30 Kasım 2021, Salı 15:39

Tatlı Badem Yağı Yüze Sürülür mü Badem Yağı İle Yüz Maskesi

Tatlı Badem Yağı Yüze Sürülür mü Badem Yağı İle Yüz Maskesi

Badem yağı vitamin ve mineral bakımından çok zengin doğal bir yağdır. Badem yağının cilde faydaları işte bu zengin muhtevasından ileri gelmektedir. Öte yandan badem yağı vücut sağlığına da son derece yararlıdır. Aktarlardan veya eczanelerden temin edilebilir. Fakat badem yağı ile cilt bakımı yapmayı düşünüyorsak etkili olabilmesi için güvenilir markaların doğal ürünlerini satın almamız gerekir.

Sual:Badem yağı yüze sürülebilir mi?

CEVAP

Cildiye doktoru Hatice Erdem’in cevabı;'Badem yağı cildin nem ve besin ihtiyacını karşılar. Vücuda ve bilhassa karın bölgesine uygulanması önerilir. Tek başına kullanılabilir. Fakat gerek topikal ajanlar gerekse diğer maddeler tahriş ve alerji riski barındırır. Aynı şey badem yağı için de söz konusudur. Bunun için uygulama öncesi kolunuzun iç kısmına az miktar sürerek yağın etkisini test etmeniz önerilir. Ciltte hassasiyete ve kızarıklığa yol açmazsa kullanımı güvenlidir. Ancak yüz bölgesine sürülmesi tavsiye edilmez çünkü tüylenme yapabilir.'

Sual: Badem yağı kullanıyorum. Ama endişeliyim, badem yağı kıllanmaya sebep olur mu?

CEVAP

Uzm. Dr. Deniz Arsan Sir’in cevabı: 'Hayır, badem yağının böyle bir etkisi yoktur. Cildinize kortizonlu ürünler sürerseniz kıllanma olabilir.'

Tatlı Badem Yağı Yüze Cilde Nasıl Sürülür?

3-4 damla badem yağını temiz bir pamuğu damlatıp bunu yüzünüze sürebilirsiniz. Yahut badem yağını hazırlayacağınız yüz maskelerine katabilirsiniz.1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp bunu cildinize sürüp haftada 1 bu maskeyi uygulayabilirsiniz.Yarım saat yüzünüzde tutup suyla yıkayın. Bu maskeyi düzenli kullanmak cilt lekelerini yok etmeye de yardımcı olacaktır.

Badem Yağının ve Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Badem yağı yüksek miktarda antioksidan içeriği ile yaşlanmayı önler, kırışıklıkları giderir.
 2. Badem Yağı, E vitamini ve antioksidan bakımından zengindir, bu özelliği ile cilt hücrelerini yeniler ve cilttteki lekeleri yok eder.
 3. Badem yağı cilt tonunu eşitler, ciltteki ton değişikliklerini giderir.
 4. Kuru cildi tedavi eder. Badem yağı, egzama ve sedef hastalığı gibi kuru cilt hastalıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır .
 5. Yara izlerinin görünümünü azaltır. Eski Çin ve Ayurveda tıbbında badem yağı yara izini geçirmek için kullanılmıştır. Badem yağı E vitamini içeriği sayesinde cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olabilir.
 6. Çatlakların görünümünü azaltır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre , tatlı badem yağı çatlakları önlemek ve azaltmak için etkili bir tedavi olabilir.
 7. Journal of Cosmetic Dermatology'de belgelenen bir araştırmaya göre , badem yağı cildinizi güneşten koruyabileceği gibi, UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak cildinizde meydana gelen hasarı giderir.
 8. Badem yağı yüksek konsantrasyonlarda E vitamini, magnezyum fosfor ve bakır içerir ve bu nedenle antioksidan açısından zengindir ve sivilceleri geçirmekte etkilidir.
 9. Cildi nemlendirir: Cildinize badem yağı sürmek , cilde nemi hapsedip cildinizin gün boyu ışıldamasını sağlamak için harika bir yoldur.
 10. Badem yağı A Vitamini bakımından zengin olduğundan, ince çizgileri ve kırışıklıkları geçirmeye yardımcı olarak cildinize daha genç bir görünüm kazandırır.
 11. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı badem yağı göz çevresindeki şişkinliği ve koyu halkaları azaltmak için kullanılabilir .
 12. Her gece dudaklarınıza biraz badem yağı sürmek kuru, çatlamış dudakları iyileştirebilir

Tatlı Badem Yağı Cilde Ne Faydalar Sağlar

İki tür badem yağı vardır: tatlı ve acı. Tatlı badem yağı , cildinize daha uygun olan türdür. Tatlı badem yağı aşağıdaki besinleri içerir:

 1. A Vitamini: A vitamini içindeki retinol , yeni cilt hücrelerinin üretimini ve ince çizgileri yok etme yeteneğine sahiptir.
 2. E Vitamini: Bu besin, hücre hasarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olacak antioksidan özelliklere sahiptir. Ciltte güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının neden olduğu hasarı onarır.
 3. Omega-3 yağ asitleri: Bu besinler erken yaşlanmayı önlemeye ve güneş ışınlarından cildi korumaya yardımcı olabilir.
 4. Çinko: Tatlı badem yağında bulunan çinko, sivilce veya diğer yüz izlerini iyileştirmek için gerekli bir besindir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT