13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:00

Strese Bağlı Egzama Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Tedavisi Nedir

Strese Bağlı Egzama Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Tedavisi Nedir

Stres egzaması, strese bağlı olarak gelişen ve deride kaşıntıyla beraber meydana gelen deri hastalığıdır.

Stres egzaması, strese bağlı olarak gelişen ve deride kaşıntıyla beraber meydana gelen deri hastalığıdır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görünen stres egzaması 30 ila 50 yaş aralığında görülmektedir. Fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların neticesinde, iş ve sosyal hayatın bir parçası olan stres, birçok deri hastalığına neden olur. Bu deri hastalıklarının en başında ise stres egzaması yer alır. Deride kızarıklık ve pul pul dökülmeyle kendini belli eden stres egzaması çoğunlukla ense, sırt, kürek kemiği ve bacaklarda görülmekte olup, tedavisi olan bir hastalıktır.

Vücudunda egzama çıkan kişi, egzamanın altında yatan nedeni öğrenmek ve tedavi olmak için cilt sorunlarıyla ilgilenen dermatoloji bölümünden randevu almalıdır.

Stres Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Stres egzaması vücudun çeşitli bölgelerinde görünmekle beraber en çok ensede ve saç diplerinde, bacaklarda, sırt ve kürek kemiklerinde meydana gelir. Bazen makat bölgesinde de oluşan stres egzaması, şiddetli kaşıntıya neden olur.

Stres kaşıntısını genelde akşamları artan bir kaşıntıyla kendini belli eder.

Stres egzaması sürekli kaşıntı ile kendini belli eder ve su toplar.

Kaşınan bölgede zamanla kızarıklık, kepeklenme ve pul pul deri dökülmeleri meydana gelir.

Stres egzaması bulunduğu derinin rengini koyulaştırabilir, deri rengini değiştirebilir.

Egzamanın ileri seviyesinde ağrılı kaşıntıya veya açık yaralara neden olur.

Kaşınan bölgede kabuklu yaralar ve kaşıntıya bağlı olarak kanamalar görülebilir.

Stres Egzaması Nedenleri Nelerdir?

Stres egzaması bedenen veya ruhen yaşanan stresin cilde yansıması sonucunda meydana gelir. Stres egzaması herhangi bir zamanda veya her yaşta görülen bir egzama çeşididir.  

Stres, vücutta kortizol hormonunda (stres hormonu olarak da bilinir) artışa neden olur.Yani vücut stresli olduğu zamanlarda, yüksek miktarda kortizol üretir. Bu da ciltte anormalliklere neden olur ve cilt yağlanarak egzamayı tetikler.  Stres egzamaya neden olduğu gibi kişinin kendini daha stresli hissetmesine bile neden olabilir.
Stres Egzamasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Stres egzamasının tedavi sürecine yardımcı olmak için şunları uygulamalıdır;

Stres egzaması, şiddetli kaşıntı yaptığından, kaşınan bölge sürekli tahriş olacaktır. Cilt doktorunuzun size reçete ettiği krem, losyon veya ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

İlk olarak sizi strese sokan durumun ne olduğunu öğrenmeli, çözüm yolları aramalısınız. Her neyse sizi strese sokan uzak durmalı veya kendinize olumlu telkinler vermelisiniz.

Aşırı kahve, çay ve sigara tüketimi egzamayı tetiklediğinden, aşırıya kaçmamalısınız.

Deniz suyu egzamaya çok iyi geldiği bilinmektedir.

Her gece düzenli uyku almalı, uykudan mahrum kalıp günü stresli geçirmemelidir.

Sizi strese sokan insanlarla aranıza mesafe koymalı, stres edici ortamlardan uzak durmalısınız.

Cildinizin kuruluğunu önlemek için doğal nemlendiriciler kullanmalıdır.

Sıcak su cildin kurumasına yol açtığından, ılık suyla dış almalıdır.

Stres Egzaması Nasıl Tedavi Edilir?

Stres egzamasını tedavi etmek için öncelikle kaşıntıyı kontrol altına almak çok önemlidir. Bunun için cilt doktoru kaşıntıyı gideren çeşitli krem, losyon ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar reçete edebilir. Aynı zamanda stres egzamasını geçirmek için bağırsak sağlığının korunması ve besinlere dikkat edilmesi gerekir. Sizi stres eden her türlü durumdan, kişiden veya düşünceden uzak durmalı, doktorun reçete ettiği ilaç yahut kremleri düzenli kullanmalıdır.

Aksi taktirde stres egzaması tedavi edilmez ise, deride kalınlaşma ve deri renginde anormallik yaşanabilir. Bu da yeniden stres yapmanıza neden olur, böylece her stres yaptığınızda kaşıntı devam eder. Bu nedenle stres egzamasını teşhis edip tedavi etmek çok önemlidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT