Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Su diyeti ile haftada 7 kilo nasıl verilir? Su diyeti nedir?

Mavi Kadın>Diyet>Su diyeti ile haftada 7 kilo nasıl verilir? Su diyeti nedir?

Su diyeti, son dönemin popüler diyetlerinden biri ve diyet listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi gün içinde bol miktarda su içmeyi temel alıyor. Peki haftada 7 kilo verebileceğiniz su diyeti nedir?

Son dönemin popüler diyetlerinden biri olan "Su Diyeti," adından da anlaşılacağı gibi gün içinde bol miktarda su içmeyi temel alırken, diğer gıdalardan uzak durma prensibine dayanmaktadır.
Son dönemin popüler diyetlerinden biri olan "Su Diyeti," adından da anlaşılacağı gibi gün içinde bol miktarda su içmeyi temel alırken, diğer gıdalardan uzak durma prensibine dayanmaktadır.

Son dönemin popüler diyetlerinden biri olan "Su Diyeti," adından da anlaşılacağı gibi gün içinde bol miktarda su içmeyi temel alırken, diğer gıdalardan uzak durma prensibine dayanmaktadır. Bu diyet, zayıflamak ve vücudu temizlemek amacıyla tercih edilen bir yaklaşım olabilir, ancak sağlığınızı etkileyebilecek bazı önemli faktörleri göz ardı etmemek önemlidir.

Bu diyet,  kilo kaybını hızlandırmak ve vücudu temizlemek amacıyla günlük yaşamımızın önemli bir unsuru olan suyu merkezine alır. Ancak bu diyetin etkileri ve nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. İşte Su diyeti nedir ? Hakkında merak edilenler...

SU DİYETİ NEDİR?

Su diyeti, gün içinde bol miktarda su ve sıvı içecek tüketimini öneren bir zayıflama yaklaşımıdır. Bu diyetin temel ilkesi, suyun vücut sıcaklığına denk getirilmesi için ekstra kalori harcanacağına dayanır. Bu, kilo verme sürecini hızlandırabilir. Su diyeti, vücudu temizlemeye ve toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Ancak dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve uzman tavsiyesi alınmalıdır.

NASIL YAPILIR?

Vücutta detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını hızlandıran su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimi ile uygulanıyor. Tokluk hissi veren suyun yanı sıra, kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin alınması için tüketilen diğer sıvılara dikkat edilmesi gerekiyor. Su içmeyi unutmamak için belirli aralıklarla su içmeyi alışkanlık haline getirin. Örneğin, her yemekten önce bir bardak su içmek veya saat başı bir bardak su içmek gibi bir program oluşturabilirsiniz. Diğer sıvıları da hesaba katın. Sadece su değil, aynı zamanda bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları veya sadece sıvı formunda olan sağlıklı içecekleri de tüketebilirsiniz. Ancak alkollü içecekler veya şekerli içeceklerden kaçının. Su diyetini uzun süreli uygulamadan önce bir sağlık profesyonelinin veya diyetisyenin tavsiyelerini almak önemlidir. Özellikle sağlık sorunları veya kronik hastalıklarınız varsa, diyetinizi uzmana danışarak uyarlamak en iyisi olacaktır.

SU DİYETİNDE NE YENİR İÇİLİR? 

7 gün boyunca uygulanan bu diyette günlük en az 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Su, vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay, rezene çayı, adaçayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu çaylar metabolizmayı destekler.Taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz. Ancak şeker ilavesiz ve katkısız meyve sularını tercih edin. Sebzelerden yapılan çorbalar, düşük kalorili ve besleyici bir seçenektir. İçine tuz veya yağ eklememeye özen gösterin.

Su diyeti ile haftada 7 kilo nasıl verilir? Su diyeti nedir?

SU DİYETİ EN FAZLA KAÇ GÜN YAPILMALI? 

Su diyeti çok düşük kalorili bir diyet olduğu için uzun süreli uygulamaları genellikle önerilmez. Çünkü uzun süre boyunca çok az kalori almak vücuda zarar verebilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Su diyeti, genellikle kısa vadeli ve hızlı kilo kaybı amaçlayan kişiler tarafından 2 ila 7 gün arasında uygulanır.

SU DİYETİ İLE 1 HAFTADA KAÇ KİLO VERİLİR? 

Su diyeti ile 1 haftada 7 kilo vermek gibi iddialı sonuçlar elde etmek mümkündür. 

SU DİYETİ YAĞ YAKAR MI? 

Su diyeti, özellikle ilk aşamalarında vücutta su kaybına neden olabilir ve bu da kilo kaybı olarak görünebilir. Ancak su diyetinin yağ yakma kapasitesi sınırlıdır. Su diyeti, vücuttaki suyun atılmasını teşvik eder ve bu nedenle ödem azalır, bu da kilo kaybına neden olur.

Ancak yağ kaybı için kalori açığı gereklidir, yani harcanan kaloriler alınan kalorilerden fazla olmalıdır. Su diyeti, sıvı tüketimine odaklandığı için genellikle düşük kalorili bir diyet olarak kabul edilir. Bu, vücutta enerji açığı oluşturabilir ve dolayısıyla yağ yakımını teşvik edebilir.

SU DİYETİNİN ZARARLARI

Su diyeti, vücudun enerji ihtiyacını karşılayacak kadar kalori alımını sınırlar. Bu durumda vücut, enerjiyi sağlamak için yağ yerine kas dokusunu kullanabilir. Bu nedenle su diyeti kas kaybına neden olabilir. Su diyeti dikkatle uygulanmalı ve uzun süreli değil kısa vadeli bir çözüm olarak görülmelidir. Sağlıklı bir kilo kaybı için dengeli beslenme ve egzersiz önemlidir. Herhangi bir diyet programına başlamadan önce bir sağlık profesyoneli veya diyetisyenle konuşmak önemlidir.

SU DİYETİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Sağlık uzmanları, su diyetin yalnızca su tüketilerek uygulanmasının son derece zararlı olduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar.  Sadece su tüketmek yerine, su diyetinizi dengeli ve çeşitli besinlerle desteklemeye çalışın. Özellikle meyve, sebze, protein kaynakları ve sağlıklı yağları içeren yiyecekleri diyetinize dahil edebileceğinizi tavsiye ediyorlar.

 

Kaynak : npistanbul.com, Mynet.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...