Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tavuk Alerji, Gaz, İshal Veya Kabızlık Yaparmı?

Mavikadin>Sağlık>Tavuk Alerji, Gaz, İshal Veya Kabızlık Yaparmı?

Tavuk etine karşı alerji insanların % 0.6-5'inde görülen bir durumdur. Bu alerji türü, bağışıklık sistemimizin tavukta bulunan özel bir protein olan ...

Tavuk Alerji, Gaz, İshal Veya Kabızlık Yaparmı?

Tavuk etine karşı alerji insanların % 0.6-5'inde görülen bir durumdur. Bu alerji türü, bağışıklık sistemimizin tavukta bulunan özel bir protein olan serum albümin maddesine karşı aşırı tepki vermesi, onu zararlı görmesiyle meydana gelir. Tavuk alerjisi olan kişi tavuk yediğinde vücudu histamin salgılamaya başlar ve bunun sonucunda çeşitli alerjik belirtileri ortaya çıkar. Kendinizde tavuk alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız tavuk ve tavuk içeren besinlerden uzak durmalısınız.

Cilt değişiklikleri

Tavuk alerjisi olan kişilerde tavuk tükettikten yahut tavuklarla bir şekilde temasta olduktan sonra cilt renginde ve dokusunda çeşitli değişimlerle karşılaşılanabilir. Bu cilt değişiklikleri arasında ürtiker, kızarıklık, kurdeşen ve cilt iltihabı yer alır.

Gastrointestinal sorunlar

Mide bulantısı, mide krampları, gaz, kabızlık, ishal veya kusma gibi mide barsak sorunları tavuk alerjisinin belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Bu semptomlar tavuk tüketiminden bir kaç dakika ila bir kaç saat içinde meydana gelebilir.

Soğuk algınlığı benzeri semptomlar

Bazı kişilerde tavuk yedikten sonra sanki soğuk algınlığı, nezle, grip geçiriyormuş gibi belirtiler baş gösterir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yaşarması, gözlerde sulanma, kaşıntı, öksürük, nefes almakta zorlanma bu belirtilerdendir. Alerji, Astım ve İmmünoloji Amerikan Akademisi tavuk alerjisi kaynaklı bu belirtilerin genelde cilt semptomları yahut mide barsak semptomları ile birlikte seyr ettiğini bildiriyor.

Anafilaksi

Tavuk alerjisi olan kişiler hayatı tehdit edici olabilen anafilaksi denilen şiddetli bir reaksiyonla da karşılaşabilirler. MedlinePlus doktorları anafilaksi belirtileri arasında baş dönmesi, şiddetli karın ağrısı veya karın krampları, solunum yollarında daralma, nabızda artış, kalp çarpıntısı, tansiyon, anksiyete , konuşma bozukluğu, zihin bulanıklığı, şok ve bilinç kaybının yer aldığını bildiriyor. Bu gibi durumlarda 112 aranıp acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Tavuk alerjisi nasıl geçer?

  1. Tavuk alerjisi testi üniversite hastanelerinin yahut özel hastanelerin alerji bölümünde yaptırılabilir. Alerji uygulanacak bölgeye küçük miktar tavuk ekstresi uygulanır, 15 dakika içinde kızarma, yanma, şişlik gibi semptomlar varsa, tavuk alerjisi olduğu kabul edilir.
  2. Tavuk alerjisinden korunmak için tavuktan ve tavuk içeren ürünlerden uzak durmalısınız.
  3. Tavuk alerjisinden dolayı alerjik belirtiler yaşıyorsanız doktorunuz size antihistaminik ilaç reçete edecektir.

Balık Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Et Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Şeftali Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Muz Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Ananas Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Domates Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Çekirdek Alerjisi - Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Tıklayınız

Tavuk Alerji, Gaz, İshal Veya Kabızlık Yaparmı?

 


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...