12 Ağustos 2022, Cuma 08:01

Spiral varken hamile kalınır mı? Spiralle hamile kalmanın 15 farklı belirtisi

Spiral varken hamile kalınır mı? Spiralle hamile kalmanın 15 farklı belirtisi

Spiral, T şeklinde bakır yahut plastikten üretilen, rahim içerisine takılan bir doğum kontrol yöntemidir. Prof. Dr. Başak Baksu spiralin rahme doğru yerleştirmesi ve kaymaması durumunda hamilelikten korunma oranının %99 olduğunu bildiriyor. Ancak %1’de olsa spiral kullanırken gebe kalma ihtimaliniz vardır. %1 ise hiç de azımsanmayacak bir orandır. Spiral kullanan her 100 kadından 1’i spiralle hamile kalmaktadır.

Doğum kontrol hapı, spiral, prezervatif gibi günümüzde yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden en çok tercih edilenlerden biri şüphesiz ki spiraldir. Spiral sağlık ocaklarında ücretsiz takılıp çıkarılabilir. Spiral cinsel ilişkide spermin yumurtalara ulaşması engeller, böylece gebeliği önlemiş olur. Düşük ihtimal de olsa spiralle hamile kalma ihtimali vardır.

SPİRAL İLE HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Spiral ile hamile kaldıysanız yaşadığınız belirtilerin spiralsiz hamile kalanlardan bir farkı yoktur. Spiral varken hamile kaldıysanız şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

 1. Adet gecikmesi yahut kesilmesi
 2. Kasıklarda ağrı
 3. Göğüslerde şişlik, hassasiyet
 4. Sabah bulantıları
 5. Sık idrara çıkma
 6. Halsizlik
 7. Ruh halinde değişimler
 8. Meme ucunda koyulaşma
 9. Aşerme
 10. Sırt ağrısı
 11. Baş dönmesi
 12. Mide bulantısı
 13. Tat ve koku hassasiyeti
 14. Lekelenme şeklinde kanama
 15. Baş ağrısı

SPİRAL İLE HAMİLE KALANLARIN YORUMLARI NASILDIR?

Annem de spiral ile hamile kalanlardan biri. Kız kardeşime hamileliği öyle olmuş. Kendisi şu an 22 yaşında. Kaderin önüne kimse geçemez arkadaşlar, Rabbim ne yazdıysa o.

Anne çocuk sağlığında spiral taktırdım. Adet görmeye 4 ay devam ettim ve gebe olduğumu öğrendim. 2 hafta evvel kontrolüm vardı. O zaman hamile kaldığımı bilmiyordum. Kontrolde bana spiralin yerinde olduğunu söylemişlerdi. Spiral ile de hamile kalınıyor aman dikkat!

Benim hamileliğim spiral ile oldu. Üstelik yerinden de hiç oynamamıştı. 2 hafta önce doktora gittim, spirali o çıkardı.

İki yıl önce spiralle gebe kaldım. Buna rağmen adet gördüğüm için gebe olduğumu fark etmedim. Bir gece fenalaştım ve aşırı kanama başladı. Direkt acil servise başvurdum. Öğrendim ki hamileyim ve düşük gerçekleşiyor. Beni hemen operasyona aldılar ve gebeliğim sonlandırıldı. 'Spiral tam olarak takılamamış veya bulunduğu yerden kaymış.' dediler. İkinci defa spiral taktırdım. Geçtiğimiz ay -spiral olduğu halde- yine gebe kaldım.Spiral kullanıyordum. Hamile kalmayı planlamıyordum fakat gebe olduğumu öğrendim ve spirali aldılar. Doktorum normal bir hamilelik geçirdiğimi, ancak ilk 3 ay daha dikkatli olmam gerektiğini belirtti.

Çocuk acil bölümünde hemşire olarak çalışıyorum. Spiral ile hamile kalmak hadi neyse de, bazen spiral anne karnında bebeğe yapışabiliyor ve bunun sonucunda bebek engelli doğuyor. Ben böyle bir vakaya denk gelmiştim. Kadın, 'korunmama rağmen hamile kaldım.' demişti, çok şaşırmıştım. Çin markalı spirallerden uzak durun. Spiralin ucunda bulunan ip var ya hani, o çok önemli. İpin yıpranması hâlinde spiral ancak kürtaj yoluyla çıkarılabilir.

Eltim spiral varken hamile kalmış. Gebe olduğunu öğrendikten hemen sonra gidip spirali çıkarttı. Kızı şimdi gayet sağlıklı, çok şükür.

Spiral kullanıyor ve korunduğumu sanıyordum. Halbuki spiral yerinden kaymış, haberim yok. Hamile kaldım. Öğrenir öğrenmez doktora gittim ve spirali çıkardılar. Spiraller gebe kaldım ve 10 yaşında bir kızım var.

Spiral Adetliyken mi Çıkarılır İpi Kopmuş Spiral Nasıl Çıkarılır Tıklayınız

Spiral Kaymasının Belirtileri Spiral Neden Kayar Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT