Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-07-07 04:57:41 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:32

Tavşan Eti Helalmi, Fiyatı Ne Kadar, Nerede Satılır Ve Faydaları

Google News

Tavşan eti lezzetli ve sağlık için çok faydalı bir et türüdür. Bu yağsız et sağlıklı ve besleyici olmasıyla sığır etine iyi bir alternatiftir.

Tavşan Eti Helalmi, Fiyatı Ne Kadar, Nerede Satılır Ve Faydaları

Tavşan eti lezzetli ve sağlık için çok faydalı bir et türüdür. Bu yağsız et sağlıklı ve besleyici olmasıyla sığır etine iyi bir alternatiftir.

Tâm İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

Tavşan eti halâldir. İdrâr söker, fazlası uykusuzluk yapar. Herkes için uygundur.

Hak Sözün Vesikaları kitabında buyruluyor ki;

Tavşan yimek halâldir. Çünki, Peygamber efendimize tavşan eti kebabı hediyye getirdiler. Eshâbına, (Bunu yiyiniz!)buyurdu.

Tavşan etini yimek, sözbirliği ile halâldir. Hiçbir islâm âlimi, tavşan etine harâm, hattâ mekrûh bile dememişdir.Peygamber efendimiz, tavşan etini yiyiniz diyerek emr verdikden sonra, bir müslimân, tavşan eti, yinilmez diyebilir mi? Elbette, hiçbir müslimân tavşan etine harâm diyemez. Tavşan yinilir, tavşan yinilmez diye müslimânlar arasında hiç ihtilâf olmamışdır.

Tavşan eti ilan.elookat.com isimli web sitesinden kilosu 25 TL’ye temin edilebilir.

85 gr kavrulmuş tavşan eti günlük protein ihtiyacınızda doğrudan katkı sağlar. 85 gram tavşan eti 24.7 gram protein içerir. Tavşan eti yüksek protein içeriği ile günlük protein ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılar. Protein tüketimi vücudunuzun bağışıklık sisteminin işlevini korumak için çok önemlidir.Illinois Üniversitesi yetersiz protein alımının gizli açlığa neden olarak daha çok yemenize sebep olduğu bildiriyor. Proteinde tavsiye edilen miktar, günlük kalori alımının %10-%20’sini kapsamalıdır.

100 gram tavuk etinde 239 kalori olmasına karşın, aynı gramajdaki tavşan eti ise 173 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400'dür. Tavşan eti yüksek kalori içermemesiyle sizi şişmanlatma

Tavşan eti sığır etiyle kıyaslandığında daha az yağ içerir. 85 gr tavşan etinde 6.8 gram yağ bulunur. Yemek planınız günde ideal olarak 44-78 gr yağ ya da kalorinizin %20-35i şeklinde olmalıdır. Tavşan etinde doymuş yağ oranı düşüktür, 2 gram kadardır. Günde yüksek miktarda doymuş yağ tüketmek koroner kalp hastalığı riskini artırır günlük alım 15 gramı geçmemelidir. 85 gr tavşan eti 69.7 miligram kolesterol içerir bu da hücre oluşumu için gereklidir. Sağlık problemlerinden uzak durmak için günde 300 mg’dan fazla kolesterol almamalısınız.

Tavşan eti yemek b12 vitamini alımınıza büyük katkı sağlar, 85 gr porsiyon tavşan eti, günlük önerilen B12yi % 117,6 oranında karşılar. B12 vitamini merkezi sinir sistemi, kırmızı kan hücresi üretimi ve metabolik işlevde önemli rol oynar. Tavşan etinde aynı zamanda B3 vitamini de bol miktarda bulunur.

Tavşan eti vücudunuzun antioksidan yapmak ve sperm üretimini teşvik için kullandığı selenyum minerali bakımından zengindir, 85 gr porsiyonu günlük önerilen selenyum miktarının %46.8'ini içerir.  Bu porsiyon ayrıca potasyum miktarının yüzde 22,4'ünü sağlar.

Günümüzde çevresel farkındalık giderek artıyor. Sığır yetiştirmek için büyük miktarda tahıl ve su gerekiyor. Büyük hayvan üretimiyle kaynak tüketmeye karşı tavşan çevre dostu bir çözüm üretiyor. Tavşanın çevresel etkileri daha düşüktür. Olgunluğa ulaşmaları 3 ay alır ve yedikleri yiyecekler diğer hayvanlardan çok daha azdır.

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nereden Temin Edilebilir? Tıklayınız

Deve Eti Nerede Satılır, Deve Etinin Faydaları Nelerdir Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Ördek Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kaz Ciğeri ve Ördek Ciğerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.