07 Temmuz 2022, Perşembe 13:29

Tarçınlı Su Ne İşe Yarar Kaç Gün İçilmeli Ne Kadar Tüketilmeli

Tarçınlı Su Ne İşe Yarar Kaç Gün İçilmeli Ne Kadar Tüketilmeli

Tarçın; mis gibi kokusu ve aromatik tadı sayesinde birçok kişi tarafından çok sevilir.

Tarçın; mis gibi kokusu ve aromatik tadı sayesinde birçok kişi tarafından çok sevilir. Mutfakların gözbebeği olan tarçın hem tatlılarda hem de hamur işlerinde kullanılan bir baharattır. Sevilerek kullanılan tarçının sağlığa birçok faydası vardır. Bilhassa tarçın suyunun sağlığa sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Yemek yemeden önce içilen bir su bardağı tarçın suyu, metabolizmayı hızlandırarak kişinin hızlı kilo vermesine yardımcı olur.

Tarçınlı Su Ne İşe Yarar?

Tarçınlı suyun faydalarından yararlanmak için tarçına ihtiyaç vardır. Tarçını aktarlardan yahut güvenilir internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Tarçın satın alırken tarçının taze olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süre raflarda duran tarçının kokusu farklı olur bu da bayat olduğunu gösterir. Tarçınlı suyun faydalarından yararlanmak için tarçının taze olması gerekir. Tarçınlı su için toz tarçın kullanabileceğiniz gibi çubuk tarçın da kullanabilirsiniz. Her ikisi de aynı etkiyi sağlamaktadır.

Tarçınlı su düzenli olarak tüketildiğinde sağlığa birçok fayda sağlar. Tarçınlı suyun en bilinen özelliklerinden biri kişinin kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Tarçınlı su yağ yakımını hızlandırarak, kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olduğu gibi vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser oluşumunu da engellemektedir. Tarçınlı suyun aynı zamanda ağız bakımına da olumlu etkileri vardır. Düzenli olarak 1 su bardağı tarçınlı su tüketerek ağız kokusundan kurtulabilir ve ağız içinde oluşan aft yani ağız yaralarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 adet çubuk tarçın yahut 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

1 su bardağı su cezveye alınır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve cezvenin içerisine toz tarçın yahut çubuk tarçın eklenir. Ardından cezvenin kapağı kapatılarak tarçınlı suyun 5-6 dakika demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra, aç karına 1 su bardağı tarçınlı suyu tüketebilirsiniz.

Tarçınlı Su Kaç Gün İçilmelidir?

Tarçınlı suyun faydalarından yararlanmak için düzenli tüketilmesi gerekir. 1 su bardağı (200ml) tarçınlı su 10 gün boyunca aç karına tüketilmelidir. Tarçınlı su en fazla 15 gün uygulanmalıdır, 15. günden sonra tarçınlı suya ara verilmelidir. Şayet tarçınlı su kürü 15 günden fazla uygulanırsa, kişiye fayda sağlamaktan ziyade bazı yan etkilere yol açabilir.

Tarçınlı Suyun Sağlığa Muhteşem 12 Faydası

 • Tarçınlı su, içerdiği enzimler sayesinde karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olur.
 • Tarçınlı su, iştah kapatıcı özelliği sayesinde ani acıkmanın önüne geçer ve kişiye tokluk hissi verir.
 • Tarçınlı su, kan şekeri yükselmesinin önüne geçer. Aniden gelen tatlı krizlerini engeller.
 • Tarçınlı su, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur böylece hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandıran tarçınlı su, kişinin çok kısa bir sürede fazla kilolarından kurtulmasını sağlar.
 • Tarçınlı su kilo vermeye yardımcı olduğu gibi vücutta bulunan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Tarçınlı su güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır, kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını önler. Böylece kanser oluşumunun önüne geçerek kişiyi kanser hastalığına karşı korur.
 • Tarçınlı su kalp-damar sağlığını korur. Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Tarçınlı su, anti-inflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki iltihabı önler. Tarçınlı su tüketerek vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilirsiniz.
 • Kişi kendini sürekli olarak yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsa düzenli olarak tarçınlı su tüketmelidir. Tarçınlı su kişideki yorgunluğu alarak kişiye dinçlik sağlar ve bol enerji verir.
 • Tarçınlı su kemik sağlığını korur, romatizmal hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Tarçınlı su tüketimi beyin sağlığını korur. İlerliyen yaşlarda oluşabilecek Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların oluşmasını engeller. Aynı zamanda tarçınlı su, Alzheimer hastalarına iyi gelmektedir.
 • Tarçnlı su tüketerek sindirim sistemi hastalıklarından korunabilirsiniz. Tarçınlı su içerek, huzursuz bağırsak sendromu probleminin önüne geçebilirsiniz.

Tarçınlı Suyun Zararları

 • Tarçınlı su tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi taktirde kişide bazı yan etkilere neden olabilir. Tarçınlı su fazla tüketildiğinde kabızlık problemine yol açar.
 • Tarçınlı su, tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının tarçınlı su tüketirken dikkat etmeleri, fazla içmemeleri gerekir.
 • Tarçınlı su kan şekerinin düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle cerrahi operasyon geçirecek olan kişilerin, ameliyattan 15 gün önce tarçınlı su kürünü bırakmaları gerekir.
 • Hamile kadınların tarçınlı su tüketmeden önce muhakkak doktoruna danışmaları gerekir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT