02 Aralık 2020, Çarşamba 22:08

Sumağın Faydaları Neler Sumak Suyu Çayı Nasıl Yapılır?

Sumağın Faydaları Neler Sumak Suyu Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir?

Sumak sağlık için en faydalı baharatlardandır. Sumak antiviral, antifungal, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde binbir derde devadır. İnternette son zamanlarda sumak ve sumağın koronavirüse iyi geldiği en çok aratılan konulardan oldu.

Sumak; toksinlerin, mikrop ve bakterilerin düşmanıdır. İştahı artıran ve yiyeceklerin daha iyi hazmedilmesine yardımcı olan bu bitki, diş eti rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve boğaz enfeksiyonlarına da yararlıdır. Çeşitli hastalıkların iyileşmeşme sürecini hızlandıran sumak, DNA onarımını başlatmakta ve kanserin önlenmesinde etkili olmaktadır.

Sumağın Koronavirüs (CoronaVirüse) İyi Gelir mi?

Coronavirüs salgını maalesef ülkemizde de giderek hızla yayılıyor. Covid-19 vakalarının azaltılması için sıkı tedbirler alınsa da Coronavirüs’e iyi gelen bitkiler hakkındaki çeşitli iddialar kafaları karıştırıyor. Sumak da Koronavirüse iyi geldiği düşünülen baharatlardandır. Antibakteriyel ve antiviral içeriği sayesinde Koronavirüsün tedavisine yardımcı olabilir, Koronavirüse yakalanmanızı önleyebilir.

Sumak Çayı, Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır? Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş

Ev yapımı sumak çayı, 1 LT içme suyu ve 100 gr. sumak ile hazırlanır. Sumak, büyükçe bir cam kaba alınır. Üzerine sıcak su ilave edilir. 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından bir sürahiye süzülür ve buzdolabına kaldırılır. Gün içine yayılarak tüketilir. Sumak çayı, idrar söktürücü etkiye sahiptir ve vücutta meydana gelen ödemleri hafifletir.

Sumağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hastalıklara Şifa Olur

Sumak, pek çok derde deva olan bir bitkidir. Örneğin ateşi düşürmeye yarar, antiinflamatuar özelliğe sahiptir, deri ve eklem iltihaplanmalarına, solunum rahatsızlıklarına ve bronşit rahatsızlığına faydalıdır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki sumak ve ekstresi, iltihaplara karşı oldukça etkilidir. Artrit ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok enflamatuar hastalığın iyileştirilmesine katkı sağlayan bu bitki, alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Solunum Ve Sindirim Sorunlarına İyi Gelir

Göğüs hastalıklarının tedavisinde olumlu etki gösteren sumak, aynı zamanda solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine de yardımcıdır. Nitekim bu durum, çeşitli araştırmalarla doğrulanmıştır.

Vücuda Detoks Yapar

Toksin maddeler bir araya geldiğinde sağlığımız için büyük bir tehlike oluşturur. İşte sumak, vücuttaki toksin ve atık maddelerin dışarı atılmasına yardım eder. Bunun için yemeklerde kullanılması önerilir.

Sumak Kas Ağrılarını Geçirir

Bilim insanları, sumak bitkisinin kas ağrıları üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla bir test uygulamışlardır. Bu kapsamda herhangi bir sağlık sorunu olmayan 15-25 yaş grubundaki 40 kişiden, 1 ay boyunca düzenli olarak egzersiz yapmaları istenmiştir. Bunun yanı sıra bazı katılımcılar, 4 hafta boyunca her gün 2 defa sumak suyu tüketmiştir. Çalışma sonucunda sumak suyu tüketmeyenlerin kas ağrısından daha çok şikayet ettiği gözlemlenmiş, sumak suyu tüketen grubun ise o kadar fazla kas ağrısı yaşamadığı öğrenilmiştir. Buna dayanan uzmanlar, sumak suyunun atletizm ile uğraşan bireyler için fayda sağlayacağını ve kas performansını artıracağını söylemektedir.

