29 Kasım 2021, Pazartesi 12:53

Sol Veya Sağ Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Sol Veya Sağ Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kürek kemiği ağrısı sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Stresten, soğuk algınlığıyla birlikte kürek kemiği çevresinde görülen kas ağrısına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Omuz kemiklerinden birinde meydana gelen bu ağrı, özellikle omuzları hareket ettirirken kişiye çok rahatsızlık verebilir. Hepimizin bildiği gibi, vücudumuzun iki omuzu vardır ve her omuzda kürek kemiği olarak anılan düz bir üçgen kemik bulunur. Kürek kemiği, omzun arkasında yer alır ve kol kemiklerini kaburgalarla birleştirir. Kürek kemiği ağrısı omuz hareketlerini önemli derecede kısıtlayabilir. Genellikle aşırı fiziksel aktivite sonucu ortaya çıkar.

Kurak kemiği ağrısının nedenleri 

Sinir sıkışması

Sinir sıkışması, kürek kemiği ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Omuzla sınırlı olmayan ve koldan aşağıya doğru yayılan kemik küreği ağrısı yaşıyorsanız, bu durum yüksek ihtimal boyundaki sinir sıkışmasından dolayı ortaya çıkmıştır.

Yanlış uyku pozisyonu

Uyandıktan sonra hissedilen kürek kemiği ağrıları genellikle yanlış uyku pozisyonundan kaynaklanır. Uyurken yoğun bir yastık kullanmak, boynu ve başı desteklediği için önemlidir. Yüzüstü veya uzun süre sırt üstü yatmak da kürek kemiğine baskı uygulayıp kürek kemiği ağrısına yol açabilir.

Aşırı hareket

Tenis, badminton ve golf gibi açık hava oyunları omuz kaslarının aşırı kullanımını gerektirir. Omuzların tekrarlayan hareketine neden olan bu tarz aktiviteler kürek kemiği ağrısına neden olabilir.

Kırık

Kaza veya spor yaralanması gibi travmadan kırılan kürek kemiği özellikle kol hareketleri yaparken şiddetli ağrıya neden olabilir. Yoğun ağrıların yanı sıra, etkilenen bölge şişmiş gibi ve solgun görünebilir.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemik yoğunluğunun kademeli olarak düşmesi ve sonunda kemiklerin kırılganlaşması ve kırılmalara maruz kalması ile belirginleşen yaşa bağlı bir hastalıktır. Önceleri kişi osteoporoz ağrısını hissetmeyebilir ancak zamanla kemiklerde azalmayla birlikte orta ve şiddetli ağrılar duymaya başlar. 70 yaşını aşmış ve 50 yaş üstü kadınlar omuz bölgesinde kemik kaybı riski altındadır.

Osteoartrit

Genellikle yaşlı insanlarda görülen artrit, eklemlerde iltihaba yol açan ağrılı bir durumdur. Yaşla birlikte vücuttaki eklemler ve kemikler oldukça zayıflar ve osteoartrit gibi durumlara karşı savunmasız kalınır. Omuz artriti nispeten nadir olmasına rağmen kürek kemiğinde ağrıya neden olabilir.

Rotator Cuff yaralanması

Rotator manşet, omuz bölgesinde bulunan 4 adet kası belirten bir terimdir. Rotator manşet yaralanmaları omuz kemiklerini de etkiler. Rotator manşet kaslarındaki herhangi bir yaralanma, kürek kemiği ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir.

Kürek kemiği ağrısının diğer nedenleri

 1. Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak görülen kas ağrıları
 2. Vitamin eksikliği
 3. Yanlış beslenme, yetersiz kalsiyum alımı ve buna bağlı kas kaybı
 4. Yanlış oturma pozisyonu
 5. Yaşlanma
 6. Aşırı stres, aşırı fiziksel ve psikolojik stres
 7. Zona hastalığı
 8. Miyofasiyal ağrı
 9. Zatürre, faranjit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
 10. Bursit
 11. Kalp krizi
 12. Akciğer enfeksiyonları 
 13. Safra taşları 
 14. Fibromiyalji

Kürek kemiği ağrısı teşhisi

Kürek kemiği ağrısından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken, bir Fizik tedavi doktoruna görünmek olmalıdır. Durumun nedenini teşhis etmek için kürek kemiğinin röntgeni veya MR taraması çekilir. Bu yöntemler, kas zedelenmelerini, eklemlerdeki sorunu, sinir sıkışmalarını ve artrit gibi dejeneratif hastalıkların belirtilerini tespit etmede yardımcı olabilir.

