10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:35

Su Toplaması Nasıl Geçer Ne İyi Gelir 7 Kesin Çözüm

Su Toplaması Nasıl Geçer Ne İyi Gelir 7 Kesin Çözüm

Vücudumuz dış etkenlere karşı hassastır. Kendini korumak için bir takım tedbirlere başvurur. Bunlardan biri de ciltte su toplamasıdır. Cildimiz bir darbe aldığında, zorlandığında su toplaması ile karşılaşılır. Bu durum en çok ayaklarda rastlanır.

Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Vücudumuz dış etkenlere karşı hassastır. Kendini korumak için bir takım tedbirlere başvurur. Bunlardan biri de ciltte su toplamasıdır. Cildimiz bir darbe aldığında, zorlandığında su toplaması ile karşılaşılır. Bu durum en çok ayaklarda rastlanır. Ayaklarda su toplaması genellikle ayakkabı sıkması ve uzun süre yürüyüş yapma sonucu meydana gelir. Güneş yanığından kaynaklı da ciltte su toplaması oluşabilir.

Su Toplaması Durumunda Ne Yapmalıdır?

Siyah Çay Veya Papatya Çayı

Papatya ve siyah çay yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri ile su toplamasına iyi gelir.

  1. Bir bardak sıcak suya 1 adet sallama papatya çay poşedi atın. 5 dk bekletin. Bu sallama çayı su toplayan yere tutun.
  2. Şayet sallama çay yoksa 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı siyah çay veya papatya çayı atıp 5 dk demleyin. Temiz bir bezi bu sıcak suya daldırıp, su toplayan yere uygulayın.

Krem Kullanımı

Eczaneden satın alacağınız antibiyotik deri pomatlarının su toplanan bölgeye uygulanması oldukça faydalıdır. Pomatlar iyice yedirilerek sürülmelidir ancak bölgenin üzeri kapatılmamalıdır.

Kolonya

Deride su toplanması meydana gelirse o bölgeye hiç dokunulmamalıdır. Ancak bazıları deri altında toplanan suyun dağılması için müdahalede bulunmayı tercih etmektedir. örneğin bir iğneyi aleve tutup alkol ya da kolonya ile temizlemekte, ardından su toplanan kısma birkaç tane ufak delik açarak içerideki suyun bu deliklerden akmasını sağlamaktadır. Böylelikle şişlik de yok olmaktadır fakat bu yöntemin uygulanması önerilmez.

Yeşil Çay

Yeşil çay, su toplamasına bağlı ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşiklere sahiptir. Ayrıca, kabarcıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacak vitamin ve antioksidanlar içerir.

  1. Yeşil çay poşedini bir bardak sıcak suya koyun. Bunu 5 dk bekletip çay poşetini çıkarın ve soğumasını bekleyin. Nemli çay poşetini su toplayan yere koyun. Birkaç gün boyunca günde 4 veya 5 kez tekrarlayın.

Mısır Unu

Su toplaması tedavi edilirken mısır unundan da faydalanılabilir. Bu karışım yaralara iyi gelecektir.

Malzemeler

  1. 1 yemek kaşığı mısır unu
  2. 1 çorba kaşığı bal

Bal ve mısır unu güzelce karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Yara olan bölgeye uygulanır. Enfeksiyon oluşmasını önleyecektir. Eğer şikayetleriniz hafiflemezse doktora başvurmanız gerekir. Deride meydana gelen hasar doktor tarafından değerlendirilerek hızlı ve etkili bir tedavi uygulanacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, su toplaması tedavisine yardımcı olan antibakteriyel ve büzücü özelliklere sahiptir. Enfeksiyon riskini bile azaltabilir.

  1. 1 tatlı kaşığı zeytinyağına 4-5 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Temiz bir pamuğu buna batırıp su toplaması olan yere sürün. Bir kaç gün boyunca günde 2-3 kez bunu uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera, faydaları saymakla bitmeyen çok şifalı bir bitkidir. Aloe veranın içerisinde bulunan jel su toplanan bölgeye sürülürse rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olur. Kaşıntıyı, kızarıklığı ve yanma hissini de azaltır.

  1. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin. İçinden çıkan jeli su toplayan yere sürün. Yahut kozmetikçilerde satılan aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

Güneş Yanığı Su Toplaması İçin Ne Yapmalıdır?

İkinci derece yanıklarda ateş ve deride su toplaması meydana gelir. Güneş yanığından kaynaklanan su toplaması açık yara sayılmaktadır. Bu durumda önce pansuman yapılması gerekmektedir. O bölgeye herhangi bir müdahalede bulunmamalı ve hemen doktora gitmelidir.

Ayakta Su Toplaması Ayak Altı Su Toplaması Nasıl Geçer? Tıklayınız

Güneş Yanığı Kaşıntısı Güneş Yanığına Ne İyi Gelir Evde Doğal Çözümler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT