2016-11-22 21:14:35 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:49

Sol Veya Sağ Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kürek kemiği ağrısı sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Stresten, soğuk algınlığıyla birlikte kürek kemiği çevresinde görülen kas ağrısına kadar pek

Sol Veya Sağ Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kürek kemiği ağrısı sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Stresten, soğuk algınlığıyla birlikte kürek kemiği çevresinde görülen kas ağrısına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Omuz kemiklerinden birinde meydana gelen bu ağrı, özellikle omuzları hareket ettirirken kişiye çok rahatsızlık verebilir. Hepimizin bildiği gibi, vücudumuzun iki omuzu vardır ve her omuzda kürek kemiği olarak anılan düz bir üçgen kemik bulunur. Kürek kemiği, omzun arkasında yer alır ve kol kemiklerini kaburgalarla birleştirir. Kürek kemiği ağrısı omuz hareketlerini önemli derecede kısıtlayabilir. Genellikle aşırı fiziksel aktivite sonucu ortaya çıkar.

KÜREK KEMİĞİ AĞRISI NEDEN OLUR?

Kürek kemiği ağrısı kasların zorlanması, ani yanlış bir hareket yapma ve yanlış pozisyondan uyumaya kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Kürek kemiğinde ağrıya yol açan nedenler şöyledir:

KAS GERİLMESİ

Yoğun spor yapma, ağırlık kaldırma vb nedenlerden dolayı kürek kemiğinde bulunan kasların aşırı gerilmesi bu ağrının yaygın nedenlerindendir. Kas gevşetici iğne vurulmak ve ilaç kullanımı kas gerginliğine bağlı ağrının kısa sürede geçmesine yardımcı olabilir.

YANLIŞ UYKU POZİSYONU

Uyandıktan sonra hissedilen kürek kemiği ağrıları genellikle yanlış uyku pozisyonundan kaynaklanır. Uyurken yoğun bir yastık kullanmak, boynu ve başı desteklediği için önemlidir. Yüzüstü veya uzun süre sırt üstü yatmak da kürek kemiğine baskı uygulayıp kürek kemiği ağrısına yol açabilir.

AŞIRI SPOR YAPMA

Tenis, badminton ve golf gibi açık hava oyunları omuz kaslarının aşırı kullanımını gerektirir. Omuzların tekrarlayan hareketine neden olan bu tarz aktiviteler kürek kemiği ağrısına neden olabilir.

KAZA VE SPOR YARALANMALARI

Kaza veya spor yaralanması gibi travmadan kırılan kürek kemiği özellikle kol hareketleri yaparken şiddetli ağrıya neden olabilir. Yoğun ağrıların yanı sıra, etkilenen bölge şişmiş gibi ve solgun görünebilir.

SİNİR SIKIŞMASI

Sinir sıkışması, kürek kemiği ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Omuzla sınırlı olmayan ve koldan aşağıya doğru yayılan kemik küreği ağrısı yaşıyorsanız, bu durum yüksek ihtimal boyundaki sinir sıkışmasından dolayı ortaya çıkmıştır.

OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)

Kürek kemiği bölgesinde kireçlenme de bu ağrıya neden olabilir. Genellikle yaşlı insanlarda görülen artrit, eklemlerde iltihaba yol açan ağrılı bir durumdur. Yaşla birlikte vücuttaki eklemler ve kemikler oldukça zayıflar ve kireçlenme gibi durumlara karşı savunmasız kalınır. Omuz artriti nispeten nadir olmasına rağmen kürek kemiğinde ağrıya neden olabilir.

OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ)

Osteoporoz yani kemik erimesi, kemik yoğunluğunun kademeli olarak düşmesi ve sonunda kemiklerin kırılganlaşması ve kırılmalara maruz kalması ile belirti veren, yaşa bağlı gelişen bir hastalıktır. Önceleri kişi osteoporoz ağrısını hissetmeyebilir ancak zamanla kemiklerde azalmayla birlikte orta ve şiddetli ağrılar duymaya başlar. 70 yaşını aşmış ve 50 yaş üstü kadınlar omuz bölgesinde kemik kaybı, kemik erimesi riski altındadır.

