26 Mayıs 2022, Perşembe 04:45

Subakut tiroidit nedir, belirtileri neler? Neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Subakut tiroidit nedir, belirtileri neler? Neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Tiroid, boynun ön kısmında bulunan ve çeşitli hormonları salgılayan bir bezdir. Tiroit bezinin iltihaplanmasına denir, genellikle viral enfeksiyon sonucu meydana gelir. Subakut tiroidit nedir? Neden olur, belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?

Subakut tiroidit genellikle grip veya kabakulak gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan bir sağlık sorunudur, troit bezinin iltihaplanmasıdır. Subakut tiroidit tiroid bezinde ağrıya neden olur. Bazı durumlarda, bu ağrı boynunuza, kulaklarınıza veya çenenizin diğer bölgelerine de yayılabilir.

SUBAKUT TİROİDİT NEDEN OLUR?

Subakut tiroidit nadir görülen bir durumdur. Bu sağlık sorununa viral bir enfeksiyonun neden olduğu düşünülmektedir. Genellikle kulak, sinüs veya boğazda kabakulak, grip veya soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyondan birkaç hafta sonra meydana gelir.

Subakut tiroidit teşhisi kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 12 kat daha fazladır ve genellikle 30'lu ve 40'lı yaşlardaki kadınlarda görülür.

SUBAKUT TİROİDİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Halsizlik
 2. Yüksek ateş
 3. Ses kısıklığı
 4. Yutkunurken ağrı
 5. Saç dökülmesi
 6. Sinirlilik
 7. İstemsiz kilo kaybı
 8. İshal
 9. Terleme

 1. Titreme
 2. Çarpıntı
 3. Kas ağrısı
 4. Tiroit bezine dokunulduğunda ağrı
 5. Troid bezinde şişme, boyunda şişlik. Tiroidin tamamı veya sadece bir kısmı (sol veya sağ taraf) şişer ve sertleşir.

Subakut tiroidit, hem hipotiroid hem de hipertiroid belirtilerine de yol açabilir.

SUBAKUT TİROİDİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Subakut tiroidit, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) veya yüksek doz kortizon ilaçları ile tedavi edilebilir. Hipertiroidizm belirtileri varsa beta blokerler da reçete edilebilir. Subakut tiroidit birkaç ay içinde kendiliğinden de geçebilir.

SUBAKUT TİROİDİT BİTKİSEL, DOĞAL TEDAVİSİ

Zencefil - Sarımsak, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlarla savaşma yeteneği ile bilinir. Bu 2 besini sofranızdan eksik etmeyin.

Kekik - Kekik hem anti-bakteriyel hem de anti-viral içeriği ile subakut tiroidite şifa bulabilir. Günde 2-3 bardak kekik çayı içebilirsiniz. Kekik çayı yapmak için 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kekik koyup 5 dk demleyin.

Balık yağı - Balık yağı,  tiroid bezinizdeki iltihabı gidermeye yardımcı olabilecek güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Günde 2-3 grama kadar kullanmak bu hastalığı atlatmaya yardımcı olabilir.

Çinko - Çinkonun bağışıklık sisteminizi güçlendirmek rol oynadığı bilinmektedir ve potansiyel olarak iyileşme sürenizi hızlandırır. Eczanede satılan çinko tabletler kullanılabilir.

D3 Vitamini - Çinko gibi D3 Vitamini de bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesinde rol oynar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT