Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-07-2017 22:38 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Stresle Başa Çıkma Kurtulma Azaltmanın Yolları, Çok Stresliyim

Google News

Stres, vücudumuzun, zorlu ya da rahatsız edici bir durum karşısında hissettiği duygusal ve fiziksel gerginliktir. Kişi kendini huzursuz, mutsuz hissetmesi

Stresle Başa Çıkma Kurtulma Azaltmanın Yolları, Çok Stresliyim

Stres, vücudumuzun, zorlu ya da rahatsız edici bir durum karşısında hissettiği duygusal ve fiziksel gerginliktir. Kişi kendini huzursuz, mutsuz hissetmesi olarak da tanımlanabilir. Bu makalemizde Bitki Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarifi verilen stresle başa çıkma için doğal, bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz. Öncelikle stres belirtileri hakkında bilgi verelim;

Stres Belirtileri

 1. Kendini gergin ve mutsuz hissetmek
 2. Kolay bir şekilde heyecanlanmak, sinirlenmek ve karamsarlığa kapılmak,
 3. Bunalmış hissetmek ve kontrolü kaybetmek,
 4. Çok zor rahatlamak ve zihnin sessizleşmesi,
 5. Özgüven eksikliği, yalnızlık hissi, kendini değersiz ve kötü hissetmek,
 6. Diğer insanlardan uzaklaşma isteği
 7. Düşük enerji ve güçsüzlük,
 8. Baş ağrısı,
 9. Mide bozulması, ishal, kabızlık ve mide bulantısı,
 10. Ağrılar, acılar ve kaslarda gerginlik,
 11. Göğüs ağrıları ve hızlı kalp ritimleri,
 12. Uykusuzluk veya çok uyuma isteği
 13. Sürekli olarak grip, nezle ve enfeksiyon kapmak,
 14. Cinsel istekte ve aktivitede azalma,
 15. Soğuk ya da terli eller ve ayaklar, sinirlilik, sallanma ve kulak çınlaması,
 16. Ağızda kuruluk ve yutkunmada güçlük,
 17. Diş gıcırdatma ve çenede sıkılık.
 18. Unutkanlık, dağınıklık ve karışıklık
 19. Odaklanmada güçlük çekmek ve dikkat eksikliği,

Sual:Son günlerde hem evdeki hem de işteki sorumluluklarım çok arttı. Sürekli gerginim. Stresle mücadelede zorlanıyorum. Bana yardımcı olacak, stresimi giderecek, stresten kurtulmamı sağlayıp enerjimi yüksek tutmamı sağlayacak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 tutam melisa, 1 tutam safran ve 3 adet kakuleyi 2 su bardağı suyun içinde kaynatın. 10 dakika demlendikten sonra bu karışımdan 1 çay bardağı için. Bu formülü sabah-akşam uygularsanız stresiniz azalacak ve sinirleriniz gevşeyecektir. Her gün 1 adet muz yemek de enerjinizin yükselmesine yardımcı olacaktır.)

Sual: Çeşitli nedenlerden dolayı çok stresliyim. Rahatlamak için ne yapmalıyım?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kâse ev yoğurduna 1’er tatlı kaşığı kabak çekirdeği, yerfıstığı ve bal katın. Yarım adet de doğranmış muz ekleyin. Bu karışımdan her sabah bir kaşık yiyin. Stresle mücadelenize yardımcı olacak, sinirlerinizi gevşetecektir.)

Sual: Sürekli stres altında çalışıyorum ve kendimi çok mutsuz ve bitkin hissediyorum. Stresle mücadelemi kolaylaştırmak için bana önerebileceğiniz bir formül var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Size iki ayrı formül önereceğim. Öncelikle her sabah kalkar kalkmaz 300 gram suyun içine bir tutam ginseng atın ve kaynatıp için. Bu formül, strese karşı zihinsel ve bedensel direncinizi artıracaktır. Geceleri yatmadan önce ise bir tutam sarı kantaronu 300 gram suyun içinde kaynatın. Bu formül ise doğal bir antidepresan görevi üstlenip, sizi rahatlatacak ve huzurla uyumanızı sağlayacaktır.)

Sual: Ne yaptıysam stresimi yenemiyorum. Stresimin geçmesi için evde yapabileceğim kolay bir tarif verir misiniz?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( İhtiyacınız olacak malzemeler; 3 çay kaşığı sarı kantaron, 1 çay kaşığı biberiye otu, 1 çay kaşığı melisa otu, 1 dilim limon, 1 tatlı kaşığı bal, 2 su bardağı sıcak su. Yapılışı; 2 su bardağı kaynamış suyun içerisine tüm bitkileri atıp ağzı kapalı olarak 10 dakika demleyin (kaynatmayın) 10 dakika demlendirdiğiniz çayınızı süzüp içerisine 1 dilim limon ve 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırıp tüketin. Bu çayı akşamları yada gün içerisinde herhangi bir saatte içebilirsiniz.)

Sual: Çok yoğun bir tempoda çalışıyor ve sürekli koşuşturuyorum. Stres kaslarıma vuruyor, çok ağrım var. Kaslarımın rahatlamasını sağlayacak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 fincan kakao, 1 yumurta akı, 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı, 2 çorba kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırın. Üzerine alabildiği kadar süt ekleyin. Bu maskeyi her gün vücudunuza uygulayın. Kaslarınız rahatlayacak, stresiniz gidecek, vücudunuz mutluluk hormonu yayacaktır.)

Sual: İşim çok stresli. Çok fazla sorumluluk üstleniyorum. Buna bir de mükemmeliyetçiliğim eklenince, çok geriliyorum, çok stres altındayım. Bu da, ister istemez vücuduma yansıyor. Kendimi çok kastığım için vücudum tutuluyor. Gevşememi sağlayacak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (10 gram bitter çikolatayı eritin. Bir kahve fincanı Türk kahvesi ve bir yumurtayı çırpıp, çikolatayla karıştırın. Bu karışımın içine, iki çorba kaşığı kaymak ve alabildiği kadar süt ilave edin. Karışımı vücudunuza sürün. 15 dakika beklettikten sonra yıkanın. Bu formülden her gün yararlanın.)

Sual: Çok stresli bir işim var. Yorgunluktan ve stresten sürekli baş ağrısı çekiyorum. Bu sorunun önüne geçmek için ne yapmamı tavsiye edersiniz?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 çorba kaşığı taze kahveyi pişirin. İçine 1 çorba kaşığı limon suyu sıkıp için. 1 adet limonun kabuklarını ince ince doğrayıp başınızın ağrıyan bölgelerinin üzerinde bekletmek de baş ağrısıyla mücadelede çok etkilidir.)

Kortizol Testi Neden Yapılır, Stres Hormonu Nedir Nasıl Düşürülür? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.