2021-12-16 23:25:06 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:24

Süt pahalı alamıyorum diyenlere alternatif 11 besin önerisi

Sütü sevmiyor veya içemiyorsanız, yahut süte çok zam geldi ne yapacağım diye kara kara düşünüyorsanız hiç üzülmeyin. Kalsiyum ihtiyacını karşılayabilecek süte alternatif uygun fiyatlı birçok besin var. Kemik ve kas gelişimi için oldukça önemli bir mineral olan kalsiyum, vücudu  neredeyse baştan aşağı yapılandıran bir özelliğe sahip. Peki süt sevmeyenler, kalsiyum ihtiyacını hangi besinlerden karşılayabilir, hangi besinler sütün yerini tutar?

Süt pahalı alamıyorum diyenlere alternatif 11 besin önerisi

Kalsiyum günlük ihtiyacımız olan minerallerden. Kemik ve kas gelişimi, eklemlerin güçlenmesi, kanın pıhtılaşması, doku ve hücrelerin yenilenmesi için kalsiyuma ihtiyacımız var. Kalsiyum denilince akla ilk olarak süt ve süt ürünleri gelir. Süt içmeyenler, sağlıklı bir sindirim sistemi için gereken probiyotiği ve kalsiyumu elde edemez. Ancak süte karşı alternatif besinleri tüketerek bu mineral ihtiyacı karşılanabilir. Sütü sevmeyenler, içemeyenler, süte alerjisi olanlar veya laktoz intoleransı olanlar kalsiyum ihtiyacını karşılamak için portakal, incir gibi meyveler; biberiye, maydanoz, ıspanak, brokoli, roka gibi sebzeler; sardalya, somon ve hamsi gibi gibi deniz mahsülleri; susam tohumu, keten tohumu ve badem gibi kuruyemişleri tüketebilir.

SÜT İÇMEYENLER KALSİYUM İHTİYACINI HANGİ BESİNLERDEN KARŞILAYABİLİR?

Yeryüzündeki en yaygın beş elementten biri kalsiyum, birçok besinin içerisinde bulunur. Kalsiyum açısından en zengin ve en faydalı besinlerden biri istisnasız süt ve süt ürünleri. Peki süt içemeyen, süte alerjisi olan kişiler için kalsiyum içeren besinler nelerdir? İşte süt yerine geçen alternatif 11 besin önerisi:

ISPANAK

Ispanak kalsiyum ihtiyacını karşılayan muhteşem besinler arasında yer alıyor. Bir bardak süt yaklaşık 300 mg kalsiyum içerirken bir porsiyon ıspanak yemeğinde ise 250 mg kalsiyum bulunur. Dolayısıyla süt içemeyenler, süte alerjisi olanlar veya laktoz inteloransı olan kişiler için ıspanak ucuz, sağlıklı ve iyi bir alternatif olabilir.

PORTAKAL SUYU

Hiç şüphesiz kalsiyum demek güçlü dişler, güçlü kemikler demektir. Çeşitli nedenlerden dolayı süt içemiyorsanız portakal suyu içerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bir bardak portakal suyunun içerisinde 500 mg kalsiyum bulunuyor. C vitamini deposu portakal sularını kahvaltınıza dahil ederek kalsiyumu sağlıklı bir yoldan temin edebilirsiniz.

YEŞİLLİKLER

Yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde kalsiyum bulunuyor. Yiyeceğiniz bir tabak sebze yemeği, kalsiyum ihtiyacınızı ucuz yoldan karşılamaya yardımcı olacaktır.. Ayrıca dereotu, kekik, haşhaş, kereviz, roka, nane, maydanoz ve biberiye kalsiyum için iyi seçeneklerdir.

BADEM

Badem, kalsiyum açısından en yüksek değerlere sahip olan kuruyemişler arasında yer alıyor. 1 avuç bademde 76 mg kalsiyum bulunur. Yani yaklaşık 30 g badem günlük kalsiyum ihtiyacını karşılıyor.

BROKOLİ

Beslenme uzmanları brokoliyi süper sebze olarak adlandırıyor. Brokoli A ve K vitaminleri ile magnezyum, fosfor, çinko ve kalsiyum gibi mineraller içeriyor. Kalsiyum alımını arttırmak için brokoli harika bir yoldur.

YOĞURT

Kalsiyumdan zengin besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Bir bardak süt 300 mg civarında kalsiyum ihtiva ederken bir kâse yoğurtta ise 300-400 mg civarında kalsiyum bulunuyor.Süte sevmeyenlere güzel bir alternatif olan yoğurt, kalsiyum ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılamaya yardımcı oluyor.

KETEN TOHUMU

Süt sevmeyenler size güzel bir haberimiz var! Kalsiyum ihtiyacınızı keten tohumu ile de karşılayabilirsiniz! Keten tohumunu aktardan, marketlerden temin edebilir, salatalara, yoğurda ve hamur işlerine katabilirsiniz.

BALIK

Balıkların birçoğu kalsiyum bakımından oldukça zengin. Özellikle somon, sardunya ve kılçığı ile birlikte tüketilen hamsi tam bir kalsiyum deposu. Süt sevmiyorsanız yahut süte alerjiniz varsa vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için haftada 1 defa muhakkak balık tüketmelisiniz. 

SUSAM

Bir avuç susam tohumu, bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içerir. Sadece 100 gram susam günlük protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabilir. Susamı böreklerin ve poğaçaların üzerine serperek kullanabileceğiniz gibi salataya da katabilir hatta susam helvası yapabilirsiniz.

İNCİR

Kalsiyum açısından en zengin meyvelerin başında incir yer alıyor. İki adet incirin sahip olduğu kalsiyum miktarı bir bardak sütle eş değer.Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kuru veya yaş incir tüketebilirsiniz. 

Mavi Kadın