Kürek kemiği ağrısı tedavisi

 1. Tendon ya da kas hasarında yeterli dinlenme ve fiziksel aktivitelerden kaçınma ağrının kötüye gitmesini önlemek için önemlidir. Otururken veya dinlenirken doğru duruşun muhafaza edilmesi de kürek kemiği ağrısını kontrol altında tutmak için çok önemlidir. Sadece duruşu düzelterek, omuz ağrısından muazzam rahatlama elde edilebilir. Boynu ve omuz bölgesini geren hafif egzersizler de ağrının geçmesine yardımcı olabilir..
 2. Kürek kemiği bölgesine masaj uygulanması da, kasların stresini ve gerginliğini azaltmanın kolay bir yöntemidir.
 3. Kas gevşeticiler veya kortizon enjeksiyonları genellikle kas yaralanmaları ve sinir sıkışması ile ilgili ağrıyı gidermek için reçete edilir.
 4. Kürek kemiği ağrısı için sıcak veya soğuk uygulama da ağrının giderilmesinde önemli rol oynayacaktır. Soğuk uygulama uyuşturma etkisi ile ağrıyı dindirir, olası bir iltihabı azaltır. Sıcak uygulama ise kan dolaşımını rahatlatarak kas tutulmalarına iyi gelebilir.
 5. Doktorunuz size uygun fizik tedavi egzersizleri yapmanızı önerebilir.
 6. Ibuprofen, naproksen gibi steroid olmayan iltihap giderici ağrı kesici ilaçlar (NSAIDler) kürek kemiği ağrısını giderecektir.
 7. Yapılan tedavilerden cevap alınmazsa, ağrı geçmezse, doktor sinir köklerine olan baskıyı azaltmak için operasyon uygulayabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

39 Yorum

 1. Döndü

  Merhabalar hocam sağ kolumun kürek kemiğ çok kötü ağrıyor hareketi ettrsemde ettirnesemde ağrı bazenkolumda uyuşmaşarda oluyor ne yapmalıyım . Teşekkürler

 2. Nevcivan

  Sırt agrısı kürek kemiği düz yatamıyorumhangi doktora gitmem lazım

 3. Yusuf

  İlac.kulanıyorum.yinegecmiyor.kürek.agrim.neden

 4. Tuba

  merhaba boynumda kas sorunum var kürek kemiği mde ağrıyor ne yapmaliyim

 5. sagreref arxa kabirka alti agri

  sag teref arxa kaburka alti sanci ne demek

 6. savaş gültekin

  slm benim bir aydır sol kurek kemigim cok rahatsız ediyor bni bazen oyle sancılar giriyor ki dayanamıyorum sizden ricam ne ypmalıyım

 7. Zeynep doğan

  Benim omuz kuregim ağrıyor nefes alırken zorlanıyorum ne yapmam lazim

 8. Ömer

  Ben bundan 1 ay önce kar topu oynamıştım kollarım hızlı atttım için biraz arıdı şimdi halsizlik hissediyorum güçlü degil kollarım

 9. Misafir

  Salam goktor menim sol kurek nakiyem dde yanma olur bu ne ile elaqeli ola biler

 10. Canan

  Merhaba benim sıkıntım yattığım zaman 5dk sonra sol kürek kemiğimde oluşan batma hissi yani uzun süre bu şekilde kalamıyor mutlaka yan dönmek ihtiyacı duyuyorum sebebi ne olabilir acaba?

 
 
KAPAT