2022-04-18 16:39:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:33

Tavuğun yanına ne gider? Tavuğun yanına yapabileceğiniz 20 yemek önerisi

Tavuk ülkemizde en çok tüketilen, kırmızı ete kıyasla daha sağlıklı ve daha ucuz bir protein kaynağıdır. Tavukla tencere yemekleri, fırında, güveçte yemekler yapılabilir. Peki tavuk yemeğinin yanına ne yapabilir? Diyorsanız işte önerilerimiz:

Tavuğun yanına ne gider? Tavuğun yanına yapabileceğiniz 20 yemek önerisi

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada oldukça yaygın olarak tercih edilen tavuk yemekleri birçok farklı çeşitte ve lezzette hazırlanıp pişirilebiliyor. İster sulu yemek olarak tencerede, ister fırında ve ister kızartma olarak. Tavuk yemeklerin yanına hangi yemekler yakışır diye düşünüyorsanız bu yazımızdaki öneriler işinize çok yarayacak.

TAVUĞUN YANINA NE YAPILIR?

Pilav: Tavuk denince akla pilav ile olan uyumları gelir. Her türlü tavuk yemeğinin yanına tane tane yaptığınız güzel pilav çok yakışacaktır.

Cacık

Patates püresi

Çorba: Ana yemek olarak tavuk hazırladığınız menüde başlangıç olarak hafif çorbalar tercih edebilirsiniz. Mercimek, yayla, ezogelin ve ayran aşı çorbaları iyi seçimlerden olabilir.

Kol böreği

Patates yemeği

Salata

Kızartma

Fırında makarna

Zeytinyağlı taze fasulye

Marul salatası

Ayran: Tavuğun yanına içecek olarak en çok yakışan milli içeceğimiz ayrandır. Yanına bir de pilav yaparak çok güzel bir menü hazırlamış olacaksınız.

Közlenmiş patlıcan salatası

Çoban salata

Patates salata

Makarna çeşitleri

Yoğurt

Turşu

Su böreği

Karnıyarık

Erişte makarna

Sütlaç

Kısır

Mercimek köftesi

Mevsim salatası

Patates kızartması

Tavuk yemeğinin yanına meze ve salata çeşitlerinden olan; haydari, rus salatası, ezme, patlıcan közleme salatası, babagannuş, gavurdağı ve çoban salatası tercih edebilirsiniz.

Bamya

Sütlü irmik tatlısı

Makarna salatası

Şalgam

Kola

Bulgur pilavı

Ekmek kadayıfı

Talaş böreği

Barbunya

Haşlanmış patates

Lavaş ekmek

Pizza

Mısırlı salata

Akdeniz salatası

Fırında patates

Havuç tarotor

Karışık kızartma

Patlıcan ezmesi

Kazandibi

Salata: Her yemeğin yanına yakışan bol yeşillikli salata çeşitlerini tavuk yemeğinin yanında servis edebilirsiniz. Yalnızca salatanın içinde tavuk olmaması iyi olacaktır. Tavuk yemeğine çoban salatası veya marul salatası çok yakışır.

Tavuk yemeği yaptığınızda ara sıcak  olara şu yemekleri tercih edebilirsiniz:  paçanga böreği, avcı böreği, sebze böreği, fırında mantar çanakları, zeytin yağlı dolmalar, ya da haşlanmış sebzeler ve püreler.

TAVUK YEMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

  1. Tavuk yemekleri sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Çünkü tavuk eti çok zengin bir protein kaynağıdır ve dolayısıyla sağlıklı beslenme denince akla gelen ilk besinlerdendir. Ayrıca tavuk eti diğer etlere oranla daha az yağ ve doymuş yağ içerir ve bu sayede kalorisi de düşüktür. 
  2. Tavuk vitamin ihtiyacını karşılar. Tavuk etinde önemli miktarda B grubu vitaminleri ( B2, B6, B11, niasin ve B12) , C vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini bulunmaktadır.
  3. Tavuk etinin bir diğer faydası ise içeriğinde kolesterolün az olması ve doymamış yağ asitlerinin bolca bulunmasıdır. Derisiz 100 gram tavuk etinde 124 kalori bulunmaktadır, fakat derili olduğunda 100 gramında 170 kalori bulunur.
  4. Tavuk etinin en sağlıklı şekilde tüketilmesi için tavuğu ızgarada, fırında veya haşlayarak tüketmelisiniz.  
  5. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda, tavuk eti tüketiminin kişide obezite, kalp damar hastalıkları ve tümör gelişimini engellediği görülmüştür.
  6. Tavuk etinde bolca bulunan B12 vitamini ve demir vücudun bağışıklığını güçlendirir ve hastalıklara karşı etkili koruma sağlar. 
  7. Tavuk etinde az bulunan doymuş yağ içeriği kolay sindirilebilir olduğu için uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla, ana öğünlerinizde tercih edeceğiniz tavuk eti sizi tok tutar ve bu sayede fazladan kalori almanızı ve dolayısıyla kilo alımını engeller.
Mavi Kadın