26 Eylül 2020, Cumartesi 17:14

Tam Kan Sayımı CBC Nedir Tam Kan Sayımında Nelere Bakılır?

Tam Kan Sayımı CBC Nedir Tam Kan Sayımında Nelere Bakılır?

Tam kan sayımı testi bir diğer adıyla Hemogram veya CBC; kansızlık,lösemi ve enfeksiyon dahil birçok kan hastalığını teşhis etmek ve kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek için yapılmaktadır. Bu testte; kandaki kırmızı kan hücreleri,beyaz kan hücreleri,hemoglobin miktarı,hematokrit ve trombositler ölçülür. Hemogram yani tam kan sayım testi devlet veya özel hastanelerde veyahut sağlık ocaklarında yapılmaktadır.

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Değerleri (Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları)

Kan tahlili sonuçları ne anlama gelir? 

Tam kan sayım testi şu şekilde incelenmektedir:

WBC: WBC kriteri görevi bağışıklık sistemini güçlendir olan akyuvar yani beyaz kan hücre miktarını belirtir.Sağlıklı bir yetişkinde normal WBC değeri mikrolitrede 4500-1100 arasında olmalıdır.

RBC: RBC kriteri kandaki alyuvar miktarını belirtmektedir. Alyuvarların görevi ise; dokulara oksijen taşımasıdır. Sağlıklı bir yetişkin erkekte bu miktar 5-6 milyon ve yetişkin bir kadında ise 4-5 milyondur.

HGB: HGB kriteri kandaki hemoglobin sayısını belirtmektedir.  Hemoglobin; alyuvarlarda bulunan oksijeni taşımakla görevli proteindir. Sağlıklı bir yetişkin erkekte normal HGB değeri desilitre başına 14 ila 17 gram iken sağlıklı bir yetişkin kadında desilitre başına 12 ila 15 gramdır.

PLT: PLT kriteri; kandaki trombosit miktarını belirtmektedir. Trombosit; kanda pıhtılaşmadan sorumlu bileşenlerdir. Sağlıklı bir yetişkin bireyde normal PLT değeri desilitre başına 140.000 ila 450.000’dir.

HCT: HCT kriteri; alyuvarların kandaki yüzdesini belirtmektedir.Bundan dolayı da HCT; kandaki alyuvar sayısı ve büyüklüğünü göstermektedir. Sağlıklı bir yetişkin erkekte normal HCT değeri %41 ve %50 arasında iken sağlıklı yetişkin bir kadında %36 ve %44 arasındadır.

MCV: MCV kriteri; kandaki alyuvarların ortalama büyüklüğünü belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal MCV değeri 80 ila 95 arasındadır.

MCHC: MCHC kriteri; kandaki alyuvarlardaki ortalama hemoglobin ağırlığını belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal MCHC değeri %28 ve %36 arasında iken çocuklarda %32 ve %34 arasındadır.

MCH: MCH kriteri; kanda alyuvarlarda bulunan hemoglobin miktarını belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal MCH değeri 26 ila 33 pigkogram arasındadır.

RDW: RDW kriteri; kişinin kanındaki alyuvar boyutlarının farklılığını belirtmektedir. Alyuvarlar arası fark arttıkça RDW değeri yüksek çıkmaktadır.  Sağlıklı bir yetişkinde normal RDW değeri %11,5 ila %14,5 arasındadır.

 1. RDW-SD: RDW değerinin standart sapma şeklinde belirtilmesidir.
 2. RDW-CV: RDW değerini varyasyon katsayısı şeklinde belirtmektedir.

MPV: MPV kriteri; kandaki trombositlerin ortalama büyüklüğünü belirtmektedir.  Sağlıklı bir yetişkinde normal MPV değeri 7.5 fL – 11.5 fL aralığındadır.

PDW: PDW kriteri; kişinin kanındaki  trombosit boyutlarının farklılığını belirtmektedir. Trombositler arası fark arttıkça PDW değeri yüksek çıkmaktadır. Sağlıklı bir yetişkinde normal PDW değeri 9.0 ila 14.0 fl arasındadır.

PCT: PCT kriteri; kanda enfeksiyon, iltihap ve hastalık olması durumunda yükselen prokalsitonin protein miktarını belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal PCT değeri 0-0.05 arasındadır. Ancak kanda enfeksiyon olması durumunda bu seviye 0.5 ila 2 arasında çıkmaktadır.

LYM: LYM kriteri; bir çeşit akyuvar olan lenfositin diğer tüm akyuvar hücreleri içindeki yüzdesini belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal PCT değeri her mikrolitre kanda 1000 ila 4800 arasında olmalıdır. Bu oran kan hücrelerinin yaklaşık %15-%40’ını oluşturmaktadır.

BAS: BAS kriteri; kandaki bazofil hücresinin (bir çeşit akyuvar) diğer tüm akyuvar hücreleri içindeki yüzdesini belirtmektedir. Bezofil hücresi tüm akyuvaların %0,4 ila %1’ini kapsamaktadır. Yani her mikrolitre kan başına 200 hücreden azdır. Eğer kişide her mikrolitre kan başına 2000 bazofil bulunuyorsa bu ciddi bi hastalığın habercisidir.

NEU: NEU kriteri; kanda bulunan nötrfolil hücresinin (bir tür akyuvar) diğer tüm akyuvar hücreleri içerisindeki yüzdesini belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal nötrofil miktarı 1500 civarındadır.

MON: MON kriteri; monosit hücrelerinin (bir çeşit akyuvar) diğer tüm akyuvar hücreleri içindeki yüzdesini belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal  MON değeri %4 ila %10 arasındadır.

EOS: EOS; eozinofil hücrelerinin (bir çeşit akyuvar) diğer tüm akyuvar hücreleri içindeki yüzdesini belirtmektedir. Sağlıklı bir yetişkinde normal eozinofil miktarı her mikrolitre kanda 500’den düşüktür.

Hemogram (Tam Kan Sayımı Testi) Nasıl Yapılır?

Makalemizde bahsettiğimiz tam kan sayım testi koldan kan alınması ile yapılmakta olan ve sadece birkaç dakika süren bir testtir. Koldan alınan kan örneği incelenmek için laboratuara götürülür ve incelendikten sonra üstte belirttiğimiz kriter ile ifade edilir. Bu test için kişi aç veya tok olabilir.

Tam Kan Sayımı Testi Hemogram Neden Yapılır?

 1. Kemoterapi türü ilaç ve bazı tedavilerin kanı nasıl etkilediğini görmek için,
 2. Kansızlık ve lösemi (kan kanseri) gibi hastalıkların teşhisi için,
 3. Kişide mevcut olan kan hastalığının son durumunu görmek için,
 4. Kişide yüksek ateş,ciltte morarmalar ve bitkinlik gibi belirtilerin sebebini teşhis etmek için tam kan sayım testi bir diğer adıyla hemogram testi yapılmaktadır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. gülcan

  1000 mg antibiyotik sezaryen dikisine zarar verirmi

 2. Nurcan

  Merabalar ben nurcan birinci transferim kimyasal oldu 2transfermi yaptrdm 8 gunum bgn ins 2 bole olmaz ve bn sag sol sirt ustu yatyrm ceviz havuc meyve su icyrmm

 
 
KAPAT