Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

SPF kokteyli nedir? Uzmanlar uyarıyor iyi bir yöntem olmayabilir!

Mavikadin>Güzellik>SPF kokteyli nedir? Uzmanlar uyarıyor iyi bir yöntem olmayabilir!

TikTok, son günlerde yeni bir akım ile çalkalanıyor. Influencerlar arasında hızla viral olan bu trende karşı uzmanlardan uyarılar gecikmedi. SPF kokteyli akımı, güneş kremi kullanmanın ardından oluşan beyazlığa karşı bir çözüm gibi görünüyor. Peki, SPF kokteyli nedir ve sağlığa zararı var mıdır? İşte tüm merak edilenler...

Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak cilt lekelerini önlemeye, cilt kanseri riskini azaltmaya ve erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olur.
Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak cilt lekelerini önlemeye, cilt kanseri riskini azaltmaya ve erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olur.

Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak cilt lekelerini önlemeye, cilt kanseri riskini azaltmaya ve erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle, güneş kremlerinin sadece yaz mevsiminde değil, aynı zamanda kış mevsiminde de kullanılması önerilir.

Günlük yaşamda güneş kremi kullanmak isteyen ancak bazı yoğun içerikli güneş kremlerinin ciltte beyazlık bırakmasından rahatsızlık duyanlar olabilir. Bu tür güneş kremleri cilt tonundan açık kalabilir, böylece cilt eşit görünmez ve yüzde beyaz bir görüntü oluşur. Bu durumdan rahatsız olanlar için TikTok'ta son dönemde popüler olan yeni bir trend var: SPF kokteyli. Bu trendde, kapatıcı, fondöten, bronzlaştırıcı gibi makyaj ürünleri, doğrudan cilde uygulamadan önce güneş kremi ile karıştırılarak kullanılıyor.

SPF KOKTEYLİ NEDİR?

SPF Kokteyli, TikTok'ta son dönemde popüler olan bir trenddir. Bu trendde, güneş kremi, kapatıcı, fondöten, bronzer veya aydınlatıcı gibi makyaj ürünleri karıştırılarak cilde uygulanır. Özellikle makyaj tutkunları arasında hızla yayılan bu akım, güneş korumasıyla makyajın bir araya getirildiği bir uygulamayı temsil eder. TikTok platformunda "SPF Kokteyli" etiketiyle milyonlarca kez izlenen ve paylaşılan videolar bu trendin ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

SPF KOKTEYLİ ZARARLI MI?

Sosyal medya fenomenleri arasında hızla yayılan bu trend, güneş kreminin ciltte bıraktığı beyazlık sorununa bir çözüm gibi görünse de, cilt bakım uzmanlarından gelen uyarılar da dikkate alınmalı.Uzmanlar, güneş koruyucu ile makyaj ürünlerini karıştırmanın genellikle önermiyor. Bunun nedeni ise oldukça basit: Güneş koruyucu, tek başına uygulandığında en etkili sonucu verir ve cildi güneşin zararlı etkilerinden daha iyi korur. Cilt bakım uzmanları fondöten ve güneş koruyucunun karıştırılmasını doğru bulmuyor çünkü güneş koruyucu ürünlerin etkinliğini azaltabileceğini söylüyorlar.

Uzmanlar, güneş koruyucunun makyajın üzerine katmanlar halinde sürülmesi yerine cildin tamamen emildikten sonra uygulanmasını öneriyorlar. Bu, güneş koruyucunun diğer makyaj ürünleriyle karıştıktan sonra etkisinin azalmasını önler.

SPF kokteyli nedir? Uzmanlar uyarıyor iyi bir yöntem olmayabilir!

 

DENİZDE YANMAMAK İÇİN HANGİ KREM KULLANILIR?

SPF kokteyli yerine, güneş koruyucu etkisi olan makyaj ürünleri veya güneş kremi içeren makyaj malzemelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kimyasal güneş kremlerini kullanmak da bir alternatif olabilir. Özellikle renkli güneş kremleri, cilde doğal bir ten rengi verirken aynı zamanda güneş koruması sağlar, bu nedenle bu ürünler iyi bir seçenek olabilir.

Kaynak : CildimveBen.com, Mynet.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...