26 Mayıs 2020, Salı 09:58

Sumak Çayı Zayıflatır mı Sumakla Zayıflama Yöntemi

Sumak Çayı Zayıflatır mı Sumakla Zayıflama Yöntemi

Sumak Zayıflatırmı Kilo Verdiren Sumak Yoğurt Kürü Tarifi

Sumak, lezzetli bir baharattır ve yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağladığından kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Makalemizde sumağın zayıflamaya olan faydalarını bildireceğiz. Ve zayıflatan sumak yoğurt tarifini vereceğiz.

Sumağın Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Sumak, kan şekerinin ideal seviyede kalmasını sağlar. Böylece diyet sırasında birden canımız aşırı şekilde tatlı istemez, kendimize engel olamayıp kaçamak yapmamız da söz konusu olmaz. Bu da aldığımız şeker miktarını sınırlandırırken zorluk yaşamayacağımız anlamına gelir. Sonuç olarak daha kısa sürede kilo vermeyi başarabiliriz.

Şişkinlik ve ödem, bilhassa kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. İşte sumak, bu gibi problemlere birebirdir.

Daha pek çok faydası olsa da sumak, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileriyle ön plandadır. Hazımsızlığı gideren sumak, mide rahatsızlıkları için de yararlıdır. Sindirim ve boşaltım sisteminin işleyişine yardımcı olmakta, kabızlığı ve ishali tedavi etmektedir. Bağırsakların düzenli çalışmasını destekleyerek vücudu rahatlatmaktadır.

Zayıflamak İçin Yoğurtlu Sumak Tarifi

Sumağı farklı şekillerde tüketmeniz mümkündür ve bilhassa sumaklı yoğurt kürünü denemeniz önerilir. Hazırlanışı oldukça pratik olan bu tarif, diyetinize katkıda bulunacaktır.

Gerekli Malzemeler

  1. 1 tatlı kaşığı sumak
  2. 1 kase yağsız yoğurt

Sumak ve yoğurdu bir güzel karıştırıp gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Sumaklı yoğurt kürü ara öğün olarak veya akşam yemeğinden evvel tüketilir. Eğer yemek öncesi tüketirseniz iştahınızı kontrol altına almış olursunuz.

Bir litre suyun içerisine bir yemek kaşığı sumak ekleyin, kaynatın ve demlenmeye bırakın. Hazırladığınız bu çay da, sumak tüketiminin bir başka şeklidir.

Sumak ve yoğurt beraber tüketildiği zaman daha kısa sürede yağ yakmayı sağlar ve metabolizma hızını büyük ölçüde artırır. Böylelikle hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkün hale gelir. Öte yandan sumak, yararlı bakteriler ihtiva etmektedir. Yağ yakımını olumlu etkilemesi bundan kaynaklanmaktadır. Basen yağlarına karşı etkili olan sumak, göbek yağlarının erimesini de kolaylaştırmaktadır.

Sumak Yoğurt Kürünün Yararları

  1. Sumaklı yoğurt kürü sayesinde yemek yeme isteğiniz azalır. Böylece fazla yemek yemeden de kendinizi tok hissedebilirsiniz.
  2. Sindirime yardımcı olur. Kabızlık yaşıyorsanız sumak tüketmeniz size fayda sağlayacaktır. Öte yandan sumak, gaz ve şişkinlik sorunlarına da iyi bir çözümdür.
  3. Bölgesel yağlanmayı azaltır. Basen ve göbek bölgesindeki yağlanmalar için başvurulabilecek bitkisel yöntemlerden biridir.
  4. Bol miktarda antioksidan içerir. Bu sayede vücut direncini artırır ve cildi tazeler.
  5. Kandaki şeker oranının yükselmesine engel olur. Bundan dolayı diyabet hastaları tarafından sıklıkla tercih edilir. Kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçen sumak, tatlıya duyduğunuz ihtiyacı da azaltır.

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı sumak atın ve birkaç dakika kaynatın. Hazırladığınız sumak çayına biraz limon da sıkabilirsiniz. Ödem şikayetiniz varsa bu çayı en az 3 gün tüketmelisiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT