13 Aralık 2019, Cuma 16:37

Tam Uykuya Dalarken Sıçrama Titreme Nedenleri Tedavisi

Tam Uykuya Dalarken Sıçrama Titreme Nedenleri Tedavisi

Uykuya dalarken sıçrama, titreme yaşamak sık karşılaşılan bir durumdur ve çoğu zaman bir sorundan kaynaklanmaz, normal kabul edilebilir. Ancak bazı durumlarda uykuya dalarken sıçrama, titreme bazı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Neden Olur?

 1. Anksiyete bozukluğu
 2. Huzursuz bacak sendromu
 3. Uykuda peryodik hareket bozukluğu
 4. Stres, depresyon
 5. Myoklonik epilepsi
 6. Uykuda solunum durması
 7. Yemeği kaçırmak, çok yemek yemek
 8. Çok yorgunluk
 9. Enerji içeceklerini çok fazla içme
 10. Myclonic kasılmalar yaşama
 11. Uykuya dalarken veya uykudan uyanırken tetiklenen beyindeki bazı merkezlerin uyarılmasından dolayı kas atmaları yaşama
 12. Çok fazla kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler içme

Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nöroloji doktoruna gidilir.

Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme Nasıl Geçer?

Uykuya dalarken sıçrama, titreme için Nöroloji doktoruna gittiğinizde sizden MR ve EEG gibi filmleri çektirmenizi isteyecektir. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum stresten kaynaklıysa doktor size antidepresan ilaç reçete edecektir.

Uykuya Dalarken Sıçrama, Titreme İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Uykuya dalarken 3 dakikaya yakın sıçrama hareketin oluyorum ben hissetmiyorum ama eşim söylüyor sizce bir zararı var mıdır?

CEVAP

Nöroloji Doktoru Hasan Akdemir’in cevabı:( Myoklonik epilepsi olabileceğinden dolayı uyku eeg çekimi öneririm. )

Sual: Uykuya dalarken hergece irkilmelerim var. Eşimin anlatmasına göre her gece uykuya dalarken bir kaç irkilemeden sonra uykuya daldığımı söylüyor. Uykuya daldığımı bu irkilmelerimden anladığını belirtiyor. Sizce bu irkilemeler normal mi ? Ya da ileride ciddi bir durum meydana getirir mi?

CEVAP

Nöroloji Doktoru Safiye Bilgin’in cevabı:( Merhaba, uykuya dalarken bu irkilmeler çoğumuzda yaşanır. Daha sonra başka bir durum gelişmiyorsa anlamlı değildir)

Sual: Eşim geceleri uyurken çok irkiliyor fakat uyanmıyor ve farkında olmuyor. Uyumaya başladığı ilk evrelerde daha fazla oluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ya da çok ciddi sorunlar olur mu?

CEVAP

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Doktoru Nezih Özkan’ın cevabı:( Nöroloji uzmanınla görüşmenizde yarar var.)

Sual: Merhaba hocam eşim için soracaktım eşim gece uykusunda çok fazla irkiliyor bunlar normal irkilme gibi de değil yataktan sıçrarcasına gibi bunun için ne yapmamız lazım artık ben de rahatsızlık duymaya başladım

CEVAP

Nöroloji Doktoru Oğuz Bak’ın cevabı:( Uyku testine polisomnografiye girmesi gerek)

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Muhammet

  Meraba ben uykuya dalarken bagirarak bazen inleyerek sicramalara oluyor carpinti ve nefes darligiyla bu neden olabilir bu yuzden basimi koymaya korkuyorum surekli oluyor

 2. emre

  33 yaşındayım uykuya dalarken ya da uykuda gözümü açtığımda müthiş bir korku hissiyatı ile beraber kaskatı kesilip birinin beni uyandırması, dokunması seslenmesi için çırpınıyorum. bilincim yerinde oluyor ama rüya görmediğime eminim gözlerim açık bazen duvarlar kırılır ya da bardaktaki su taşar dökülür. çok şiddetli zamanlarda 1 dakikaya yakın sürüyor. birisi yanıma gelmezse kurtulmam çok zor oluyor. kesinlikle kabus değil

 
 
KAPAT