ROTATOR RUFF YARALANMASI

Rotator manşet, omuz bölgesinde bulunan 4 adet kası belirten bir terimdir. Rotator manşet yaralanmaları omuz kemiklerini de etkiler. Rotator manşet kaslarındaki herhangi bir yaralanma, kürek kemiği ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir.

KÜREK KEMİĞİ AĞRISININ DİĞER NEDENLERİ NELERDİR?

 1. Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak görülen kas ağrıları
 2. Vitamin eksikliği
 3. Yanlış beslenme, yetersiz kalsiyum alımı ve buna bağlı kas kaybı
 4. Yanlış oturma pozisyonu (Masa başı çalışırken uzun süre yanlış pozisyonda oturma)
 5. Yaşlanma
 6. Lenfoma, akciğer kanseri ve diğer kanser türlerinin kürek kemiğine yayılması
 7. Aşırı stres, aşırı fiziksel ve psikolojik stres
 8. Zona hastalığı
 9. Servikal fıtıklaşmış disk
 10. Miyofasiyal ağrı
 11. Zatürre, faranjit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
 12. Bursit
 13. Kalp krizi
 14. Akciğer enfeksiyonları 
 15. Safra taşları 
 16. Pulmoner emboli ( Akciğerdeki bir atardamarın ani tıkanmasıdır) 
 17. Fibromiyalji

KÜREK KEMİĞİ AĞRISI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kürek kemiği ağrısından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken, bir Fizik tedavi doktoruna görünmek olmalıdır. Durumun nedenini teşhis etmek için kürek kemiğinin röntgeni veya MR taraması çekilir. Bu yöntemler, kas zedelenmelerini, eklemlerdeki sorunu, sinir sıkışmalarını ve artrit gibi dejeneratif hastalıkların belirtilerini tespit etmede yardımcı olabilir.

KÜREK KEMİĞİ AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kürek kemiği ağrısının tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişir. Genellikle kürek kemiği ağrısı bu bölgedeki kasların zorlanması, gerilmesi dolayısı ile meydana geldiğinde birkaç gün dinlenmek, ağrı kesici ve kas gevşetici vurdurmak ağrıyı dindirecektir. Kürek kemiği ağrısının geçmesinde uygulanacak yöntemler genellikle şunlardır:

 1. Tendon ya da kas hasarında bol bol dinlenmeli, bir süre fiziksel aktivitelerden kaçınmalıdır. Acile gidip doktorun önereceği kas gevşetici iğne vurdurmak ve kas gevşetici krem kullanımı da ağrıyı kesmeye yardımcı olabilir. Doktorun önereceği boynu ve omuz bölgesini geren hafif egzersizler de ağrının geçmesine yardımcı olabilir..
 2. Kürek kemiği bölgesine masaj uygulanması da, kasların stresini ve gerginliğini azaltmanın kolay bir yöntemidir.
 3. Kas gevşeticiler veya kortizon enjeksiyonları genellikle kas yaralanmaları ve sinir sıkışması ile ilgili ağrıyı gidermek için reçete edilir.
 4. Kürek kemiği ağrısını geçirmek için doktorunuz steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)ilaçlar reçete edebilir, ancak bunlar kısa süreli çözümlerdir.
 5. Kürek kemiği ağrısı için sıcak veya soğuk uygulama da ağrının giderilmesinde önemli rol oynayacaktır. Soğuk uygulama uyuşturma etkisi ile ağrıyı dindirir, olası bir iltihabı azaltır. Sıcak uygulama ise kan dolaşımını rahatlatarak kas tutulmalarına iyi gelebilir. Bunun için buz küplerini buzluktan çıkarıp temiz bir beze sarıp kürek kemiğine tutabilir yahut sıcak su torbasını kürek kemiğine koyabilirsiniz.
 6. Doktorunuz size uygun fizik tedavi egzersizleri yapmanızı önerebilir.
 7. Yapılan tedavilerden cevap alınmazsa, ağrı geçmezse, doktor sinir köklerine olan baskıyı azaltmak için operasyon uygulayabilir.
 8. Egzersiz, kürek kemiği ağrısını hafifletebilecek sırt kaslarını güçlendirir. Mekik, şınav kürek kemiklerini güçlendirmek için mükemmel egzersizlerdir.
Mavi Kadın