20 Mayıs 2022, Cuma 06:50

Sumak Nedir, Sağlığa Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sumak Nedir, Sağlığa Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Latince adı ‘’Rhus Coriaria’’olan ‘’sumak’’, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılagelmiş, mutfaklarda yemeklere, salatalara, çorbalara lezzet katan bir baharat türüdür. Sumak taneleri ezilerek toz hale getirilip, yahut doğrudan bitki olarak yemeklere katılarak tüketilir.

Yapılan bilimsel çalışmalar sumağın, hipoglisemik etkilerinden dolayı diyabet ve hiperglisemi tedavisinde birçok fayda sağlamanın yanı sıra, antimikrobiyal yani mikropları yok edici etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sumak, genellikle morumsu-kırmızı bir renkte, kurutulmuş ya da öğütülmüş olarak satılmaktadır. Sumağı takviye olarak tablet veya kapsül şeklinde hap olarak satan yerler de mevcuttur. Fakat yeni bir sağlık takviyesi denemeden önce mutlaka her zaman doktorunuza danışın.

Yaşlanmayı önler

Fitoterapi uzmanları Ferda Candan ve Atalay Sökmen, 2004 yılında yayımlanan "Fitoterapi Araştırma" isimli kitablarında, sumağın güçlü antioksidan içeriği ile hücreleri serbest radikallerin zararlarından koruduğunu bildiriyorlar. Antioksidanlar, kanser, kalp rahatsızlığı gibi sağlık problemlerine yol açan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur ve ayrıca yaşlanma sürecini de geciktirir.

Antioksidan deposudur

Yapılan bilimsel çalışmaları baz aldığımızda, sumağın antioksidan deposu bir baharat olduğunu görebiliriz. Bir çalışmada, hayvanlara sumak takviye edilmiş içme suları verildi, vücutlarında, özellikle kolon ve karaciğerlerinde normal su içen hayvanlara göre daha az tahribata uğramış DNA bazlarına rastlandı.

Solunum sistemi hastalıklarını tedavi eder

Sumak, yüzyıllardır bronşit, akciğer tıkanıklığı, öksürük ve göğüsteki sağlık sorunları için alternatif solunum yolu tedavi elemanı olarak kullanılagelmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar sumağın, solunum sistemi hastalıklarını iyileştirici özelliklerine katkıda bulunan bileşenler içerdiğini kesin olarak ortaya çıkardı. Bu bileşenler, göğüs hastalıkları için kullanılan bazı ilaçların da ihtiva ettiği timol içeren uçucu yağlar, borneo, carvacolo ve kekik yağlarıdır. Sumak balla karıştırılıp öksürüğü kesme amaçlı tüketilebilir. Yahut limon suyuna katılıp ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

Kalp ve beyin sağlığını korur

Kalpte ve beyin hücrelerinde bulunan omega-3 yağ asidi ve dokosaheksaenoik asit konsantrasyonu, sumak takviyesi ile artırılabilir. Beyin hücreleri üzerinde farelerle yapılan bir çalışma, besinlerde sumakkullanımının beyin hücrelerinin gelişiminde yardımcı ve yapıcı olarak rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Tüm bunlara rağmen, bilim dünyası halen sumağın beyne olumlu etkileri olup olmadığını öğrenebilmek için bir dizi araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Anti-İnflamatuar, İltihap gidericidir

Sumak tohumunun anti-inflamasyon (iltihap önleyici) özellikleri vardır ve bu sayede romatoid artrit ve cilt hastalıkları gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olur. Ancak düzenli ilaç kullanıyorsanız sumakla beraber etkileşime girme olasılığını göz önünde bulundurup, potansiyel yan etkileri önlemek için doktora danışmalısınız.

Sindirim sistemi hastalıklarını tedavi eder

Sumak, antimikrobiyal ve antioksidan içeriği sayesinde mide üşütmesi, asit reflü, kabızlık, ateşli hastalıklar ve huzursuz bağırsak sendromu da dahil olmak üzere, yaygın görülen sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Sumağın zararları nelerdir?

  1. Sumak tüketmek bazı kişilerde yan etki olarak ciltte iltihaba, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.
  2. Özellikle sumağın bazı çeşitleri son derece zehirlidir ve deride döküntüye yol açar. Bu nedenle, sumakla haşır neşir olurken onu dikkatli kullandığınızdan emin olun. Gerekirse koruyucu eldiven takabilirsiniz.
  3. Sumak, kaju ailesinden bir baharat olarak geçtiğinden, kuruyemiş alerjisi olan kişiler de sumak alerjisi yaşama konusunda potansiyel risk altındadırlar.
  4. Sumak tansiyonu yükseltebildiğinden, tansiyon hastaları tarafından dikkatli tüketilmelidir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Ceylan

    Bn ergenligimden beri surekli adet zamanlarimda kanamamda parcalar goruyorum kan rengide normal deyil koyu bir renkkte bunun nedeni ne ?

  2. Zeynep.

    Sunağı.üretenden.vetavsiye.edenden.allah.razı.olsun.mide.vebagırsaklarıma.çoiyigeldi.kış.aylarında.bulunmaznimet.

 
 
KAPAT