Meme Kanserini Önler

Bilhassa kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı daha fazladır. Sumak üzerine yapılan bir araştırma, bu bitkinin meme kanserine karşı da etkili olabileceğini göstermiştir. Kanser hücrelerini baskıladığına ve meme kanserinin yayılma hızını azalttığına inanılmaktadır.

HDL İyi Kolesterol Seviyesini Artırır

Kolesterol çeşitleri, HDL ve LDL olarak sınıflandırılır. Kısaca HDL iyi kolesterol iken, LDL kötü kolesteroldür. İyi kolesterol seviyesinin düşmesi sağlık problemlerini beraberinde getirir. Ancak bir insanın kötü kolesterolü fazla ise ve kanında bulunan yağ oranı yüksekse, bu durum da önemli bir sorundur. İşte hiperlipidemi olarak tanımlanan bu hastalığa sahip 90 kişi bir teste tâbi tutulmuş ve her gün 1000 mg sumak almaları sağlanmıştır. Böylece sumak gerçekten iyi kolesterolü artırıyor mu yoksa plasebo etkisi mi? sorusuna cevap bulmak hedeflenmiştir. Neticede sumak bitkisi verilen grubun HDL kolesterol seviyelerinin büyük ölçüde arttığı, fakat kötü kolesterol düzeyinde belirgin bir fark olmadığı saptanmıştır. Eğer sizin HDL kolesterolünüz yeterli düzeyde değilse, yemeklerinizde gönül rahatlığıyla sumak kullanabilir ve iyi kolesterol seviyenizi doğal olarak yükseltebilirsiniz.

Sumaklı Su Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

 1.  1yemek kaşığı bal
 2.  1 bardak su
 3.  1-2 yemek kaşığı sumak

1. Balı ve suyu bir tencereye alıp orta ateşte kaynatıyoruz.

2. Ardından içine 1-2 yemek kaşığı sumak ekliyoruz.

3. Yaklaşık 10 dakika karıştırıyoruz ve demlenmeye bırakıyoruz.

4. Demlenince şifa niyetine tüketebiliriz.

Sumağın Diğer Faydaları Nelerdir?

 1. Hazımsızlık şikayetini gidermesiyle bilinmekte ve sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 2. Böylece midede gaz, kramp ve ağrı gibi problemler ortadan kalkmaktadır.
 3. Bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olan sumak, kabızlık, ishal ve benzeri boşaltım sorunlarını tedavi etmektedir.
 4. Kan şekerini düzene sokan bu bitki, diyabet hastaları için de idealdir.
 5. Zengin içeriğiyle önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu yüzden sağlığımızı tehdit eden toksin maddelerin vücudumuzda birikmesine engel olmaktadır.
 6. Kış mevsiminde daha çok görülen nezle ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen sumak, daha ağır hastalıkların tedavisinde de etkin rol üstlenmektedir. Çeşitli hastalıklarla mücadele eden bu bitkinin düzenli tüketimi, hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.
 7. İltihaplanmaları kısa sürede iyileştirmektedir.
 8. Muhtevasındaki yoğun antioksidanlarla kalp-damar hastalıklarını da önlemekte, inme, felç, kalp krizi gibi birden ortaya çıkan ve ciddi boyutta hayati risk taşıyan rahatsızlıklardan korumaktadır.
 9. Metabolizma hızını artırmaktadır.
 10. Diüretik etkisiyle idrar atılımını kolaylaştırmaktadır.
 11. Cilt üzerinde detoks etkisi göstermektedir. Sumak tüketmeye devam ederseniz zamanla cildiniz daha parlak, pürüzsüz ve ışıltılı görünmeye başlayacaktır.
 12. Yaşlanma belirtileriyle savaşmakta ve kırışıklıklarla mücadele etmektedir.
 13. Öte yandan sumak, adet sancısını dindirmektedir. Sumak tüketenler menstrüasyon günlerini daha kolay atlatacaklardır. Adet döngüsünü düzenleyen sumak, regl için doğal bir ağrı kesicidir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT