2021-07-16 15:39:47 | Son Güncelleme : 2022-09-10 11:54:15

Tam Ölçülü Tam Kıvamında 3 En Kolay Lezzetli İrmik Helvası Yapımı

Ülkemizin vazgeçilmez lezzetleri arasında irmik helvası yer alır. İrmik helvası mis gibi kokusu ve lezzetli tadıyla birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir.

Tam Ölçülü Tam Kıvamında 3 En Kolay Lezzetli İrmik Helvası Yapımı

Ülkemizin vazgeçilmez lezzetleri arasında irmik helvası yer alır. İrmik helvası mis gibi kokusu ve lezzetli tadıyla birçok kişinin damak tadına hitap etmektedir. İrmik helvası; su, süt, yağ ve irmikle yapılmakla birlikte arzuya göre içerisine fındık, fıstık yahut ceviz eklenmektedir. Hem sıcak hem de soğuk tüketilen irmik helvası, yanında dondurma ve kaymakla lezzetine lezzet katmaktadır.

İrmik helvasının malzemeleri her evde bulunan yahut marketlerden kolayca temin edilebilen malzemelerdir. Birkaç malzemeyle hazırlanan irmik helvası, kavururken emek ister. Çok kavrulduğunda bazen irmik helvası yanabilir. Bunun için irmik helvasının kıvamını tuttururken dikkatli olmak gerekir. İrmik helvasının kıvamını tutturmak bazı kişilere zor gelir. Bizde makalemizin devamında tecrübeyle sabit edilmiş, pratik ve bol lezzetli 3 ayrı irmik helvası tarifi verdik.

Sütlü Lezzetli Kolay İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler

 • 75 gr margarin yahut tereyağı (5 yemek kaşığı)
 • 1 su bardağı irmik (200ml)
 • 1 su bardağı fındık içi (200ml)
 • 1 su bardağı şeker (200ml)
 • 2 su bardağı süt

Yapılışı

Orta boy tencerenin içerisine 1 su bardağı süt dökülerek ocağa alınır. Orta ateşte pişirilir.

Ayrı bir tavanın içerisine 5 yemek kaşığı tereyağı ve 1 su bardağı irmik eklenir. İrmik ve tereyağı orta ateşte kavurulur.

Tereyağı ve irmik kokusu çıkıncaya dek ara vermeden kavurulur.

İrmik iyice kavrulduğunda rengi değişecektir, rengi değişen irmiğin içerisine 1 su bardağı ayıklanmış iri parçalı fındık atılır.

Tavanın içerisine ayıklanmış fındık attıktan sonra kaşık yardımıyla birkaç tur daha karıştırılır.

Ardından tavanın içerisine 1 su bardağı toz şeker ilave edilir.

Bu sırada, ayrı tencerenin içerisine koyulan süt kaynadı ise, süt yavaşça kavrulan irmiğin içerisine eklenir. Sütü ilk koyduğunuzda, cıvık bir görüntü oluşacaktır, irmik sütü çektikçe helvanın kıvamı oturmaya başlayacaktır.

İrmiğin içerisine süt ekledikten sonra tahta kaşık ile bir iki kere karıştırılır. Ardından ocağın altı kapatılır, tavanın kapağı da örtülere helvanın 15 dakika dinlenmesi sağlanır.

İrmik helvası dinlendikten sonra, tahta kaşıkla helvayı birkaç kere karıştırın.

Şekil vermek istediğiniz kasenin içerisine irmik helvasını dökün. Dilerseniz kaseye bir miktar helva koyun üzerine dondurma ekleyip yeniden helva ile kapatın ve kaseyi servis tabağına ters çevirin. Dondurma gizli bir şekilde irmik helvasının arasında kalacaktır.

Dilerseniz de irmik helvasını servis tabağına koyduktan sonra yanında dondurma yahut kaymakla servis edebilirsiniz.

