29 Kasım 2021, Pazartesi 11:53

Sol Veya Sağ Koltuk Altı Ağrısı, Koltuk Altım Ağrıyor Ne Yapayım?

Sol Veya Sağ Koltuk Altı Ağrısı, Koltuk Altım Ağrıyor Ne Yapayım?

Koltuk altı ağrısı kas zedelenmesinden meme kanserine kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilen bir sağlık sorunudur.  Ağrı sağ veya sol koltuk altınızda, omuz altında da ortaya çıkabilir. Hatta koltuk altında ağrılı şişlik de görülebilir. Ağrı ayrıca göğse de vurabilir, sırt, kaburga ağrısı, kol uyuşması ile birlikte de seyr edebilir. İşte doktorlar tarafından bildirilen koltuk altı ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri;

Sağ veya Sol Koltuk Ağrısı Nedenleri

Lenf bezi şişmesi

Koltuk altı ağrısının en sık karşılaşılan nedeni koltuk altında bulunan lenf bezlerinin şişmesidir. Lenf bezleri kol altındaki bölgeyi ve kadınlarda göğüs çevresini kapsar; Lenf bezleri son derece duyarlıdır ve kolayca şişebilir, ancak neyse ki lenf bezlerinin şişmesi genellikle ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmaz. Enfeksiyon, vücudun hastalıklarla savaşması ve kanser lenf bezlerinde şişmeye yol açabilir.

Meme kanseri

Kadınlarda ve erkeklerdeki koltuk altındaki ağrının en korkutucu ve endişe verici nedenlerinden biri de meme kanseri olma ihtimaliniz ve koltuk altı ağrısının bundan kaynaklanmasıdır. Koltuk altı muaynesi ile durumun nedeninin meme kanseri olup olmadığı tespit edilebilir.

Alerjiler

Deodorantlar, roll onlar, koltuk altı için kullanılan sabun ya da ter önleyici gibi ürünler koltuk altında alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Ve koltuk altında ağrı, şişme ve kızarıklık gibi semptomlara yol açabilir.

Kas zedelenmesi

Pektoral kas, göğsümüzde bulunan önemli bir kastır. Isınma hareketi yapmadan spor yaptığımızda yahut ağırlık taşıdığımızda kaslarımızda zedelenme meydana gelebilir. Genellikle kolu dinlendirmekle bir kaç gün içinde geçecektir.

Lenfoma

Lenfomalar bağışıklık sisteminin urlarıdır, beyaz kanser hücrelerinde görülen kanser türüdür. Lenf düğümlerinde çıkan, ve lenfositlerden oluşan urların tümüne lenfoma denir. Lenfoma şayet koltuk altında meydana gelirse, tüm el ve kol sinirleri koltuk altından geçtiğinden koltuk altından parmaklara kadar  kolun çeşitli bölgelerinde şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Sağ veya sol koltuk altındaki ağrı, herhangi bir enfeksiyon belirtisi vermeksizin yalnızca hafif şişlik ve ağrı ile birlikte seyr ediyorsa bu durum Non Hodgkin lenfoma belirtisi olabilir.

Viral Enfeksiyonlar

Suçiçeği, kızamık, kabakulak, AİDS, tifo gibi viral enfeksiyonlar, ateş, boğaz ağrısı ve vücut ağrısı ile birlikte koltuk altında ağrı olarak da belirti verebilmektedir.

Enfeksiyonlar

Koltuk altında bulunan bezler bakteri ve mantar enfeksiyonuna karşı duyarlı bezlerdir.  Aşırı terleme, koltuk altı tıraşı olurken cildin tahriş olması, temizliğe riayet etmemek, yüksek sıcağa maruz kalma gibi durumlar koltuk altında enfeksiyona neden olabilir. Koltuk altı ağrısı enfeksiyondan kaynaklanıyor koltuk altında ağrıyla beraber koltuk altı çıbanları ve kistleri de meydana gelebilir.

Diyabetik Nöropati

Diyabet nöropati de şeker hastalığının sinir uçlarında yaptığı tahribata denir. Yüksek kan şekeri seviyeleri vücuttaki sinirlere zarar verir. Koltuk altı da bu durumdan etkilenip ağrı sorununa neden olabilir.

Koltuk altı ağrısının diğer nedenleri

 1. Koltuk altında kıl dönmesi
 2. Meme hassasiyeti
 3. Kol sinirlerinde hasar
 4. Periferik arter(atardamar) hastalıkları
 5. Koltuk altındaki kıl folliküllerinin iltihaplanması
 6. Koltuk altında kistler
 7. Omuz çıkması
 8. Anjina (kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu meydana gelen geçici göğüs ağrısı)
 9. Derin ven trombozu (derin toplardamar içinde kan pıhtısı oluşması)
 10. Sporotrikum Enfeksiyonu (Bir Çeşit Mantar Hastalığı)
 11. Hipertiroidi
 12. Zona Hastalığı
 13. Zona veya Herpes Zoster virüsü
 14. Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)
 15. İnterkostobraşial Nevralji
 16. Soğuk algınlığı geçiriyor olmak

Sağ veya sol koltuk altı ağrısı nasıl geçer?

Koltuk altı ağrısından muzdaripseniz Genel Cerrahi bölümü doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz koltuk altınızı muayene edecek, sizden çeşitli testler isteyecek, durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Antibiyotik kullanımı

Koltuk altı ağrınız enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktorun reçete edeceği antibiyotikle kısa sürede şifa bulabilirsiniz.

Soğuk kompres

Buzluktan çıkardığınız buzları atlete sarın ve atlete sarılı buzu koltuk altınıza tutun. Ağrıyı kısa sürede dindirecektir.

Sıcak banyo

Sıcak bir banyo da koltuk altı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Küveti suyla doldurup içine yarım su bardağı miktarda karbonat veya eczaneden alacağınız Epsom tuzundan atın. Özellikle epsom tuzu ağrının giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Masaj

Koltuk altı ağrısını gidermek için koltuk altına masaj yapmak da size iyi gelebilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağına aktardan temin edeceğiniz 2-3 damla lavanta yağı damlatıp, bu karışımla koltuk altında ağrayan bölgeye nazikçe masaj yapın. Bu uygulama koltuk altında kan dolaşımını artırıp sizi rahatlatacaktır.

Dinlenin

Kas ve sinir hasarından kaynaklanan koltuk ağrısını tedavi etmek için dinlenme şarttır. Ağrının olduğu kolu ilk birkaç gün mümkün olduğunca az hareket ettirmeye çalışın.

Kas gevşetici kullanımı

Eczaneden temin edebileceğiniz kas gevşeticiler de ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

Radyasyon ve Kemoterapi

Koltuk altı ağrısının nedenleri non-Hodgkin’s lenfoma, Hodgkin’s lenfoma, meme kanseri ve lösemi hastalıkları ise doktorunuz radyasyon ve kemoterapi tedavisini size uygulayabilir.

Lenf Bezi Büyümesi Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Tıklayınız

Koltuk Altında Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Misafir

  Benim kolumun alti cok cidi sekilde ariyor ve ben hasteneye gitim emar cuktim sirt fitu dediler ve gec medi ne yamaliyim

 2. Ramman

  Benim sol koltuk altımda 1 aydır aralıklarla seyreden bi ağrı var bazen aynı kolumda kaslarda da oluyor şiddetli ağrı oluyor ne yapabilirim doktora da gitmiyorum

 3. Sebi

  Benim koltuk alti şiş oluyor

 4. ben semra dincel

  merhaba benim sol koltuk alti agriyor

 
 
KAPAT