Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Mavikadin>Sağlık>Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür kilo kayıpları sağlık açısından risk teşkil eden ve nedeni araştırılması gereken bir sağlık sorunudurlar. Şayet siz de normal gündelik diyet listenizi değiştirmediyseniz ve spor, ağır tempoda çalışma ve programlı zayıflama diyeti uygulamadan ani kilo kaybı yaşıyorsanız ve bu kayıp 6 ay içinde normal kilonuzun %5i veya üzerinde ise; aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

İşte Ani Kilo Kayıplarının Olası Nedenleri:

Kanser

Açıklanamayan kilo kaybı, prostat, meme, akciğer, pankreas, yumurtalık ve kolon kanseri gibi farklı kanser tiplerinin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir. Kanserin en kısa tarifi; kontrolsüz büyüyen hücrelerdir. İşte bu hücreler büyümek için aldığınız gıdaları kullanarak sizin zayıflamanıza neden olur. Bazı kimyasal değişikliklere de neden olan kanser, ne kadar yerseniz yiyin bu kimyasal sorun sizin kilo almanızı engeller. Ayrıca kanserin tedavisinde kullanılan radyasyon veya kemoterapi de iştahı kapatarak kanser hastasının daha da zayıflamasına neden olur. Her kanser türünün farklı belirtisi vardır.

Hipertiroidi

Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hipertroidi ani kilo vermenin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Tiroit hormonlarının (T3 – T4) kan düzeyinin yüksek olması durumudur. Bazı belirtileri; aşırı terleme, kalp hızında artış, sıcak basması, panik atak, ruh halinde dalgalanmalar, gözlerdeki irileşme(pörtlek bir hal), yorgunluk ve bitkinlik hali sayılabilir.

Parazitler

Bağırsaklarda üreyen bazı zararlı parazitlerde ani kilo kayıplarına sebep olmaktadırlar. Kıl kurdu, kanca kurdu ve tenyalar bunlara örnektir. Yediğimiz besinlere hem ortak olurlar hem de yediklerimizden almamız gereken kalori, vitamin ve minerallerin bağırsaklardaki emilim oranını düşürerek onlardan daha az faydalanmamıza sebep olurlar. Genel belirtileri; iştahın artması, karın ağrısı, ishal, solgun cilt, makatta kaşınma ve yorgunluk hissidir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 

Depresyon

Sebepsiz ani kilo kayıplarının bir nedeni de depresyondur. İştah kaybına ve beynin daha fazla düşünceden dolayı daha fazla şeker yakmasına neden olarak zayıflamanıza sebep olabilir. Depresyon, uyku bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü, olumsuz düşünceler, devamlı kaygı duyma ve intihar eğilimi gibi birçok belirti gösterebilir. Depresyon bazı durumlarda kilo almaya da sebep olabilmektedir.

Diyabet

Nedensiz bir şekilde ani kilo kaybı yaşıyorsanız akla gelecek ilk nedenlerden biri diyabet yani şeker hastalığıdır. Vücutta yetersiz insülin üretimi veya vücudun insüline düzgün tepki vermemesi nedeniyle oluşan kronik bir hastalıktır. Şeker hastasının kilo kaybetmesinin 2 nedeni vardır; birincisi sık idrara çıkma dolayısı ile oluşan sıvı kaybı, diğeri vücudun kandaki şekerden yeterince kalori alamamasıdır. Yetersiz insülin salgılanması sonucu, vücudumuz gereken enerjiyi yağ veya kas dokusunu yakarak elde eder. Buda zayıflamanıza sebep olur. Şeker hastalığının belirtileri; Sık idrara çıkma, aşırı susama, açlık hissi, bitkinlik hali, geç iyileşen yaralar, ayak ve ellerde uyuşma hissidir. Siz de kilo kaybının yanında bu belirtilerden bazılarını taşıyorsanız, bir Dâhiliye uzmanına muayene olmalısınız.

Mide Ülseri

Siz de anlamlandıramadığınız, ani kilo kaybı yaşıyorsanız;bu durumda mide ülseri de düşünülecek hastalıklar arasında gelir. Peptik ülser olarak ta bilinen mide ülseri; mide çeperinde veya oniki parmak bağırsağında oluşan yaralardır. Genel belirtileri; açıklanamayan kilo kaybı, bulantı, kusma, mide yanması, bazı durumlarda makattan kanama ve iştah kaybıdır.

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanma, besinlerin yeterince emilmeden vücuttan atılmasına sebep olur. Genel belirtileri; kilo kaybı, hafif ateş, ishal, karın ağrısı, kusma, alt mide krampları ve kanlı tuvalet görme olarak sıralanırlar. Siz de bu sorunları yaşıyorsanız, gastroenteroloji veya enfeksiyon doktorlarından birine görünmeniz gerekir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 

Tüberküloz

Halk dilinde ince hastalık da denilen verem de ani kilo kayıplarında karşımıza çıkan bir diğer hastalıktır. Bulaşıcı olan bu hastalığa Mycobacterium tuberculosis bakterisi neden olur. En sık akciğerleri etkisi altına alır. Bunun yanında sindirim sistemi, lenf bezleri, üreme veya sinir sistemlerinde de etkin olabilir. Uzun süren öksürük, gece terlemesi, ateş, devamlı yorgunluk gibi belirtileri vardır. Bazı enfeksiyon hastalıkları veya grip ile karıştırılmaktadır. Belirtileri taşıyorsanız; dahiliye uzmanına görünürseniz muayene den sonra gerekli testleri isteyecektir.

Alzheimer

Orta yaş ve üstü insanlarda da görülebilen Alzheimer hastalarında da ani kilo kaybı gözlemlenmektedir. Londra'daki Psikiyatri Enstitüsündeki araştırmacıların 2005 yılında yaptığı bir araştırmaya göre; birçok Alzheimer hastasında hastalık başlamadan kısa bir süre önce ani kilo kayıplarının yaşandığı raporlanmıştır.

HIV Virüsü

İnsan bağışıklık sisteminin bu virüsü alt edememesi ve üstüne bu virüsün bağışıklık sistemi dengesini etkileyerek insanı diğer hastalıklara karşı dirençsiz hale getirmesi sonucunda ani kilo kayıpları yaşanmaktadır. Sanılanın aksine HIV ile AIDS tam olarak aynı şeyler değildir. HIV virüsü taşımanız öleceğiniz anlamına gelmiyor. HIV virüsü tıbben tedavi edilmezse, AIDS (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) hastalığının ilerleme tehdidi ortaya çıkıyor.  Daha iyi beslenmeniz, hastalıklardan korunmanız ve doktor kontrolü ile hem HIV virüsü hem de buna bağlı oluşabilen AIDS hastalığı kontrol altına alınabilmektedirler. Genel belirtileri Lenf düğümlerinde şişme, ateş, gece terlemeleri, boğaz ağrıları, kafa derisi-cilt ve yüzdeki döküntüler & kızarıklıklar, kas ve eklem ağrıları ve bitkinlik sayılabilir.

Açıklanamayan kilo kaybının diğer nedenleri

  1. Amfetaminler ve kokain tarzı uyuşturucular
  2. Parkinson, Addison veya çölyak hastalığı.
  3. Alkolik olmak
  4. Kemoterapi ,laksatifler veya tiroid ilaçlarının yan etkileri
  5. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
  6. Hiperkalsemi
  7. Az sıvı tüketimi de ani kilo kayıplarına neden olabilirler.

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız 

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ? Tıklayınız

Cezerye Kaç Kalori, Besin Değerleri Ve Fındıklı Cezerye Tarifi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...