Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-11-05 22:42:36 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

Tane tane lezzetli mi lezzetli pilav yapmak için pilav ölçüsü ne olmalıdır?

Google News

Pilavı bardak ölçüsüyle yapmak, güzel pilav yapmanın sırrıdır. Böylece lapa olmayan, tane tane olan harika bir pilav pişirebilirsiniz. Pirinç pilavı ülkemizde çok sık tüketilen ve her sulu yemeğin yanına yakışan bir yemektir.

Tane tane lezzetli mi lezzetli pilav yapmak için pilav ölçüsü ne olmalıdır?

Pilavı bardak ölçüsüyle yapmak, güzel pilav yapmanın sırrıdır. Böylece lapa olmayan, tane tane olan harika bir pilav pişirebilirsiniz.

Pirinç pilavı ülkemizde çok sık tüketilen ve her sulu yemeğin yanına yakışan bir yemektir. Türk mutfağının ana yemeklerinden olan pirinç pilavı çok lezzetli olmasının yanısıra oldukça besleyici ve tok tutucudur. Fakat pirinç pilavı yapmak kolay değildir. Çünkü pirinçlerin birbirine yapışmadan ve pilav lapa olmadan kıvamını tutturmak zordur. Lapa ve yapış yapış bir pilavı kimse sevmez. Bu yüzden tane tane pirinç pilavı yapmak için dikkat edilmesi gereken en büyük iki nokta pirinç ve su ölçüsüdür. Kullanılacak pirinç miktarına göre su eklenmesi önemlidir. Makalemizde bu hususta bilgi vereceğiz.

Pilavda Su ve Pirinç Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Tane tane ve lezzetli bir pirinç pilavını kim sevmez? Sulu yemekler ve et yemeklerinin yanına çok yakışan pilavı yapmak herkesin harcı değildir çünkü tecrübe ve beceri gerektirmektedir. Birçok kişi ölçüyü tutturamadığından lapa pilavlar elde etmektedir.

 1. Pilav yaparken öncelikle kullandığınız pirinç baldo pirinci, kullandığınız yağ ise terayağ olmalıdır. Teryağını ister tek olarak ister sıvı yağ ile birlikte kullanabilirsiniz.
 2. Güzel bir pilav yapmak için en önemli nokta pirinç ve su ölçüsünü tutturmaktır. Bunun için ise 1 su bardağı pirinç için 2 su bardağı su kullanılmalıdır. Eğer pirinç önceden ıslatılmışsa 1,5 su bardağı su da yeterli olabilir.
 3. Eğer 4 kişilik bir pirinç pilavı hazırlıyorsanız 1 su bardağı pirinç yeterli olacaktır. Fakat 5-6 kişilik için ise 2 su bardağı pirinç kullanmalısınız.  Buna ek olarak kullanacağınız yağ ve tuz ölçüsünü kendiniz göz kararı belirleyebilirsiniz. Tane tane pirinç pilavı yapmak için önemli olan pirinç ve su oranıdır. Buna ek olan diğer malzemeler kolay ayarlanabilir.

Tane tane lezzetli mi lezzetli pilav yapmak için pilav ölçüsü ne olmalıdır?

Lezzetli ve Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır?

Lezzetli ve tam kıvamında pilav yapmak için pirinç seçimi önemlidir. Tane tane bir pilav için kırık pirinç ve osmancık vb. yerine baldo pirinç kullanmalısınız.

 1. Pirinç pilavını pilav tenceresi olarak adlandırılan çok derin olmayan ama geniş bir tencerede pişirmelisiniz.
 2. Pirinç pilavının tane tane olması için pirinci iyi yıkamanız da önemlidir. Çünkü yıkama sayesinde pirinçteki nişasta akıp gittiğinde pilavın kıvamı çok daha iyi tutmaktadır. Bu yüzden pirinci uygun bir kaba alıp bol su ile birkaç sefer yıkamalısınız. Yıkama işlemi sonunda ise iyice durulamalısınız.
 3. Tane tane ve lezzetli pilav yapabilmek için bir diğer püf noktası ise çok iyi kavurmaktır. Pirinç tanelerini kırmamak için kavurma işlemini tahta pilav kaşığı ile yapmalısınız.
 4. Pilavda kullanacağınız yağın oranı da önemlidir. Bunun için 1 bardak pirince 1 yemek kaşığı tereyağ ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu oran pilavın kıvamının ve renginin tuttturulmasını sağlayacaktır.

Tane tane lezzetli mi lezzetli pilav yapmak için pilav ölçüsü ne olmalıdır?

 1. Pilavda kullanılan tereyağ pilavın renginin sararmasına sebep olur. Bu sararmanın önüne geçmek için pilavı kavurduğunuz esnada içine 1-2 damla limon suyu ekleyin.
 2. Eğer pirinç pilavına fazla su koydunuz ve kıvamı biraz cıvık olmuşsa tencereyi piştikten sonra ocaktan alın. Üzerine bir havlu kağıt veya gazete serip kapağını kapatın. Bu şekilde 15-20 dakika demlenen pilav fazla suyunu çeker.
 3. Pilav hazırlarken normal su yerine et veyahut tavuk suyu kullanırsanız çok daha lezzetli ve besleyici bir pilav yapmış olursunuz.  
 4. Pilavı pişirdikten sonra ocaktan aldığınız gibi servis etmemelisiniz. Bunun yerine kapağının altına kağıt havlu serip üzerine kapağını kapatıp yarım saat dinlendirin. Bu süre sonrasında tam kıvamını bulan pirinç pilavını servis edebilirsiniz.
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.