2021-11-03 20:28:09 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

Sütün cilde 8 faydası: Cildi beyazlatıyor, sivilceleri geçiriyor

Süt zengin vitamin ve mineralleri sayesinde cildinize parlaklık kazandırır ve bembeyaz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ciltteki serbest radikallerle savaşarak sivilce ve akne problemlerini giderir.

Sütün cilde 8 faydası: Cildi beyazlatıyor, sivilceleri geçiriyor

Cildin güzellik sırrı olarak bilinen sütün yüzyıllara dayanan bir geçmişi vardır. Süt; içindeki vitaminlerden dolayı cilt sağlığı ve güzelliği için çok faydalıdır. Güzel bir cilde kavuşmak için cilt bakımı rutinlerinizin arasında mutlaka süt bulundurmalı, düzenli olarak cildinize süt sürmeyi ihmal etmemelisiniz.  

Doğa üzerine en sağlıklı ve besleyici besinlerden biri de istisnasız süttür. Süt, zengin mineral ve vitaminleri sayesinde hem sağlığımız için sayısız fayda sağlarken hem de cilt güzelliğinin olmazsa olmazıdır.

Sütün Cilde Muhteşem 8 Faydası

Cildi ölü hücrelerden arındırır;

Süt içeriğindeki laktik asit sayesinde ciltteki ölü deriyi temizler. Laktik asit, cilde zarar vermeden nüfuz ederek cildi temizler.

Cildi beyazlatır ve parlatır;

Sütün cildi parlatma ve beyazlatma özelliği bulunur. Süt ile şeker birlikte kullanılırsa cildinize hem parlaklık verir hem de şekerin peeling etkisi sayesinde cildi derinlemesine temizler. Süt ve şeker maskesi ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Cilt rengini eşitler;

Süt ciltte meydana gelen kararmaları giderir ve aydınlık verir. Cilt ten rengini düzenler, tek tip bir cilde kavuşmayı sağlar.

Genç bir cilt görünümü kazandırır;

Süt, zengin D vitamini içeriği sayesinde ciltteki kolajen miktarını ve cildin esnekliğini arttırır. Ciltteki kırışık görümünü azaltır, ince kırışıklıkları giderir, cildin daha sıkı ve parlak görünmesini destekler. Böylece cilde düzenli süt kullanıldığında daha genç bir cilde kavuşmayı sağlar.

Cildin nem oranını dengeler;

Sütün doğal nemlendirici özelliği bulunur. Bu sayede cildin nem oranını dengeler ve kuru ciltlere nem kazandırır.

Ciltteki fazla yağı arındırır;

Süt cilt temizleyici özelliği sayesinde ciltteki yağ sebumunu dengeler.Süt cilde düzenli kullanıldığında ciltteki yağ birikimlerini azaltır ve cildi derinlemesine temizler.

Güneş lekelerini giderir;

Süt içeriğindeki selenyum sayesinde cildi güneşin zararları ışınlarından korur. Cildin elastikiyetini arttırır ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlar.

Sivilce ve akne oluşumunu önler;

Süt yüksek antioksidan özellikleri sayesinde ciltteki serbest radikallerle savaşır, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Aktif sivilcelerin kurumasını sağlar ve sivilce lekelerini giderir. Sivilceler çok yağlı ve çok kuru ciltlerde meydana gelir. Süt, cildin yağ oranını dengeler ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Süt Cilde Nasıl Sürülür?

  • Öncelikle yüzünü ılık su ile tertemiz yıkamalısınız.
  • Ardından bir parça pamuğu soğuk süte batırıp yüzünüze nazik bir şekilde temizlemelisiniz.
  • Yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra normal su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
  • Süt cildinizi anında yumuşatacak ve bebeksi bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.
  • Her akşam düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.
  • (Yağlı bir cildinizi varsa sütün içine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz sütün içerisine birkaç damla gül suyu ekleyebilirsiniz.)

Cilt Beyazlatan Süt Maskesi

Malzemeler:

  • 1 çay bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • Yarım limonun suyu

Yapılışı;

Tüm malzemeler bir kasenin içerisinde karıştırılır. Maskeyi cilde uygulamadan önce yüzünü yıkayın ve elde edilen karışımı cildinize sürün. Yaklaşık 30-40 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su durulayın ve muhakkak nemlendirici bir krem sürün. Cilt beyazlatan süt maskesini haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Mavi Kadın