12 Ağustos 2022, Cuma 06:47

Tansiyon Niye Düşer Nasıl Anlaşılır Düşerse Ne Olur Tedavisi Nasıldır

Tansiyon Niye Düşer Nasıl Anlaşılır Düşerse Ne Olur Tedavisi Nasıldır

Kalp sürekli kasılma hareketleri ile atardamarlara kan pompalar.

Kalp sürekli kasılma hareketleri ile atardamarlara kan pompalar. Bu pompalama işlemi esnasında damarlar içinde basınç oluşur. Bu kan basıncıda tansiyon olarak adlandırılır. Yani tansiyon ölçüm aletiyle ölçüldüğünde kan basıncımızın değeri ortaya çıkar. Bu değer yüksek tansiyon ve düşük tansiyon olarak ikiye ayrılır. Kan basıncının anormal derecede belli bir seviyenin altına düşmesi hipotansiyon yani düşük tansiyon olarak adlandırılır.

İç hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şekip Altunkaya, kan basıncının düzeyinin kişiden kişiye önemli değişiklikler gösterdiğini ve  herkesin tansiyon değerinin kendisine özel olduğunu vurgulamıştır. Toplumda en sık rastlanan düşük tansiyon nedeni, ağır ve kronik stres altında kalmaktır. Tansiyon korku, heyecan ve ani ağrı sırasında meydana geldiği gibi, uzun süre yatar veya oturur pozisyonda kalındıktan sonra aniden ayağa kalkıldığı zaman da kan basıncında aşırı düşme meydana gelebilir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşmesi bazı belirtilerle kendini belli eder. Bu belirtiler şunlardır;

 • Konsantrasyon ve odaklanma bozukluğu,
 • Sersemlik, dengesizlik veya bayılma hissi,
 • Göz kararması ve baş dönmesi,
 • Hızlı soluk alma ve hızlı soluk verme,
 • Nabzın zayıf olması,
 • Soğuk, solgun ve nemli görünümlü bir cilt,
 • Yorgunluk halsizlik ve bulantı,
 • Depresyon ve kaygı duygusu gibi belirtiler meydana gelir.

Eğer bu belirtileri yaşayan kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, düşük tansiyon çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermez. Ancak yukarıda belirtilen belirtiler sıkça meydana geliyor veya kişinin sağlık problemleri var ise, düşük tansiyon tedavi edilmelidir.

Tansiyon Düşmesinin 12 Nedeni Nedir?

 • Tansiyon düşmesinin birçok nedeni vardır. Yaygın nedenler şunlardır;
 • Gerek iş hayatında, ikili ilişkilerde gerekse zorlu bir durum karşısında ister istemez stres oluruz. Bu durumda vücuda fiziksel baskı uygular ve tansiyonun düşmesine neden olur. Bu yüzden olabildiğince strese neden olan durumlardan uzak durmalıdır.
 • Hamilelik sürecinde bebeğin kan ihtiyacının artması sonucu anne adayında tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Eğer bu durum sıkça oluyorsa doktora bildirmeli ve doktor önlem almalıdır.
 • Vücudun ihtiyacı olan vitaminler eksik olduğunda tansiyon düşebilir. Bu nedenle vitamin değerlerini ölçtürmeli ve sonuçlara göre vitamin takviyesi almalıdır.
 • Kalp krizi veya kalp kapaklarında meydana gelen hasarlar dolaşım sistemini etkiler. Bu durumda tansiyonun düşmesine neden olur. Aynı zamanda kalpte meydana gelen tüm rahatsızlıklar tansiyonun dengesini bozar ve düşmesine neden olur.
 • Yaralanma sonrasında aşırı kan kaybı olması durumunda kan basıncında düşme meydana gelir. Bu durumda hastaya acilen serum ve kan verilmelidir.
 • Hipertansiyon ilaçları, depresyon veya cinsellik için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlar tansiyonun düşmesine neden olur. Her ilaç için geçerli olmayan bu durum, çoğu ilaç için geçerlidir. Tansiyon düşüklüğü önlemek için içeceğiniz ilacın etkilerini okumalı, ona göre içmelisiniz.
 • Güneşin altında çok fazla durmak, deniz veya havuz gibi ortamlarda çokça vakit geçirmek tansiyonun düşmesine neden olabilir.
 • İshal veya kusma gibi durumlarda kişi sıvı kaybeder. Bazen bu durum aşırıya kaçabilir ve fazla su kaybetmesine neden olur. Bu durumda kan basıncının düşmesine neden olur.
 • Ağır alerji vakalarında aşırı tansiyon düşüşü meydana gelir. Bu durumda acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.
 • Vücut bir enfeksiyona karşı tepki verir ve bazı vakalarda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumun meydana gelmesi sepsis olarak adlandırılır. Yani mikropların kan dolaşımına yayılması sonucunda meydana gelen enfeksiyonlarda kan basıncı düşer.
 • Böbrek üstü bezi yetmezliği, tiroid bezinin az çalışması veya çok çalışması, kan şekeri düşüklüğü, şeker hastalığı, bazı guatr çeşitleri, adrenal yetmezliği, endokrin hastalıkları veya hormon üretimini engelleyen tüm hastalıklar tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın tansiyonun düşük olması, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Ancak bu düşüklük, kişinin yaşam kalitesini düşürüyor ve sağlık sorunlarına neden oluyor ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

Düşük tansiyonun tedavi edilmesi için altında yatan nedeni teşhis edilir ve ona uygun tedavi yöntemi belirlenir. Örneğin, düşük tansiyonun nedeni ilaçlardan kaynaklanıyor ise, doktor ilacı değiştirir, sonlandırmasını isteyebilir veya ilacın dozu düşürür.  

Düşük tansiyonu önlemek için günlük su miktarı arttırmalı daha fazla su içmelidir. İçilen su vücuttaki kan hacmini arttırır ve böylece dehidrasyonu önleyecektir. Tansiyon düşüklüğüne sinir hastalıkları neden oluyorsa gerekli ilaçlar reçete edecektir. Kan basıncının düşmesine adrenal bez yetmezliği, kalp rahatsızlığı gibi durumların neden olduğu tespit edilirse bu hastalıklarla ilgilenen doktorlara yönlendirecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT