03 Temmuz 2020, Cuma 20:09

Stiderm Krem Jel Ne Kremi Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Stiderm Krem Jel Ne Kremi Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Stiderm Jel Nedir Ne İçin Kullanılır ?

Stiderm jel; böcek ısırmalarında, güneş yanıklarında, hafif(birinci derece) yanıklarda ve kurdeşen (ürtiker) tedavisinde yararlanılan bir üründür. Fiyatı 16,42 TL'dir. Stiderm; antiinflamatuvar özelliğe sahiptir yani iltihabı yok eder. Ayrıca Stiderm; antipruritiktir (kaşıntıyı dindirir), kullanıldığı cilt yüzeyinde anestezik ve lokal antialerjik (alerji iyileştirici) etki oluşturur. Alüminyum tüplerle satılan bu ürünün her bir tüpünde 30 gramlık Stiderm jel bulunmaktadır.

Stiderm Jel Nasıl Kullanılır?

  1. Stiderm jel, ince bir tabaka şeklinde derinin hastalıklı kısmına uygulanır. Bu işlem, her gün birkaç defa tekrarlanmalıdır. Stiderm jel kullanımı, 7 günü aşmamalıdır.
  2. Stiderm jel, ağızdan alınmayan ve sadece deri üzerine uygulanan bir ürün olduğu için, hem aç karnına hem de tok karnına kullanılabilir.
  3. Stiderm jel, mukozaya (ıslak dokulara) ve gözlere değdirilmemelidir. Eğer yanlışlıkla gözlerinize değdirirseniz, bol su kullanarak gözlerinizi yıkamanız tavsiye edilir.
  4. Stiderm jel, cildin geniş alanlarında kullanılmamalıdır.
  5. 7 gün boyunca Stiderm jel kullanıldığı halde, semptomlar düzelmediyse ya da iyice ağırlaştıysa, derhal hekime başvurulmalıdır.
  6. Doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece, 2 yaşından küçük bebeklerde Stiderm jel uygulanmamalıdır.

Stidermin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Stiderm jel’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Stiderm jel’i kullanmayı durdurunuz ve Derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

  1. Ciltte yaygın ve şiddetli kızarıklık ve kaşıntı, soluk almada zorluk, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme, ani kan basıncı düşmesi.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Stiderm jele karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

  1. Ciltte yaygın ama şiddetli olmayan kızarıklık ve kaşıntı, yüksek ateş, kusma, çarpıntı.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz

  1. Deride hafif kızarıklık ve kaşıntı, iştah kaybı, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, ishal.

Bunlar STİDERM’in hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kaybolur. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Stiderm Jelin Hamilelikte Kullanımı

Eczacınızdan ya da hekiminizden onay almadan bu ilacı kullanmayınız. Stiderm’in yapısında yer alan lidokain, dekspantenol ve mepiramin, hayvanlarda denenmemiştir ve bu konuda bir bulgu yoktur. Mecburiyet yoksa, hamilelik boyunca Stiderm jel tedavisi uygulanmamalıdır. Tedaviniz devam ederken gebe olduğunuzu anlarsanız derhal eczacınıza ya da hekiminize başvurunuz.

Stiderm Jelin Emzirirken Kullanımı

Eczacınıza veya hekiminize başvurmadan bu ilacı kullanmayınız. Stiderm’in yapısında yer alan lidokain, dekspantenol ve mepiramin maddelerinin, anne sütüne karışıp karışmadığı tespit edilememiştir. Hayvanlarda da bu alanda bir çalışma mevcut değildir ve söz konusu bileşenlerin süt ile atılımı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bebeğinizi emzirirken Stiderm Jel kullanıp kullanamayacağınız hususunda hekiminize müracaat ediniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT