Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-30 03:16:25 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:52

Süt Mısırının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Google News

Süt mısırı lif açısından zengin yapısıyla kilo yapmaz aksine kilo vermeye de yardımcı olur.

Süt Mısırının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Süt mısır, yaz kış yenilen hem lezzetli hem de çok sağlıklı bir yiyecektir. Süt mısırı, B1 vitamini, B5 vitamini, C vitamini, fosfor, manganez, folat ve lif bakımından oldukça zengindir. Süt mısırında bulunan tüm bu vitaminler ile mineraller, mısırın en faydaları besinler arasında yer almasına neden olur. Süt mısırı lif açısından zengin yapısıyla kilo yapmaz aksine kilo vermeye de yardımcı olur.

Süt mısırı kalori cetveli

  1. 100 gr. süt mısırı 86 kalori
  2. 1 su bardağı süt mısırı 132 kalori
  3. 1 adet büyük boy süt mısırı koçanı 123 kalori

Süt mısırın faydaları şöyledir;

Zayıflamaya yardımcı olur

Süt mısır lifli besinlerdendir. 1 adet büyük boy süt mısır koçanında 5 gr. lif bulunur. Yetişkin erkekler günde en az 30 gr., yetişkin kadınlar ise 20 gr. life ihtiyaç duyar. Lif, kan şekeri seviyelerini dengede tutan, kabızlığı önleyen ve yüksek kolesterol riskini azaltmaya yardımcı olan sindirilemeyen karbonhidratlardandır. Lifli gıdaların uzun süre tok tutup kilo vermeye yardımcı olduğu çeşitli bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. 2005 yılında "Nutrition" tıp dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, lif alımı ile vücut ağırlığı ters orantılıdır. Ne kadar çok lifli gıdalarla beslenilirse, bu, o kadar kilo kaybı ve vücut yağında azalma anlamına geliyor. Süt mısırının zayıflatıcı özelliğinden yararlanmak için, ara öğünlerde yaş pasta, pizza gibi kalorisi çok yüksek yiyeceklerin yerine süt mısırı tüketip kaloriden tasarruf edebilir, kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Süt mısır cilde faydalıdır

Süt mısır antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin yapısıyla cildin yaşlanmasını geciktirir, parlak ve esnek bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Hafızayı güçlü tutar

Süt mısırında önemli miktarda tiamin yani B1 vitamini bulunur. Tiamin beyin hücresi ve bilişsel fonksiyon için gerekli olan temel bir besindir. Vücudumuz asetilkolin üretmek için tiamine ihtiyaç duyar. Asetilkolin ise hafızanın güçlü olması için lazım olan nörotransmitterdir. Asetilkolin düşüklüğü alzheimer yani bunamanın en önemli nedenlerindendir.

Süt Mısırının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Göz sağlığını korur

Uzmanlar, süt mısırının zeaksantin ismindeki antioksidanı içerdiğini bildiriyor. Zeaksantin, süt mısıra sarı rengi veren pigmenttir. Zeaksantin tüketimi, sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığı gibi yaşa bağlı göz hastalıklarından kişiyi koruyabilir. Süt mısırının makula dejenarasyonunu önlemesinin bir diğer nedeni de, muhtevasında folat ve beta karoten bulunmasıdır.

Kanseri önler

Süt mısırın bileşenlerinden biri de beta cryptoxanthin ismindeki kimyasaldır. Beta cryptoxanthin meşhur kimyasallardan olan beta karotenle benzer özellikler taşır. Beta cryptoxanthinli gıdalar yenildiğinde vücut beta cryptoxanthini A vitaminine dönüştürür. "The Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention" isimli tıp dergisinde yayımlanan makalede Prof. Dr. Jian-Min Yuan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beta cryptoxanthin alımının artırılmasının, akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Kardiyovasküler sağlığı korur

Tatlı mısır, folat mineralinin mükemmel bir kaynağıdır. Folat minerali B9 vitamini olarak da bilinir. Folat tüketimi vücudun homosistein seviyelerinin düşürülmesinde etkili rol oynar. Homosistein kan damarlarına zarar verebilen bir amino asit türüdür. Vücutta homosistein seviyelerinin yükselmesi kalp krizi, felç ve periferik damar hastalığına yol açabilir. Her gün yeterli miktarda folat alımı,kalp krizi riskini %10 azaltır.

Patlamış Ve Haşlanmış Mısır Kilo Yaparmı, Kaç Kalori? Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

Mısır Dondurucuda Nasıl Saklanır? Adım Adım Resimli Tarif Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.