21 Ekim 2020, Çarşamba 04:25

Spiral Adetliyken mi Çıkarılır İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır

Spiral Adetliyken mi Çıkarılır İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır

Gebelik koruma yöntemlerdinden birisi de spiraldir. Spiral bir gebelik koruma yöntemi olup rahim içine konulan T şekilli bir malzemedir. Spiral; kullanım süresi sona erdiğinde veyahut kişi artık gebe olmaya karar verdiğinde bir doktora gidilip çıkarttırılır. Kadın doğum uzmanı herhangi bir anestezi uygulamadan spirali kolayca çıkarmaktadır.

Spiral kullanan kadınlarda en çok merak edilen konu ise spiralin nasıl çıkartılacağıdır. Rahim içine yerleştirilen spiralin amacı spermlerin rahim duvarına doğru çıkmasını önlemektir. T şeklinde bir çubuk olan spiral gebelikten uzun bir koruma sağladığından yaygın olarak kullanılan bir koruma yöntemidir.

Spiral kullanan kadınlarda spiralin çıkarılması hakkında korku ve çekince duyulmaktadır. Fakat spiraller oldukça basit ve acısız şekilde çıkarılmaktadır. Kişi spirali çıkarıldıktan sonra günlük yaşamına dönebilmektedir.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiralin çıkartılması takılmasına oranla basit ve acısızdır. Spiral çıkarılırken lokal veya genel anestezi kullanılmamaktadır. Spiralin çıkarılması hastaya herhangi bir acı vermemektedir.

Öncelikle spiralin ultrason ile yeri tespit edilir ve sonrasında hasta muayene masasına yatırılır. Spiralin rahim içinden çıkarılabilmesini sağlayan ipleri bulunmaktadır.  Hastanın rahmindeki spiralin ipleri vajina kanalına doğru sarkar. Doktor da spiralin iplerine ulaşır ve ipleri çekerek spirali çıkartır. Bu şekilde spiralin çıkarma işlemi ortalama olarak 1-2 dakikada hastaya herhangi bir acı ve ağrı hissettrilmeden kolayca tamamlanır.

Rahim Ağzında İpi Görülemeyen Hastalarda Spiral Nasıl Çıkartılır?

Spiralin ipleri çok nadir olarak rahim ağzında görülmeyebilir. Bu durumda spirali ipleri vasıtasıyla çekmek mümkün olmadığından spiral ince bir muayene aleti kullanılarak çıkarılmaktadır. Bu işlem biraz daha uzun sürmekte ve ağrılı olmaktadır. Spiralin ince alet ile çıkarılamadığı durumlarda rahim içine histeroskopi isimli kameralar sokulur ve bu sayede yeri öğrenilen spiral çekip çıkarılır.

Spiralin istenilip de çıkarılmama gibi bir ihtimali yoktur. Basit veya zor şekilde spiral her şekilde rahimden çıkarılmaktadır.

Spiralin Karın İçinde Saptanması

Spiralin karın içinde saptanması oldukça nadir olarak görülen bir durumdur. Bu durumda spiral karın içine doğru kayar ve bu da ultrason aleti ile anlaşılır. Rahimde ve rahim çevresindeki organlarda olmayan spiralin karna kaçtığı ihtimali düşüncesi ile karnın ultrasonu çekilir. Böyle bir durumdaki karındaki spiral ameliyat ile rahimden değil, karın içinden çekilerek çıkartılır.

Spiral Ne Zaman Çıkarılmalı?

Spiralin takılma zamanına dikkat edilmesi gerektiği gibi çıkarılma zamanına da dikkat edilmelidir. Çıkarılması için en uygun zaman ise rahim ağzının normale göre daha açık olduğu adet zamanlarıdır. Bu sayede rahim kanalı daha çık görüldüğünden spiral daha kolay çıkartılır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Meltem

    Spirali çıkardıktan sonra parça halinde kanama geldi zararı var mi

  2. Meltem

    Spirali çıkartırdım kanamam oluyor neden nezaman geçer

  3. Fadime

    Sipeail çıkarıldığı an hamile kalinirmi

 
 
KAPAT