23 Ocak 2022, Pazar 00:25

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür kilo kayıpları sağlık açısından risk teşkil eden ve nedeni araştırılması gereken bir sağlık sorunudurlar. Şayet siz de normal gündelik diyet listenizi değiştirmediyseniz ve spor, ağır tempoda çalışma ve programlı zayıflama diyeti uygulamadan ani kilo kaybı yaşıyorsanız ve bu kayıp 6 ay içinde normal kilonuzun %5i veya üzerinde ise; aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

İşte Ani Kilo Kayıplarının Olası Nedenleri:

Kanser

Açıklanamayan kilo kaybı, prostat, meme, akciğer, pankreas, yumurtalık ve kolon kanseri gibi farklı kanser tiplerinin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir. Kanserin en kısa tarifi; kontrolsüz büyüyen hücrelerdir. İşte bu hücreler büyümek için aldığınız gıdaları kullanarak sizin zayıflamanıza neden olur. Bazı kimyasal değişikliklere de neden olan kanser, ne kadar yerseniz yiyin bu kimyasal sorun sizin kilo almanızı engeller. Ayrıca kanserin tedavisinde kullanılan radyasyon veya kemoterapi de iştahı kapatarak kanser hastasının daha da zayıflamasına neden olur. Her kanser türünün farklı belirtisi vardır.

Hipertiroidi

Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hipertroidi ani kilo vermenin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Tiroit hormonlarının (T3 – T4) kan düzeyinin yüksek olması durumudur. Bazı belirtileri; aşırı terleme, kalp hızında artış, sıcak basması, panik atak, ruh halinde dalgalanmalar, gözlerdeki irileşme(pörtlek bir hal), yorgunluk ve bitkinlik hali sayılabilir.

Parazitler

Bağırsaklarda üreyen bazı zararlı parazitlerde ani kilo kayıplarına sebep olmaktadırlar. Kıl kurdu, kanca kurdu ve tenyalar bunlara örnektir. Yediğimiz besinlere hem ortak olurlar hem de yediklerimizden almamız gereken kalori, vitamin ve minerallerin bağırsaklardaki emilim oranını düşürerek onlardan daha az faydalanmamıza sebep olurlar. Genel belirtileri; iştahın artması, karın ağrısı, ishal, solgun cilt, makatta kaşınma ve yorgunluk hissidir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 
KAPAT