2022-09-24 14:03:00 | Son Güncelleme : 2022-09-24 14:31:19

Tadı damağınızda kalacak! Haşlanmış mısırı bir de sütle deneyin

Haşlandığında etrafı saran mis gibi kokusuyla kendine çekmeyi başaran mısır, 7’den 70’e büyük küçük herkesin sevdiği bir lezzet. Mısırı en lezzetli ve yumuşacık yapmanın yolu ise onu haşlamaktan geçiyor. Peki, süt mısır nasıl haşlanır? En iyi süt mısır nasıl seçilir? Detaylar haberimizde…

Mısırı kabukları ile haşlamak mısıra aroma verip lezzetini ikiye katlayacaktır. Ayrıca haşlama suyuna ekleyeceğiniz toz şeker ve tereyağı ile nefis bir mısıra imza atabilirsiniz!
Mısırı kabukları ile haşlamak mısıra aroma verip lezzetini ikiye katlayacaktır. Ayrıca haşlama suyuna ekleyeceğiniz toz şeker ve tereyağı ile nefis bir mısıra imza atabilirsiniz!

Çocukluğunuzda yediğiniz o süt kokulu mısırların, sokaklarda satılan o lezzetli mısırların püf noktasını açıklıyoruz. İşin sırrı sütte! Sert bir yapıya sahip olan mısırı, yumuşacık ve lezzetli haşlamak için sadece 1 bardak süte ihtiyacınız var. Mısırın lezzetini ikiye katlayan süt, mısırları hem yumuşacık yapıyor hem de daha hızlı pişiriyor. Gelin şimdi süt mısırı haşlamadan önce mısırı nasıl seçeceğinizi anlatalım:

MISIR NASIL SEÇİLİR?

Haşlandığında mis gibi kokusuyla evi saran mısır, iyi seçilmediğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bayat alınan mısırlar sert ve lezzetsiz olur. O zaman mısır tarifine geçmeden önce nasıl seçilmesi gerektiğinden bahsedelim:

 • Mısır seçerken ilk olarak parmağınızı mısır tanelerinin üzerine bastırın. Taze mısır her zaman yumuşak olur ve parmağınızı bastırdığınızda mısır taneleri parçalanabilir.
 • Mısırın iri taneli olmasına ve koçan kısmının kuru olmamasına dikkat edin.
 • Mısırın yapraklarının parlak, püsküllerinin açık kahverengi olması da mısırın iyi olduğunu gösterir.

EN İYİ SÜT MISIR NASIL OLUR?

Mısır çok açık sarı renkli ve sertse daha olmamıştır. Orta sarılıktaysa ve mısır tanesini iki parmağınızın arasında patlattığınızda içinden çok az bir süt geliyorsa, yiyeceğiniz en lezzetli mısırı bulmuşsunuz demektir.

MISIR HAŞLARKEN TUZ ATILIR MI?

Mısırı kaynatırken içerisine tuz eklemeyin. Pişerken ekleyeceğiniz tu mısırı sertleştirir. Mısır piştikten sonra üzerine dilediğiniz kadar tuz serpebilirsiniz.

Mısır haşlarken içerisine atacağınız 1 tatlı kaşığı şeker, mısıra hem güzel bir tat verir, hem de mısırı yumuşatır ve çabuk pişmesini sağlar.

HAŞLANMIŞ MISIR DÜDÜKLÜ TENCEREDE KAÇ DAKİKADA PİŞER?

Düdüklü tencerede mısır haşlamak daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Düdüklü tencerede mısır haşlamanız yaklaşık 25-30 dakikanızı alacaktır.  

TADINA DOYAMAYACAĞINIZ HAŞLANMIŞ MISIR TARİFİ

Mısır haşlarken haşlama suyunuza 1 bardak süt ekleyerek mısırınızı daha lezzetli bir hale getireceğinizi biliyor muydunuz? Evde yapabileceğiniz lezzetli süt mısır tarifi şöyle:

Gerekli malzemeler:

 • 4-5 adet mısır
 • 1 su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 yemek kaşığı tereyağı

ADIM ADIM SÜTLÜ MISIR NASIL YAPILIR?

 1. Mısırlarınızı koçanlarından ayırın ve güzelce yıkayın.
 2. Koçanları da iyice yıkayıp düdüklü tencerenin tabanına yerleştirin.
 3. Üzerine mısırları dizin. Mısırlarınız büyükse ortadan ikiye bölebilirsiniz.
 4. Mısırların üzerini geçecek kadar su doldurun.
 5. Ardından sütü ekleyin.
 6. Şekeri ve tereyağını da ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatın.
 7. 30 dakika haşlanmaya bırakın. Önce yüksek ateşte buharı çıkana kadar pişirdikten sonra kısık ateşte pişmesini bekleyin.
 8. Haşlanan mısırları tabaklara servis edebilirsiniz. Mısırınızın üzerine tuz serpip afiyetle yiyebilirsiniz.

Mavi Kadın