10 Temmuz 2020, Cuma 06:34

Süet Ayakkabı Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Süet Ayakkabı Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Süet ayakkabılar, sahip olduğumuz en narin ve en kıymetli şeylerdendir. Süet ayakkabıları kullanırken bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin onları yağmurlu havalarda giyemeyiz ve suyla temizleyemeyiz. Fakat maalesef çok özen göstermemize karşın süet ayakkabılarımız yine de kirlenmektedir.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliği, oldukça merak edilen bir konudur. Pek çok web sitesinde, süet ayakkabı temizliğine dair birbirinden farklı teknikler yer almaktadır. Bu yazımızda ise, süet ayakkabı temizlemenin en pratik yöntemlerini bulacaksınız.

Öncelikle tavsiye edeceğimiz ilk yöntemi uygularken yalnızca arkası silgili bir kurşun kalem kullanmamız yeterli olacaktır. Daha önce kullanmadığınız bir kurşun kalemin silgisi yardımıyla süet ayakkabılarınızın kirli kısımlarını silebilirsiniz. Bu işlemi fazla baskı uygulamadan yapmalı ve ayakkabılardaki kirler tamamen çıkıncaya dek devam etmelisiniz. Böylece süet ayakkabılarınız kolayca temizlenecektir. Kurşun kalemin arkasında bulunan silgiyi değil de hiç kullanılmamış beyaz renkli bir silgiyi de kullanabilirsiniz.

Eğer süet ayakkabınız yeterince temizlenmediyse, bu kez beyaz sirke alıp beyaz bir bezin üstüne bir miktar dökün. [Su kullanmak, süet ayakkabılarınızı lekeleyecektir ancak sirke kullanmak hiçbir lekeye yol açmayacaktır.]

Daha sonra sirkeli bezi lekenin üstüne sürüp o bölge tam olarak kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruduğunda ise ayakkabınızı yeniden kabartmak amacıyla fırçalayabilirsiniz.

Süet ayakkabıları temizlemek için nemli bezlerden yararlanılmaktadır. Ancak ıslak bezler, süet ayakkabı temizliğinde kullanıma elverişli değildir. Süet ayakkabılar, herhangi bir ıslak eşyaya, ıslak bir beze veya kar, yağmur ve benzeri sulu hava koşullarına maruz kaldığında, kalitesinde, şeklinde ve modelinde bozulmalar olacaktır.

Ayakkabı kumaşlarının en popülerlerinden biri olan süet ayakkabıların temizlenmesinde bazı özel malzemeler kullanılmaktadır. Bunlar; nemli bezler, süet ayakkabı spreyleri, süet ayakkabı fırçaları ve süet zımparasıdır. Bu materyaller sayesinde süet ayakkabıların temizliği son derece pratik bir biçimde yapılabilmektedir.

Derilerin zımparalanmasıyla üretilen ve oldukça hassas olan süet ayakkabılar, suyla temizlenmeye uygun değildir. Süet ayakkabıların dokusu çok hassastır. Çizildiklerinde ve kirlendiklerinde temizliğinin susuz yapılması gerekmektedir.

Süet ayakkabılardaki su lekeleri nasıl çıkarılır?

Lekenin hafif bir şekilde ıslatılması amacıyla nemli bir fırça kullanılır. Daha sonra çok su olan kısım, kağıt havlu ile ıslatılır. Kuruması için bütün gece o şekilde bekletilir. Çabucak kurutulmaya çalışılmamalıdır ve direkt olarak güneşte kurutulmamalıdır, aksi takdirde güneş ışığı süet ayakkabı renginin solmasına yol açabilir.

Süet ayakkabılardaki yağ veya gres lekeleri nasıl çıkarılır?

Yağın emilmesi için lekenin üzerine mısır nişastası serpilir. Gece boyu beklemeye bırakılır ve ardından sabaha doğru mısır nişastası tozu fırçalanır. Daha sonra leke, nemli bir bezle hafif bir şekilde ıslatılır ve yine fırçalanır.

Süet ayakkabılardaki çamur lekeleri nasıl çıkarılır?

Temizlik işleminden evvel çamurun kuruması beklenmelidir. Çamur kuruyunca parçalanmalıdır. Ufak kir parçalarını gidermek amacıyla fırçanızdan yardım alabilirsiniz.

Süet ayakkabılardaki sakız ya da balmumu lekeleri nasıl çıkarılır?

Sakızın ya da balmumunun sertleşmesi için süet ayakkabılar dondurucuda bekletilir. Öncesinde plastik poşete veya buzdolabı poşetine koyulmalıdır. Balmumu ya da sakız soğuğa maruz kaldığında kolaylıkla parçalanarak çıkacaktır. Ardından fırçalanarak kalan parçalar da temizlenebilir.

Süet ayakkabılardaki kan lekeleri nasıl çıkarılır?

Bir pamuk ya da kağıt havlunun üstüne bir miktar hidrojen peroksit dökülür ve çıkıncaya dek hafifçe lekeye tamponlanır.

Süet ayakkabılardaki Mürekkep lekeleri nasıl çıkarılır?

Islaklığı gitmediyse, bir bölümünün emilmesi için mürekkebin üstüne kağıt bir havlu koyulur ve kağıt havlu, mürekkebi tamamen emene kadar beklenir. Mürekkep etrafa dağılmış ise, lekenin çıkarılmasında ovma alkolü kullanılabilir. Ayrıca özel süet silgisiyle ovalamaya da ihtiyaç duyulabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT