Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tahin Helvası İçindekiler, Besin Değeri ve Zararları

Mavikadin>Diyet>Tahin Helvası İçindekiler, Besin Değeri ve Zararları

Tahin helvası, şeker, susam, çöven ve tahin ile yapılan çok lezzetli, besleyici bir tatlıdır. Ancak her ne kadar lezzetli bir tatlı da olsa maalesef yüksek kalorili ve kilo yapan besinlerdendir.

Tahin Helvası İçindekiler, Besin Değeri ve Zararları

Tahin helvası, şeker, susam, çöven ve tahin ile yapılan çok lezzetli, besleyici bir tatlıdır. Ancak her ne kadar lezzetli bir tatlı da olsa maalesef yüksek kalorili ve kilo yapan besinlerdendir.

Tahin Helvası Kaç Kaloridir?

 1. Bir ince dilim yani 1 porsiyon tahin helvası 35 gramdır ve 197 kaloridir.
 2. Bir kalın dilim tahin helvası 40 gramdır ve 225 kaloridir.
 3. 100 gram tahin helvası 550-600 kaloridir.

Tahin Helvası Kilo Aldırır mı?

Tahin helvası diğer pek çok tatlı gibi yüksek kalorilidir. Bu nedenle sık sık ve büyük miktarda tüketilmesi kolaylıkla kilo almanıza neden olabilir. Diyet yaparken tahin helvası yemek pek doğru olmaz. Ancak canınız çok çektiyse, günlük kalori ihtiyacını aşmamak şartıyla az miktarda yiyebilirsiniz.

Tahin Helvasının İçinde Neler Bulunur?

Tahin helvasında, tahin, çöven, şeker, sitrik asit, vanilin, antep fıstığı bulunabilir.

Tahin Helvasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Tahin helvası yüksek kalori içeriği ile enerji verir, halsizliği giderir güç ve kuvvet kazandırır.
 2. E vitamini, tahin helvasında bulunan vitaminlerdendir. Bu vitamin güçlü bir antioksidandır, vücuda zarar veren oksitleyici bileşiklerle savaşır, kalp hastalıkları, yaşlanmayı ve kanseri önler, adet ağrılarına iyi gelir.
 3. Kalbe kan pompalayan kan damarları kalsiyumla beslenir ve helvada bulunan susam tohumları yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum ayrıca kemik erimesini de önler
 4. Kansızlık (anemi) kan oranının düşük olmasıdır ve tahin helvası bu rahatsızlığın iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Tahin helvası kansızlıkla ilişkili muhtelif hastalıkların tedavisinde etkilidir ve sağlığın korunmasına destek olur.
 5. Vücut direncini artırır. Tahin helvası tüketmek hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza yardım edecektir. Yaşam kalitenizi korumak ve kendinizi zinde hissetmek istiyorsanız tahin helvası yemeniz önerilir.
 6. Sindirim sistemini rahatlatır, mide ve karın bölgesinde meydana gelen şikâyetlerin iyileşme sürecini hızlandırır. Mide ağrısı veya karın ağrısı yaşayanlara tahin helvası tüketmeleri tavsiye edilir.Tahin gibi tahin helvası da mide için çok faydalıdır.
 7. Tahin helvası şeker ve yağ içeren bir tatlıdır. Bundan dolayı kalorisi fazladır. Aşırı derecede tüketilirse şişmanlatır. Eğer bir türlü kilo alamamaktan muzdaripseniz bu durumu memnuniyetle karşılayabilirsiniz fakat istenmeyen kilolar korkulu rüyanız ise tahin helvasıyla onlara merhaba demek sizin için hiç hoş bir durum olmayacaktır. Obezite sorunu yaşıyorsanız ya da obezite riskiniz varsa, hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz tahin helvasını ve yoğun kalori içeren buna benzer gıdaları tüketirken kontrolü elden bırakmamalısınız.
 8. Tahin helvası protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Enerji düzeyini artırdığı için sporcular ve yorucu işlerde çalışanlar tahin helvası yiyerek enerji depolayabilir.
 9. Tahin helvasının ana malzemesi susamdır. Bu madde omega-3 yağ asitleri ihtiva eder. Tahin helvası bu özelliğiyle kalp sağlığının korunmasında yararlıdır.
 10. Tahin helvası aynı zamanda güçlü bir mineral kaynağıdır ve kemik sağlığı için faydalıdır.
 11. Tahin helvasında çöven ve susam bulunur. B grubu vitaminler de barındıran tahin helvası; öğrenme, konsantrasyon ve hafıza gibi nörolojik fonksiyonları ve sindirim sistemini destekler.
 12. Çöven, susam ve tahinin lezzetli birleşimi olan bu tatlıda B grubu vitaminlere ilâveten bolca kalsiyum, magnezyum ve protein de yer alır.

Tahin Helvasının Zararları Nelerdir?

Tahin helvasının kalorisi yüksektir ve bu yüzden sık sık tüketilirse kilo aldırır. Tahin helvası zararlı mı? sorusuna verebileceğimiz en önemli cevaplardan biri budur.

Bir de tahin helvası bolca şeker içerir. Diyabet hastaları -doktor, bu besini tüketebileceklerine dair onay vermedikçe- tahin helvasınddan uzak durmalıdır. Aksi takdirde kan şekeri yükselebilir.

Tahin Helvasının Besin Değeri

Toplam yağ 22 g

Doymuş Yağ 4,1 g

Çoklu Doymamış Yağ 8 g

Tekli Doymamış Yağ 8 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 195 mg

Potasyum 187 mg

Karbonhidrat 60 g

Diyet Lifi 4,5 g

Protein 12 g

A Vitamini 2 IU C Vitamini 0,1 mg

Kalsiyum 33 mg Demir 4,5 mg

B6 Vitamini 0,3 mg Kobalamin 0 µg

Magnezyum 218 mg


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...