25 Ekim 2020, Pazar 08:46

Sol Ve Sağ Yumurtalık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedaviler

Sol Ve Sağ Yumurtalık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedaviler

Yumurtalıklarım Ağrıyor Neden Olur Nasıl Geçer?

Yumurtalıklarda ağrı yumurtalıkta kist, hamilelik, dış gebelik, çikolata kisti, enfeksiyon vb sağlık sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Yumurtalıklarda ağrı sorunu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken Kadın doğum doktoruna gitmek olmalıdır.

Yumurtalıklarda Ağrı Neden Olur?

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti , bir kadının yumurtalığında meydana gelen sıvı dolu bir kesedir bu durum yumurtalıkta ağrı olarak belirti verebilir. Yumurtalık kistinin diğer belirtileri adet döneminde ağrı, yoğun kanama, şişkinlik hissi vb. Bazı doktorlar kistin küçülmesine yardımcı olmak için bir doğum kontrol hapı reçete edecektir. Kist çok büyükse, kisti çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Tıbbi adı Endometriozis olan çikolata kisti yumurtalıkta ağrı hissinin en karşılaşılan nedenlerindendir.

Yumurtlama Döneminde Olma

Yumurtlama döneminde olmak yumurtalıklarda ağrı yapabilir. Bu ağrının geçmesi için doktor doğum kontrol hapı reçete edebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), uterusa, yumurtalıklara veya fallop tüplerine yayılmış bir enfeksiyondur. Pelvik inflamatuar hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Dış Gebelik

Dış gebelik hamileliğin rahimde değil genellikle fallop tüplerinde meydana gelmesine denir.  Orta ila şiddetli şekilde yumurtalık ağrısına neden olabilir ve acil tedaviyi gerektirir.

Rahim Fibroidi

Rahim fibroidi, rahimde oluşan iyi huyla tümörlerdir. Bu sağlık sorunu yumurtalıklarda ağrı, yoğun adet kanaması,kabızlık, sık idrara çıkma, uzun süren adet dönemleri gibi belirtilere neden olabilir. Rahim fibroidi ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Yumurtalık Kanseri

Nadiren de olsa yumurtalık ağrısı yumurtalık kanserinin bir belirtisi olabilir. Yumurtalık kanserinin diğer belirtileri şişkinlik, pelvik veya karın ağrısı, hazımsızlık, mide bulantısı, kabızlık, sık idrara çıkma, halsizlik, adet döneminde değişmeler sayılabilir.

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi)

Yumurtalığın kendi çevresinde dönmesi, yani burkulması durumuna, over torsiyonu denir. Yumurtalığın torsiyonu acil tedavi gerektiren tıbbi bir sorundur. Yumurtalık dönmesi acil tedavi edilmezse, yumurtalık kaybına kadar giden çeşitli problemlere yol açabilir. Over tosiyonunun tedavisi cerrahidir. Yani ameliyat ile tedavi edilebilir.

Yumurtalıklarda Ağrı Nasıl Geçer?

Yumurtalık ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Kadın doğum uzmanı sizi muayene edecek, gerekirse ultrason isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Tedavi seçenekleri arasında ilaç, doğum kontrol hapı ve ameliyat gibi seçenekler yer alır.

Yumurtalık Ağrısına Doğal Çözümler

Elma Sirkesi

Yumurtalık ağrısını geçirmek için elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Bunu her gün aç karına için.

Soğan Kürü

Soğan kürü de yumurtalık kistlerini iltihaplarını, ağrılarını geçirip yumurtalık ağrısına doğal çözüm olabilir. 1 orta boy beyaz soğan dörde bölünür. 2 su bardağı klorsuz suya yahut marketten aldığınız 2 bardak pet şişe suya soğanlar eklenir. 5 dk kaynatılır, öğlen ve akşam yemeklerinden önce açken bir bardak 15 gün boyunca içilmelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT