2017-03-14 16:11:51 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır, Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Tansiyon,  atardamarlarda dolaşan kanın, damar çeperine uyguladığı basınçtır. Bunun yüksek olması sorun olduğu gibi düşük olması da bazı olumsuzlukları

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır, Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Tansiyon,  atardamarlarda dolaşan kanın, damar çeperine uyguladığı basınçtır. Bunun yüksek olması sorun olduğu gibi düşük olması da bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Büyük tansiyon kalbin, kan pompalarken uyguladığı basınçtır. Küçük tansiyon ise kalbin gevşemesi anında ölçülen değere denir. Dünya sağlık örgütünün normal olarak belirlediği normal tansiyon değerler i 120 ye 80 dir. Halk arasında 12/8 olarak bilinir. Bu yazımızın konusu olan küçük tansiyon,  tansiyonun 9/6 ‘dan az olarak ölçülmesine denir. Tansiyon değerleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. En sağlıklısı dönem dönem tansiyonunuzu ölçüp, kendi normal değerlerinizi öğrenmektir. Düşük tansiyon baş dönmesi, kusma hissi ve bayılmalara neden olabilir. Bu makalemizde, düşük tansiyona iyi gelen, tansiyonunuz düştüğünde tansiyonunuzu anında normale döndürecek doğal, bitkisel tariflere yer verdik.

Tuzlu Ayran

Genel yaşamınızda halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk hissi yaşıyorsanız, tansiyonunuzun düşük olabileceğini göz önünde bulundurun. Günlük aldığınız gıdalarda tuz alımını arttırın. Anlık tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız; Bir bardak su veya ayranın içine yarım tatlı kaşığı tuz katarak için.Kronik olarak düşük tansiyondan muzdaripseniz, doktorunuza danışıp bunu her gün uygulayabilirsiniz. Ancak kalp ve böbrek problemi yaşayanlar ve hamilelerin tuz tüketiminde dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Badem Sütü

Evde kendinizin doğal olarak hazırlayacağı badem sütü de tansiyonunuzu normal değerlere getirecek faydalı bir içecektir. Her sabah 1 bardak badem sütü içmeniz yeterli olacaktır. 5-6 adet bademi akşam suda bırakın. Sabahları bademin kahverengi kabuğunu soyun ve bademleri çatalla ezip macun haline getirin. Ardından bu bademleri bir su bardağı süte katıp kaynatın. Her sabah bir bardak için.

Havuç Suyu

Her sabah havuç suyu içmek tansiyonunuzun normale dönmesinde önemli rol oynar. Katı meyve sıkıcağından bir su bardağı havuç suyu çıkarın. İçine 2 yemek kaşığı bal katın. Bunu günde iki kez (sabah ve akşam aç karnınızda için)

Kuru Üzüm

Kuru üzümde düşen kan basıncınızı artırmaya yardımcı olur. Küçük bir kaba 25-30 adet kuru üzüm ve bir çay bardağı su koyun. Bunu bir gece beklettikten sonra, sabah kalktığınızda üzümleri yiyin ve kaptaki suyu için. İyileşmek için birkaç hafta devam edin.

Kahve

Kahvede bulunan kafein kan basıncını hızlı bir şekilde arttırarak, düşen tansiyonunuzu hızlıca normale döndürür. Başka bir probleminiz yoksa her gün 1-2 bardak sade kahve içerek tansiyonunuzu normale döndürebilirsiniz.

Zencefil

Zencefildeki aktif içerikler gingerol, shogaol, gingerdiona ve zingeron antioksidan özelliklerinin yanında kan basıncını dengeleyici etkisi dolayısı ile, gerek yüksek tansiyon gerekse düşük tansiyon hastalarının kullandığı doğal bir bitkisel üründür. Bir cezve suyu kaynatın, ocaktan aldıktan sonra içine 2 tatlı kaşığı toz zencefil katıp 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra içebilirsiniz. Bunu her gün 1-2 bardak olmak üzere tansiyonunuz dengelenene kadar içebilirsiniz.

Bal

Düşük kan basıncı ve buna bağlı baş dönmesini yaşıyorsanız bir bardak suya bir yemek kaşığı bal ve bir tutam tuz ilave ederek için. Bu sorundan hızlıca kurtulacaksınız.

Meyan Kökü

Meyan kökü, içinde bulunan gliserin ve buna bağlı oluşan gliserizin asidi sayesinde,  vücudun sodyum saklanması işlevini en üst düzeye getirerek tansiyonun düşmesini engeller. Kaynattığınız bir su bardağı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı toz meyan kökü tozu katıp 5-7 dakika bekledikten sonra süzerek için. Kan basıncınızın dengelenmesi için her gün 1 bardak içmelisiniz.  Not: Diyabet ve kalp problemleri yaşıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Vücudumuzdaki potasyum atımını hızlandırdığından dolayı uzun süreli kullanımı uygun görülmemektedir.

Tansiyonun düşmesini önlemek için uzman önerileri

 1. Düşük tansiyondan muztarip birçok insanın az su tükettiği gözlemlenmiştir. Hergün 8-10 bardak su içmeye çalışalım. Taze meyve suları veya normal suya sıkacağınız 1-2 damla limon ile su içme alışkanlığınızı kolaylaştırabilirsiniz.
 2. Ani Hareketlerden kaçının. Özellikle yataktan kalkmadan önce bir miktar oturmanız tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmelerini önler.
 3. Dengeli beslenmeye dikkat edin.
 4. Az ve sık yiyin, bir seferde çok fazla yemek yemekten kaçının.
 5. Hafif egzersizler, yürüyüş ev işi gibi aktiviteler düşen kan basıncınızı yükseltir. Not: Ani düşüşlerde muhakkak dinlenmelisiniz..
 6. Kullandığınız ilaçlara bağlı tansiyon düşmesi ihtimalini de göz önünde bulundurarak size dokunan ilaçları doktorunuza danışıp muadili ile değişitirin.
 7. Kompresyon çorapları kullanımı ile bacaklara giden kanı dengeleyerek üst bedende daha fazla kan akışını sağlayarak düşük tansiyon riskini azaltabilirsiniz. Bu çorapları medikal malzeme satan yerden temin edebilirsiniz.
 8. Yatarken başınızın yüksekte kalmasını sağlayacak yüksek yastıklar kullanın.

Dr. Feridun Kunak'dan Tansiyon Yükselten Kür Tarifi
Malzemeler

 1. 1 kase yoğurt
 2. 1 adet maden suyu
 3. 1 tatlı kaşığı kuru kahve ya da çörek otu tozu

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp tüketin.

Tansiyon Neden Düşer? Düşük Tansiyon Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Küçük Tansiyonum Düştü Ne Yapmalıyım, 5 Olursa Ne Yapmalı? Tıklayınız 

Adaçayı Ve Siyah Çay Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü? Tıklayınız

Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltirmi, Düşürürmü? Bilimsel Çalışma Sonuçları Tıklayınız

Hamilelerde Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Mavi Kadın