28 Mayıs 2020, Perşembe 00:40

Stent Tıkanırsa Ne Olur, Stent Neden Tıkanır?

Stent Tıkanırsa Ne Olur, Stent Neden Tıkanır?

Stent Tıkanması Belirtileri Stent Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Stent, tıkalı kalbe takılan, kalp damarlarının daha uzun süre açık kalmasını sağlayan, kalbe giden kan akışını artıran, genişleyebilir tüp şeklinde metallere denir. Stent sayesinde tıkalı damar açılmış olur. Stentlerle alakalı olarak en sık yaşanan sorun, geç ya da erken dönemlerde görülen tıkanıklıklardır. Stent tıkanıklığının ana belirtisi göğüs ağrısı, göğüste sıkışma ve daralma hissidir. İlk iki gün süreyle tıkanıklık riski hayli yüksektir. Bu risk, bir ay boyunca önemini korur. Operasyondan sonraki 6 aydan itibaren görülme riski daha düşük olacaktır. Ancak her zaman stentlerin tıkanma ihtimali bulunur. Bu nedenle stent yerleştirildikten sonrasında hastanın kan sulandırıcı tedavisini sürdürmesi ve pıhtı oluşma riskinin önlenmesi gerekir.

Stentlerin tıkanması, hastanın sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekir. Tıkanan stentlerin içerisine balon yapılabilir ya da tekrar stent takma işlemi uygulanabilir. Tüm hastaların ilaçlara verdikleri tepkiler ve damar yapıları farklılık gösterir. Bu yüzden stentlerin ne zaman tıkanabileceği belli değildir. Özellikle sigara kullanımı stent tıkanıklığını tetikleyen başlıca faktörler arasında gelmektedir. Stent uygulaması yapılan hastaların sigara alışkanlığını bırakmaları ve bu alışkanlığa yeniden dönmemeleri hayati önem taşımaktadır.

Kalbe uygulanan stentler, oluşan pıhtı nedeniyle tıkanırsa hasta hayati risk altında kalır. Pıhtılaşma sorunu yaşayan her 10 kişiden biri, sonraki bir sene içerisinde hayatını kaybetmektedir.

Stent Tıkanması Kimlerde Görülür? Dr. Murat Kınıkoğlu Anlatıyor

  1. Stent takılırken damarlar zedelendiyse ve uygulama özenli şekilde yapılmadıysa,
  2. Hasta, reçete edilen kan sulandırıcı ilaçları ve Aspirin’i düzenli şekilde kullanmıyorsa,
  3. Hasta sık sık alkol tüketiyorsa,
  4. Teşhis edilen kalp problemi dışında kanser vb. bir hastalık bulunuyorsa,
  5. Takılan stent damarın çapına uyumlu değilse,
  6. Stent takılacak olan alan alan uygun değilse (çatallaşma bölgelerine yakın yapılan uygulamalar gibi),
  7. Stentin cm bazında uzun olması gereken durumlarda,
  8. Hastada damar hastalığı ya da ileri boyutta damar kireçlenmesi varsa takılan stentler kolayca tıkanacaktır.

Sual: Merhaba, Babam 2 yıl önce by-pass ameliyat oldu ve ameliyattan daha sonra da stent takıldı, takılan bu stent nereyese 3-4 ayda bir tıkanıyor ve açmak için balon yapılıyor. Bu tıkanıklık neden tekrarlıyor olabilir ve önlemek için alınması gereken tedbir var mıdır?

CEVAP

Dr. Sinan Çoşkun Turan’ın cevabı;( Stent yerleştirilirken tam olarak şişirildi mi, balonlar yeterli güçte basınçla uygulandı mı, babanız beslenme, sigara, tansiyon, kolesterol, kilo, tedaviye uyum, vs konularda ideali yakalamaya çalışıyor mu gibi birçok hususu gözden geçirmek lazım)

Sual: Stent tıkanması ve daralması aynı belirtileri mi gösterir? Bu belirtiler nelerdir ? İlaçlı stent olması bu belirtilerden farklılık gösterir mi ?

CEVAP

Dr. Sinan Çoşkun Turan’ın cevabı;( Göğüste sıkışma ve daralmaya dayanan şikayetler çok değişmez. ama daralmada akım kısmen, tıkanmada ise tamamen kesilmiş olduğu için arada ancak şikayetin yoğunluğu ve sürekliliği bakımından farklar olabilir. Belirtiler stente göre değişmez.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktor sitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT