. Buna balgam, ağızdan kan gelmesi, hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlığı da eşlik ediyorsa akciğer kanseri şüphesi güçlenir. Yapılacak şey vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaktır.

 1. Solunum Sistemi Hastalıkları

Akciğer iltihabı, zatürre ve astım göğüs kafesinin ağrımasına yol açar. Akciğerle ilgili başka rahatsızlıklar da buna neden olabilir.

 1. Kalp-Damar Hastalıkları (Kardiyovasküler Hastalıklar)

Aort diseksiyonu ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar göğüs kafesini etkiler. Bunun sonucunda ağrı kaçınılmazdır.

 1. Plörezi

Göğüs boşluğunu içeriden kaplayan iki katlı ince zar tabakasına plevra adı verilmektedir. Bu doku akciğerleri çevreler. Plevra iltihabına plörezi denir. Belirtilerinden biri, hastanın nefes alıp verirken göğsünde keskin bir ağrı duymasıdır. Farklı semptomları da vardır. Bunlar iltihabın nedenine göre değişir. En yaygın şikâyetler; kilo kaybı, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Çoğunlukla viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Otoimmün bozukluklar, pulmoner emboli, akciğer kanseri, pnömoni ve bakteriyel enfeksiyonlar da plörezi nedenleri arasındadır. Asbest ve pankreatit gibi sağlık sorunları da plevranın iltihaplanmasıyla sonuçlanabilir. Bazen kalp ameliyatı geçirenlerde de buna rastlanmaktadır. Kimi zaman kesin bir neden bulunamaz. Ağrıyı hafifletmek amacıyla ibuprofen ve parasetamol (asetaminofen) reçete edilebilir.

 1. Fibromiyalji

Bu, kronik bir ağrı sendromudur. Göğüs kafesinde ve başka bölgelerde ağrı meydana getirir. Kendini genellikle depresyon ve uyku bozukluğu ile gösterir. Fibromiyalji hastaları sıklıkla göğüs kafesi ağrısından yakınır.

 1. Sindirim Sistemi Hastalıkları

Ülser, midede gaz birikimi ve mide yanması gibi sindirim sorunları göğüste ve göğüs kafesinde ağrı oluşturabilir. Hassas bağırsak sendromu yaşayanlarda bu daha yaygındır. Göğüs kafesinin altında ortaya çıkan gaz sıkışması ağrıyı beraberinde getirir. Kimilerinde bu ağrı fazla rahatsızlık vermezken, kimilerinde aşırı ağrı görülebilir. Ağrı ile birlikte mide bulantısı gözlemlenebilir.

 1. Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Göğüs kafesinde ağrı otoimmün bozukluklar nedeniyle de gelişebilir. Ankilozan spondilit, psoriatik artrit ve romatoid artrit bunlardandır. Hissedilen ağrı, kaburga kıkırdağı ile kaburga kemiği arasında bulunan kavşaktan geliyordur. Ancak kişi bunu 'kaburgam ağrıyor' diye tanımlayabilir.

 1. Pulmoner Emboli

Akciğerlerde yer alan arterlerden birinde tıkanma olursa bu, PE(pulmoner emboli) olarak isimlendirilir. Söz konusu durum, çoğu zaman bacakta bir kan pıhtısı oluşmasıyla (derin ven trombozu ile) meydana gelir.

Göğüs Kafesi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüs kafesi ağrısına göğüs hastalıkları bölümü bakar. Göğüs kafesinde ağrının neden kaynaklandığını belirlemek için EMR yöntemi kullanılır. Bu uygulama, göğüs kafesi içinin direkt olarak görülmesini sağlar. Böylelikle ağrının altında yatan sebep tespit edilir ve buna göre bir tedavi planı hazırlanır.

Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Geçer?

 1. Göğüs kafesi ağrısı tedavisi kolay bir durumdur. Uygulanacak tedavi metodu ağrının neye bağlı olduğuna göre değişir. Genelde en iyi çözüm bol bol istirahat etmek, fazla hareketten kaçınmaktır.
 2. Göğüs kafesinde ağrı tedavisi için antidepresan yazılabilir. Fakat bu sadece, ağrının anksiyete gibi psikolojik bir sorundan kaynaklandığı durumlarda tercih edilir.
 3. Ağrı sindirim sistemindeki bir sorunla bağlantılıysa mide bağırsak düzenleyici ilaçlara başvurulur.
 4. Yapılan muayeneler sonucunda önemli bir şey görülmediyse, yalnızca kas ağrısı ve benzeri daha hafif bir problem mevcutsa soğuk kompres uygulamak ağrıyı azaltacaktır. Buzluktan birkaç buz küpü alarak temiz bir havluya sarıp göğüs bölgenize koyabilirsiniz. Bir süre bu şekilde bekletirseniz iyi gelecektir.
 5. Öte yandan sıcak su torbası da işe yarayabilir. Göğüs kafesim ağrıyor nasıl geçer? diye düşünüyorsanız bunu da denemeniz önerilir. Sıcağın etkisiyle oradaki kaslar gevşeyip rahatlayacaktır. Sıcak su torbasını göğüs kafesine koymak evde uygulayabileceğiniz çözümlerdendir.
 6. Göğüs kafesi ağrısından kurtulmak için Tylenol vb. ağrı kesicilerden de yararlanılabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT