Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sürekli yemek yeme isteğinize zincir vuracaksınız! İşte diyette iştah dengeleyen 5 altın öneri

Mavikadin>Diyet>Sürekli yemek yeme isteğinize zincir vuracaksınız! İşte diyette iştah dengeleyen 5 altın öneri

Diyet yaparken en büyük problem iştahı bir türlü kontrol altına alamamak. Peki, birkaç taktikle diyetteyken iştahınızı yönetebileceğinizi söylesek, ne dersiniz? Diyetisyen Seden Günkaya diyet yaparken iştahınızı kontrol almanızı sağlayacak 5 altın öneride bulundu.

Diyetteyken acıktığınızı hissetmeye başladığınızda oda sıcaklığında iki bardak ılık su için.
Diyetteyken acıktığınızı hissetmeye başladığınızda oda sıcaklığında iki bardak ılık su için.

Zorlu diyet süreçlerinde, yaşanabilecek en önemli sorun iştahı dengeleyememek. Diyet yaparken belli bir zaman sonra iradeniz zayıflıyorsa, sizlere iştahınızı dengeleyecek, tokluk hissi verecek birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Bu basit ama etkili yöntemler sayesinde sofradan çok daha hafif bir şekilde kalkacak ve diyetteyken sürekli yemek yeme isteğinize zincir vuracaksınız. İşte Diyetisyen Seden Günkaya’dan diyetteyken açlık hissinizi bastıracak 5 altın öneri:

ELMA SİRKESİ

Sabahları uyandığınızda ılık bir bardak su içerisine, bir yemek kaşığı organik elma sirkesi ilave edin. Elma sirkesi içerisindeki asedik asitin etkisiyle kan şekeri seviyenizi dengeler ve tokluk hissi verir. Özellikle yemek yemeden 1-2 saat önce elma sirkesini bir bardak suyun içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

ILIK SU

Acıktığınızı hissetmeye başladığınızda oda sıcaklığında, iki bardak ılık su için. Yemekten önce içilen su iştahı azaltır ve tokluk hissi verir. Yemekten sonra içilen su ise gıdaların sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su kabızlık sorununu önler.

MEYVE VE KURU MEYVE

Diyet yaparken tatlı isteği çok olur. Bunu gidermek için cho, rafine şeker ihtiva eden besinler yerine meyve ve kuru meyve porsiyonlarını tercih edebilirsiniz. Tatlı istiyorsanız, meyve ve kuru meyve tüketmelisiniz. Meyvelerin lif oranı yüksek olduğundan iştahı azaltır ve tatlı isteğini bastırır. Meyve porsiyonu tercih etmek yerine rafine şeker tüketimi kan şekeri dengesini bozup, iştahın daha da artmasına neden olur.

Sürekli yemek yeme isteğinize zincir vuracaksınız! İşte diyette iştah dengeleyen 5 altın öneri

TARÇIN

Tarçını ve toz tarçını mutlaka diyet yaparken tüketmelisiniz. Tarçın üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, tarçının özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymakta. Şeker hastasıysanız ve diyet yapıyorsanız hem daha uzun süre tok hissetmek hem de kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olmak adına günde 1 - ½ çay kaşığı kadar tarçın ile menülerinizi süslemeyi deneyebilirsiniz.

PROTEİN

Sizin tokluk hissinizi arttıracak kan şekerinizi regüle etmenizi sağlayacak protein kaynaklarını mutlaka ana ve ara öğünlere eklemelisiniz. Tokluk hissini artırmaya yardımcı potansiyel ürünlerin başında protein gelir. Yapılan araştırmalarda, fazla kilolu kişilerin öğünlerinde yeteri kadar proteinli yiyecek alması durumunda, açlık hormonunda düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir. Protein iştah azalma yönünde yardımcı olduğu için seveceğiniz şekilde tüketerek diyetinizde lezzetli bir değişiklik yapabilirsiniz.

Ayrıca protein almak sadece tavuk, yumurta ve etle sınırlı değildir. Bitkisel proteinler aldığınız fasulye, karabuğday, kabak çekirdeği gibi ürünleri de yemeklerinize veya ara öğünlerinize dâhil edebilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...