2016-10-30 04:20:46 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:51

Süt Kilo Yaparmı, Kilo Aldırır mı? Uzman Diyetisyenler Cevaplıyor

Süt içmeyi seven ve kilo sorunu olan biri olarak aklınıza gelen suallerden biri de muhtemelen, (Süt kilo yapar mı, kilo aldırır mı, zayıflatır mı?) sorusudur.

Süt Kilo Yaparmı, Kilo Aldırır mı? Uzman Diyetisyenler Cevaplıyor

Süt içmeyi seven ve kilo sorunu olan biri olarak aklınıza gelen suallerden biri de muhtemelen, (Süt kilo yapar mı, kilo aldırır mı, zayıflatır mı?) sorusudur. Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, (Süt zayıflatır mı yoksa kilo yapar mı?) sualimizi şöyle cevaplıyor: (Süt ve süt ürünleri, beslenmemizde yer alması gereken 10 temel besin maddesindendir. Sütün zayıflamaya etkisi üzerine pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beslenmesinde süt yer alan kişilerin, süt yer almayanlara nazaran daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre; günde yaklaşık 2 bardak süt içen katılımcıların 5,5 kilo kaybettikleri görülürken, süt tüketmeyen bireylerde ise bu rakamın 3 kg ile sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Harvard Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan bir diğer çalışmaya göre; süt kilonun korunmasında da son derece etkili bir besindir. Süt ve süt ürünleri, vücuttaki fazla yağların giderilmesini sağlarken, metabolizmayı da hızlandırıyor.)

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar, (Ayran zayıflatır mı?) sualimizi şöyle cevaplıyor: (Ayran, süt ve yoğurt, tok tutan ve yağ yakan yani kilo vermeye yardımcı olan üç besinden biridir. Fakat bu yiyecekler yağsız yani light olarak tüketilmelidir.)

Diyetisyen Selahattin Dönmez'den tok tutan ve zayıflatan ayran tarifi

  1. 1/2 ölçü az yağlı yoğurt 
  2. 1/2 ölçü su 
  3. Kıyılmış az miktar dereotu 
  4. Taze nane 
  5. Taze maydanoz 
  6. 1 adet salatalık 

Robota veya rondoya tüm malzemeyi koyup karıştırın. Dilerseniz içine buz ve nane katıp tüketin.

Sütün çok fazla yağ içerdiği ve kilo verirken sütten uzak durulması gerektiği,yanlış bilinen diyet efsanelerinden biridir. İşin doğrusu şudur ki, az yağlı ve yağsız sütler diğer süt ürünleri ile birlikte kalsiyum, protein ve D vitamini gibi besin ihtiyaçlarınızı, doymuş yağ ya da kalori almanıza gerek kalmadan sağlayabilir. Diyetinize sütü eklemek zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Çeşitli ilmi çalışmalar, zayıflamayla az yağlı süt içme arasında bağlantı saptamıştır. Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisi'nin 2009 Ağustos sayısında yayımlanan bir çalışmada, az yağlı süt içmenin beslenme kalitesini artırdığı ve genç yetişkinlerde kilo yönetimine yardımcı olduğu belirlenmiştir. Avustralya'da Curtin Üniversitesi, günlük 3 porsiyon süt ürünü ve 5 porsiyon süt ürünü tüketenleri karşılaştırmıştır. Daha fazla düşük yağlı süt, peynir ve yoğurt ile beslenenlerin 12 hafta sonunda daha fazla zayıflayıp yağ kaybettiği görülmüştür. 

Yağsız süt, soda, enerji içecekleri ve şekerli çaylardan daha az kalori fakat daha yüksek besin öğesi içerir. Ayrıca süt, protein içeriği nedeniyle, gazlı içecekler veya şekerli içeceklerden daha doyurucudur. 

Sütü, tahıllar üzerinde ya da meyveli smoothilerde kullanarak tokluk hissinizi artırın. Aynı zamanda patates püresi, çorba ve güvece, besin değerini yükseltmek ve lezzeti artırmak için bunlara da süt eklenebilir.

ABD Tarım Bakanlığı, yetişkinlerin sağlıklarını korumak için günde birkaç bardak süt içmelerini öneriyor.  

Diyet esnasında süt, vücut bileşenlerini değiştirerek egzersiz çabalarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bayanlar üzerinde, karbonhidratlı içeceğe karşın süt içildiğinde neler olacağını gösteren 12 aylık bir çalışma yapılmıştır. Süt içenlerde, karbonhidratlı içecek tüketenlere nazaran daha fazla kas oluşumu ve daha fazla yağ kaybı gözlenmiştir. Daha sonra erkeklerle yapılan benzer bir çalışma da bu bulguları doğrulamıştır.

Süt Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Acele Diyet Listesi Tıklayınız

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyetiyle 3 Günde 3 Kilo Tıklayınız

Su Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Mavi Kadın