Sütsüz Pratik İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler

 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1, 5 su bardağı soğuk su
 • 1 su bardağı irmik
 • Yarım su bardağı sıvı yağ

Üzeri İçin

Badem, ceviz, fındık yahut fıstık tercih edebilirsiniz.

Yapılışı

Orta boy derin tencerenin içerisine yarım su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı irmik dökülür. Tencere orta ateşe alınır.

Sıvı yağ ve irmik tahta kaşık yardımıyla, ara vermeden devamlı kavurulur. İrmiğin rengi hafif koyulaşıncaya kadar kavurma işlemine devam edilir.

Rengi dönüp koyulaşan irmiğin üzerine 1,5 su bardağı soğuk su ve 1,5 su bardağı toz şeker koyulur.

Şeker ve suyu koyarken bir yandan tahta kaşıkla irmiği karıştırmayı ihmal etmeyin. Şeker ve suyu koyduktan sonra, ocağın altı kısılır. Tencerenin kapağı kapatılır.

Tencerenin kapağını kapattıktan sonra, ara ara tencere kapağını kaldırılarak, irmik helvası karıştırılır.

İrmik helvasını tahta kaşıkla ara ara karıştırarak, helvanın suyunu tamamen çekmesi sağlanır.

İrmik helvası, suyunu tamamen çektikten sonra ocaktan alınır. Tencerenin üzeri bez ile sarılır ve irmik helvasının 25-30 dakika demlenmesi sağlanır.

Yarım saat dinlenen irmik helvası servis tabaklarına koyulur. İrmik helvasının üzerini, ceviz, badem, fındık yahut fıstık ile süsleyebilir ve irmik helvasını yanında dondurma ile servis edebilirsiniz.

Tam Kıvamında Lezzetli İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler

 • 350 g tereyağı veya dilerseniz margarin
 • 3 su bardağı ince irmik (600 ml)
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • 2,5 su bardağı süt

Yapılışı

İrmik helvasına ilk olarak şerbet yaparak başlanır. Şerbeti için; küçük boy tencerenin içerisine 2,5 su bardağı toz şeker ve 2,5 su bardağı su koyulur. Tencere orta ateşe alınarak, suyun kaynamaya bırakılır.

Başka küçük bir tencerenin içerisine 2,5 su bardağı süt koyulur ve kaynatılır.

Geniş bir tavanın içerisinde 350 gram tereyağı yani 7-8 yemek kaşığı dolusu tereyağı eklenir. Tereyağı eriyip, yağ kızmaya başladığında içerisine dilerseniz 1 çay bardağı fıstık katarak kavurabilirsiniz. Fıstık katılmayacaksa 3 su bardağı irmiği dökerek, tahta kaşık yardımıyla kavurulur.

Tereyağı ve irmik, hiç ara vermeden devamlı kavurulur. İrmiğin rengi koyulaşıncaya kadar kavurmaya devam edilir.

Kaynayan şerbet, kavrulan irmiğin üzerine dökülür, hemen ardından ise kaynayan süt de irmiğin üzerine dökülür. Şerbet ve sütü yavaşça döküp bir yandan tahta kaşıkla irmik karıştırılır. Yavaşça dökülmesinin sebebi, şerbet ve sütün irmikle buluştuğunda etrafa sıçramasını önlemek içindir.

İrmiğin altını kısarak, kısık ateşte tahta kaşıkla karıştırmaya devam edilir. İrmik helvası suyunu çekinceye kadar karıştırılır.

İrmik helvası suyunu çektikten sonra tencere ocaktan alınır. Tencerenin kapağını örterek 20-25 dakika dinlendirilir.

Dinlenen irmik helvası tahta kaşıkla birkaç kere karıştırılır.

İrmik helvası tabaklara servis edilir, irmik helvasının üzerine fındık, ceviz yahut fıstık ile süsleyebilirsiniz. İrmik helvasını yanında dondurma yahut kaymakla servis edebilirisiniz. Afiyet olsun.

Mavi Kadın