Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sol Veya Sağ Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılır? Soğan Suyu Ve Diğer Çözümler

Mavikadin>Sağlık>Sol Veya Sağ Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılır? Soğan Suyu Ve Diğer Çözümler

Kulak ağrısı bebek ve çocuklar dahil her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Kulak ağrısı sol veya sağ kulakta yahut her ikisinde birden görülebilir.

Sol Veya Sağ Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılır? Soğan Suyu Ve Diğer Çözümler

Kulak ağrısı bebek ve çocuklar dahil her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Kulak ağrısı sol veya sağ kulakta yahut her ikisinde birden görülebilir. Kulak ağrısının nedenleri arasında orta kulak enfeksiyonu, östaki kanalının tıkanması, birikmiş kulak kiri, burun tıkanıklığı, kulağa deniz, havuz suyu kaçması, 20 lik dişler, lenf bezlerindeki büyümeler ve soğuk algınlığı yer alır. Kulak ağrısına ateş, mide bulantısı, kusma, şişme ve kaşıntı hissi eşlik edebilir. Genellikle kulak ağrısı gece başlar veya ağırlaşır. Bunu nedeni; gün boyu konuşarak veya bir şey yiyerek östaki borusunun hava akışını sağlıyor oluşumuz fakat yattıktan sonra östaki borusu dolar ve ağrılarımız dayanılmaz hal alır. İşte kulak ağrısının geçmesi için bitkisel tedavi yöntemleri; Kulak ağrısına soğan suyu ve diğer bildirdiğimiz tariflerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Soğan, kulak ağrısının geçmesini sağlayan en etkili maddelerdendir. Kulak ağrısının tedavisinde yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özellikleri içerir. 2 dilim soğanı ezin ve temiz bir beze koyup ağzını bağlayın. Saç kurutma makinesi ile biraz ısıtın ve bunu kulağınızın üzerinde tutun. Diğer bir uygulama şekli ise; 1-2 parça soğanı blenderdan geçirin yahut rendeleyin ve  suyunu süzün. Elde ettiğiniz soğan suyunu cezvede biraz ısıtın. Vücut sıcaklığına kadar soğuduğunda ağrıyan kulağınıza 2-3 damla damlatın. Gün içinde 2-3 kez yapabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak suyu da kulak ağrısını şıp diye kesen bir maddedir. Bir tatlı kaşığı ince ince kıydığınız sarımsak ile 2 yemek kaşığı susam yağını küçük bir kapta ısıtın. Oda sıcaklığına düşünce temiz bir tülbent ile süzün. (İçinde sarımsak parçaları kalmamasına dikkat edin) Elde ettiğiniz bu sıvıdan ağrıyan kulağınıza 2-3 damla damlatın. Günde 2 kez uygulayın.

Zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özeliği ile kulaktaki iltihabı azaltmaya ve  böylece kulak ağrınızın geçmesine yardımcı olur. Taze zencefili aktardan satın alıp, bıçakla dilimleyin, blenderla yahut robotla ezerek suyunu çıkarın. Bu sudan birkaç damlasını ağrıyan kulağınıza damlatın. Gün içinde 2 kez kullanabilirsiniz. Diğer bir kullanımı ise; 1çay bardağı susam yağına bir yemek kaşığı toz zencefil katıp ısıtın. Ilıdıktan sonra süzün. Elde ettiğiniz bu damladan ağrıyan kulağınıza 2-3 damla damlatın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kulak ağrısının geçmesine yardımcı en etkili maddelerdendir. Kulak ağrısının geçmesi için zeytinyağını şöyle kullanabilirsiniz;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Zeytinyağı kulak ağrısı ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olduğu gibi kulak çınlamalarında da etkilidir.Birkaç damla zeytinyağını yemek kaşığına koyup ocakta ısıtın. Vücut sıcaklığınıza kadar soğuduğunda ağrıyan kulağınıza 3-4 damla damlatın. Zeytinyağı yerine hardal yağı veya Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Turp

Turp da  kulak ağrılarının giderilmesinde yardımcı olacak bir diğer doğal yardımcımızdır. İnce ince doğradığınız bir adet turpu, hardal yağının içinde 5 dakika ısıtın. Oda sıcaklığına düşünce süzün. Ağrıyan kulağınıza bu yağdan birkaç damla damlatın.

Nane

Nane antienflamatuvar, anti bakteriyel ve hafif anestetik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda rahatlatıcı etkisi vardır. Taze nane yapraklarını blenderla, robotla ezin, süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. Bu sudan birkaç damla kulağınıza damlatın. Gün içinde ara ara tekrarlayın. Diğer bir yol ise, 1 damla nane yağı ile 5 damla zeytinyağını karıştırın. Hafif ısıtıp, vücut ısısına inince kulağınıza damlatın.

Kulak ağrısını dindirmek için uzman önerileri

  1. Sıcak su torbası, saç kurutma veya ütü yardımı ile ısıttığınız havlu veya plastik su şişesine koyduğunuz sıcak suyu bez ile sararak kulağınızın üstünde tutun.
  2. Evinizde varsa hemen sakız çiğnemeye başlayın.
  3. Sakız yoksa oturur pozisyona geçin ve çene&boyun hareketleri yaparak östaki borusunun rahatlamasını sağlayın.
  4. Çok sıcak olmamak kaydı ile, bitki çayları veya ballı su için.
  5. Kulak kepçenize hafif masajlar yapın ve bunu yaparken esnemeye çalışın. (ağzınız kocaman açıp derin nefes alın)

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri Kesin Çözüm Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız 

Kulakta Dolgunluk, Tıkanıklık Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Nasıl Açılır? En Etkili Kesin Çözümler Tıklayınız 

Kulaktan Pıt Pıt Ses Gelmesi, Kulak Cızırtısı, Hışırtı Nedenleri Tedavisi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...