03 Aralık 2020, Perşembe 03:06

Tarçının,Tarçın Suyunun Zararları Neler İbrahim Saraçoğlu Bildiriyor

Tarçının,Tarçın Suyunun Zararları Neler İbrahim Saraçoğlu Bildiriyor

Tarçın tüm dünyada yüzyıllardır kullanılan sağlık için en faydalı baharatlardan biridir. Tarçının içerisinde bulunan antioksidanlar ve uçucu yağların sağlığa faydaları saymakla bitmez; Kan şekerini dengeler, adet sancısını keser, enfeksiyonla savaşır, kanseri önler… Tarçının bu kadar faydasının yanı sıra bazı zararları da mevcuttur. İşte bunlar;

Tarçının, Tarçınlı Suyun Sağlığa Zararları

Alerji Yapabilir

Tarçın bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Tarçının yol açtığı en yaygın alerjik reaksiyonlar nefes darlığı, baş dönmesi,  mide rahatsızlığı, burun akıntısı, gözlerde ağrı, yüz veya el şişmesi, anafilaktik şok (olağandışı kalp atışı, baş dönmesi, konfüzyon, kan basıncında düşüş ve bulantı gibi seyreden bir durumdur)

Düşüğe Neden Olabilir

Doktorlar gebelikte tarçın kullanımını, özellikle tarçın yağını önermemektedir. Tarçın rahmi uyarıp düşüğe ve erken doğuma neden olabilmektedir.

Kan Şekerini Düşürebilir

Tarçının yararlarından biri, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilmesidir. Bununla birlikte, çok fazla tarçının yan etkilerinden biri kan şekerinizi çok düşürmesidir , bu da şu durumlar neden olabilir:Baş dönmesi, ani gelen halsizlik, titreme ve anksiyetedir.

Tarçın Zehirlenmeye Yol Açabilir

Uzun süre aşırı tarçın tüketimi zehirlenmeye yol açabilmektedir. ABD Sağlık Bakanlığı'na göre önerilen tarçın dozu,  6 hafta veya daha az süreyle günde 6 gramdır. Yani günde 1 tatlı kaşığı tarçın, bu tarçın miktarı çoğu insan için güvenilir kabul edilebilir. Yalnız 6 hafta tarçın kullanıp 1 hafta ara vermeniz sağlıklı olacaktır. Yahut haftada 5 gün tarçın tüketip, hafta sonları almayabilirsiniz.

İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Tarçın kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip onların etkinliğini artırabilir yahut azaltabilir. Örneğin şeker hastasıysanız ve diyabet ilacı kullanıyorsanız. Tarçın tüketmek kan şekerinizi olması gerekenden daha aşağı çekebilir.

Cildi Tahriş Edebilir

Toz tarçın veya tarçın yağı cilde doğrudan uygulandığı ciltte tahrişe yol açabilir. Hasarlı cilde sürüldüğünde ciltte kızarıklık, kabarma vb sorunlar yapabilir. Tarçın yağı cilt için kullanılacaksa zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltilip kullanılmalıdır.

Karaciğer Yetmezliği Sorununa Yol Açabilir

Tarçında bulunan Coumarin maddesi, karaciğerinize ciddi zarar verebilecek bir maddedir. Aşırı tarçın kullanımı, karaciğer yetmezliğine ve nihayetinde ölüme yol açabilir. Seylan Tarçını, bu maddeden daha az içerdiğinden, diğer tarçınlara göre nispeten güvenlidir. Sık sık ve çok miktarda tarçın çayı içmek karaciğer için güvenli değildir.

Kalp Atış Hızını Artırır

Aşırı miktarda tarçın tüketmenin kalp atış hızının artmasına ve kalp ritminde bozukluğa yol açtığı bilinmektedir. Bu durum kalp problemlerine neden olur ve vücudun genel sağlığı ve işleyişi için ciddi bir tehdit olabilir. Hipertansiyonunuz yani yüksek tansiyon sorununuz varsa, diyetinizde tarçın kullanmadan doktora danışmalısınız.

Vücut Isısını Artırır

Tarçın'ın yan etkilerinden biri sıcaklık yükseltme özelliğidir. Tarçın, sarımsak, acı biber ve zencefil gibi vücutta ısı artışına neden olan besinlerden biridir. Vücuttaki aşırı ısınma cilt sorunlarına, ciltte lekelenmeye ve mide ağrısına yol açabilir. Bu durum, tarçının tarçın suyunun en önemli yan etkilerinden biridir.

Prof İbrahim Saraçoğlu Tarçının Zararlarını Anlatıyor

İbrahim Saraçoğlu diyorki; ''Tarçın öylesine bir nimettir ki, adeta her derde devadır. ''diyor...Haftada en az dört kez, kabuk tarçının çayını mutlaka içtiğini söylüyor ve ardından ''mutlaka en az onbeş-yirmi gün hiç tüketmediğini söylüyor''

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu, tarçının, tarçın suyunun, kalp ilacı, diyabet ilacı ya da düzenli olarak kullanılan ilaç varsa bunlarla etkileşime geçip sağlığa zarar verebileceğini bildirmektedir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu diyorki;Kabuk tarçın çayını abartılı olarak tüketmeyiniz. Haftada en fazla dört-beş defayı geçmemelidir. Dönem dönem onbeş-yirmi günlük aralar verilerek tüketilmesi çok daha etkilidir. Unutmayınız, hiçbir bitkisel çayı alışkanlık haline getirmeyiniz. Vücudunuzu alıştırmayınız. Vücudu alıştırmak demek, ona ihtiyaç duyulduğunda etkisinin daha az olabileceği anlamına gelir.

Tarçınlı Suyun Faydaları, Tarçınlı Su Ve Tarçın Kürü Tarifi Tıklayınız

Toz Ve Çubuk Tarçın Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Tarçın Adeti Keser mi Ve Tarçın Adet Geciktirirmi? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT