Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
05-06-2016 18:51 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Google News

Süt banyosu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? makalemizde bu kraliçenin vazgeçemediği ve güzelliğinin de sırlarından olan sütle bal karışımından yapılan...

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Nil'in kraliçesi Kleopatra'nın güzelliği dillere destandır. Süt banyosu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? makalemizde bu kraliçenin vazgeçemediği ve güzelliğinin de sırlarından olan sütle bal karışımından yapılan "kleopatra banyosu" olarak da bilinen banyodan bahsettik.

Sıcak bir banyo suyuna süt eklemek cilde çeşitli yararlar sağlar. Süt banyosuna bal veya esansiyel yağlar eklemek bu banyonun daha faydalı hale gelmesini sağlayabilir. Süt banyosuna girip banyodan sonra cildinizi iyice durulamamak sütün etkisini daha da artıracaktır.

Süt banyosu nasıl hazırlanır?

Küvetinizi suyla doldurun. Su çok sıcak ya da soğuk olmasın.

2 su bardağı süt ve yarım su bardağı balı iyice karıştırıp küvette suya ekleyin. Ayrıca birkaç damla uçucu yağ da ilave edebilirsiniz. Daha yumuşak bir cilt istiyorsanız daha fazla bal da kullanabilirsiniz.

Çok fazla su kullanmayın. Su miktarını kendi vücut ölçülerinize göre rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın.

Hazırladığınız suda banyo yapın.

Kullandığınız süte ya da bala alerjiniz olmadığından emin olun.

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Süt banyosunun cilde faydaları

Cildi yumuşatır

Sütteki yağ ve protein sayesinde süt banyosu cildinizi yumuşak ve esnek hale getirir.  Süt aynı zamanda cilde peeling uygularak, ölü hücreleri giderir. Sütteki laktik asit cildi temizler, toksinlerden arındırır ve yumuşatır. Süt kuruluğu önleyerek cildi nemlendirir.

Ciltteki tahrişleri giderir

Birçok yetişkin ve çocukta egzama gibi cilt sorunları sıkça görülüyor. She Radiance dergisine göre süt banyosu egzama ve diğer cilt sorunlarına bağlı tahrişlerin bazılarını yatıştırır. Tıbbi bir durum için süt banyosunu denemeden önce doktorunuza mutlaka danışın.

Stresi giderir

Sudaki sütün yatıştırıcı hissi sizi genel olarak rahatlatır. Günün sonunda bir süt banyosu yapmak cildinize yarar sağlarken aynı zamanda günün stresini de atmanızı sağlar. Uçucu yağlar eklemeniz gevşemenize katkıda bulunur. Kişisel tercihinize göre lavanta, okaliptüs, papatya veya nane uçucu yağlarını deneyin. Işıkları karartarak, mumlar kullanarak rahatlatıcı bir ortam oluşturun.

Cildi güzelleştirir

Cildi hemen yumuşatmasının yanı sıra cildin görünümünde belirgin güzelleşme sağlar. Sütteki laktik asit ölü hücreleri uzaklaştırır, cildi pürüzsüz hale getirir ve  hücre yenilenmesini teşvik edebilir. Süt banyoları, cildinizle yaşla ortaya çıkan doğal koyulaşmaları azaltabilir.

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Bebek Yağının Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Turpun Cilde Faydaları Ve Turpla Cilt Maskesi Tarifi Tıklayınız

Çinkonun Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.