29 Kasım 2021, Pazartesi 11:37

Takma Kirpik Takmak Zararlı mıdır? Uzman Doktor Cevaplıyor

Takma Kirpik Takmak Zararlı mıdır? Uzman Doktor Cevaplıyor

Gür ve uzun kirpikler her kadının hayalidir. Bazı kişiler kirpik konusunda doğuştan şanslıdırlar fakat insanların geneli kısa ve düz kirpiklere sahiptirler. Takma kirpikler ise, kirpik konusunda şansız olan grubun imdadına yetişen, kişinin kendi kirpiklerinin üstüne takılan, takılıp çıkarılabilen yapay kirpiklere denir. Takma kirpikler, muhteşem kirpiklere ulaşmanın en pratik ve en sık tercih edilen yöntemidir. Peki güzelleşmek için kadınların sıklıkla tercih ettiği, gözde ürün olan takma kirpikler zararlı mıdır? Bu makalemizde sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz, fakat önce (Takma kirpik çeşitleri nelerdir?) konusuna değinelim:

Piyasada iki çeşit takma kirpik vardır. Bunlardan ilki, kirpik çizgisine tek parça halinde yapıştırılan kirpik, diğeri ise kirpiklerin üzerine cımbızla tek tek yapıştırılabilecek şekilde tasarlanmış takma kirpiktir. Takma kirpikler kozmetikçilerden temin edilebilir. Tek, tek kirpiklerin bütün kirpiklere göre takımı zor olduğundan ve profesyonellik gerektirdiğinden, takma kirpik kullanmaya yeni başlayacak kişilere, tek parça halindeki takma kirpikleri kullanması önerilir.

Takma kirpiklerin gözlere ve göz sağlığına zararları

Dr. Methiye Önder, takma kirpiğin zararları hakkında bize şu bilgileri veriyor:

(Takma kirpik yapıştırıcısı gibi, kirpik dibiyle veya gözle temas eden her tür kimyasalın bir reaksiyonu vardır. Yani her tür kimyasal uygulamaya vücudumuz bir şekilde tepki gösterir. Kirpiklerimiz güzel görünsün derken kullandığımız takma kirpikler, kirpik diplerinde tahribat yaparsa, kendi mevcut kirpiklerimizi kaybedebiliriz veya kirpiklerimiz azalabilir. Ayrıca takma kirpik kullanımıyla beraber kirpik diplerine açılan göz yaşı bezlerimizde tahribat gerçekleşirse, gözlerimizde kalıcı kuruluk meydana gelebilir. Bu nedenle uzmanlar olarak uzun süreli ve sık sık takma kirpik kullanımını tavsiye etmiyoruz.)

Takma kirpiğin diğer zararları şu şekildedir:

  1. Takma kirpikler mevcut kirpiklerin üzerine ekstra yük bindiriyor, bunun sonucunda kişinin kendi kirpiklerinde dökülme, zayıflama, güçsüzleşme, geç uzama gibi sorunlar yaşanabiliyor.
  2. Takma kirpikler gözlerde tozların birikmesine neden oluyor. Gözler korunmasız kaldığından takma kirpik kullananlarda göz kuruluğu ile sıklıkla karşılaşılabiliyor.
  3. Özellikle cildi hassas olan kişilerde, takma kirpik yapıştırıcısından dolayı göz çevresinde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor.
  4. Sentetik ve düşük kaliteli takma kirpikler ile takma kirpik yapıştırıcılarının göz çevresi için uzun süre kullanımlarında, kanserojen etki baş gösterebiliyor.
  5. Takma kirpiklerin sık kullanımı sonucunda, kişinin kendi kirpiklerinin uzamasında gecikme görülebiliyor.

İpek Kirpiğin Zararları Nelerdir? Güzellik Uzmanları Bildiriyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Bi sorum olucak bu kirpic takdirma ölüme neden ola bilirmi cunki birda biri o yuzden öldü diye bir dedikodu var ama ben çok saçma buluyorum

 
 
KAPAT