05 Aralık 2021, Pazar 18:05

Tatlı patatesin kalorisi, besin değeri ve sağlığa 5 faydası

Tatlı patatesin kalorisi, besin değeri ve sağlığa 5 faydası

Bilhassa büyük marketlerin sebze reyonlarında farklı görüntüsüyle dikkat çekici bir sebzedir. Normal patatese göre biraz daha pahalı olan tatlı patates günümüzde daha çok yabancı ülkelerde sıklıkla tüketilir. Ülkemizde çok yaygın tüketilmeyen tatlı patatesin sağlığa olan faydalarını duyduktan sonra mutfaklarınızdan eksik etmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Tatlı patates; lif içeriği yüksek, kalorisi düşük olup fırınlanmış, kızartılmış ve haşlanmış olarak tüketilebilir. Aynı zamanda hafif bir tatlı aromasıyla damaklarda lezzet bırakan tatlı patates son derece doyurucu bir besindir. O zaman lezzetiyle damaklarda tat bırakıp, faydalarıyla sağlığa şifa olacak tatlı patatesin faydalarına geçelim;

Tatlı Patates Kalori

  • 1 adet küçük boy (90) gram tatlı patates 77 kaloridir.
  • 1 adet (100 gram) tatlı patates 86 kaloridir.
  • 1 porsiyon (110 gram) tatlı patates 95 kaloridir.
  • 1 adet büyük boy  (130 gram) tatlı patates 112 kalori içerir.

Tatlı Patatesin Sağlığa 5 Müthiş Faydası

Kanserle Savaşır

Tatlı patates çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki kansere yol açan serbest radikallerle savaşır. Aynı zamanda mükemmel bir beta- karoten içeriğine sahiptir. Tatlı patates bilhassa mide, akciğer, prostat, kolon ve meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser hücresinin büyümesini yavaşlatma özelliğine sahiptir.

Kilo Verdirir

Tatlı patates, tok tutma özelliğine sahip olup ani açlık krizlerinin önüne geçer. Aynı zamanda düşük kalorili besinler grubunda olan tatlı patates kalorisi düşük harika bir besindir. Tatlı patatesin diyette olanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler üzerinde kilo verdirme potansiyeli vardır.

Cilt İçin Faydalıdır

Bol miktarda beta-karoten içeriğine sahip olan tatlı patates sadece vücuda değil cilt üzerinde de oldukça faydalı bir besindir. Tatlı patates cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler. Ve cildin daha sağlıklı, parlak görünmesini sağlar.

Gözlere Faydalıdır

A vitamini yönünden de zengin olan tatlı patates, göz sağlığını da olumlu yönde etkiler. İçerdiği A vitamini sayesinde, göz korneasının işlevini destekler ve gözlerin görüşünü kuvvetlendirir.

Kabızlığı Önler

İçerisinde bol miktarda lif barındıran tatlı patates, bağırsaklar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tatlı patates, bağırsaklardaki emilimi hızlandırarak, kabızlığa neden olan faktörleri ortadan kaldırır. Bununla birlikte bağırsaklardaki olumsuzlukları da ortadan kaldırarak kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Uzmanlar, kabızlık probleminden muzdarip olan yetişkinlerin ve çocukların tatlı patates tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Tatlı Patates Besin Değeri

100 gram tatlı patateste;

Kalori (kcal) 85 kalori

Toplam yağ 0,1 g           

Doymuş Yağ 0 g

Kolesterol 0 mg              

Sodyum 55 mg 

Potasyum 337 mg         

Karbonhidrat 20 g          

Diyet Lifi 3 g     

Şeker 4,2 g        

Protein 1,6 g    

C Vitamini 2,4 mg           

Kalsiyum 30 mg

Demir 0,6 mg    

D Vitamini 0 IU

B6 Vitamini 0,2 mg        

Kobalamin 0 µg

Magnezyum 25 mg        

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT