12 Ağustos 2022, Cuma 09:56

Tavuk, Piliç Şinitzel Kaç Kaloridir Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tavuk, Piliç Şinitzel Kaç Kaloridir Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Şinitzel, tavuk göğsünün un, yumurta ve galeta unu ile karıştırılıp kızartılması ile pişirilen lezzetli bir tavuk türüdür. Şinitzel her ne kadar lezzetli olsa da maalesef diğer kızarmış yiyeceklerde olduğu gibi yüksek kalorili bir besindir.

Şinitzel, tavuk göğsünün un, yumurta ve galeta unu ile karıştırılıp kızartılması ile pişirilen lezzetli bir tavuk türüdür. Şinitzel her ne kadar lezzetli olsa da maalesef diğer kızarmış yiyeceklerde olduğu gibi yüksek kalorili bir besindir.

Şinitzel Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Cansu Yılmaz 1 adet tavuk şinitzelin 329 kalori olduğunu bildirmektedir.1 köfte büyüklüğünde şinitzel ise 105 kaloridir.

Şinitzel yağda kızartılarak yapılan yüksek kalorilidir. Bu nedenle sık sık tüketilmesi kilo almaya neden olacaktır. Tavuğu pişirirken ızgara, haşlama veya fırında pişirmeyi tercih etmelisiniz

Şinitzel Kilo Yapar mı?

Diyet yapanların şinitzel tüketmekten uzak durması gerekir. Yağlı olması ve una batırılarak kızartılması onu diyet dışı bırakmamız için yeterli bir sebeptir. Hele üzerine sos dökmenin ve ekmekle beraber yemenin diyetle bağdaşmayacağı ortadadır.

Fakat diyet yapıyorsanız ve canınız tavuk şinitzel çektiyse yanında ekmek yemeden tüketebilirsiniz.

Ayrıca kızartılmış değil fırında pişirilmiş olanını tercih etmelisiniz.

Kısaca tavuk şinitzel kilo aldırır. Lütfen tedbiri elden bırakmayın!

Diyet Şinitzel Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. 2 tavuk göğüs parçası
 2. 1 tatlı kaşığı mısır unu
 3. 1 tatlı kaşığı yulaf kepeği
 4. 1 tatlı kaşığı zeytinyağ

Yulaf kepeği, mısır unu ve tuz karıştırılır. Tavuklar bu karışıma iyice bulanır. Yağsız tavaya alınır ve kısık ateşte biraz pişirilir. Sonra tavadan çıkarılır ve üzerine zeytinyağı sürülür. Ardından yine tavaya koyulup pişirmeye devam edilir. Üzeri kızardığında tabağa aktarılıp limon sıkılarak tüketilir.

Şinitzel Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Yumurtayı çırptıktan sonra içine süt veya maden suyu eklerseniz tavuk şinitzel daha lezzetli olur.
 2. Şinitzel mutlaka kızgın yağda kızartılmalıdır. Bu sayede çok yağ çekmez ve lezzeti artar.
 3. Şinitzel yapımında galeta unu, yumurta, karabiber, tuz kullanılmalıdır. Bunlardan biri eksik olursa yavan bir tadı olabilir. Kuru maydanoz ve farklı baharatlar eklemek de tadını güzelleştirecektir.
 4. Tavuklar kızardığında bir servis tabağına kağıt havlu serilir ve tavuklar bu kağıt havlunun üzerine alınır. Bütün tavuklar için aynı şey uygulanır.Böylece fazla yağ çekmesi önlenir.

Şinitzelin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Şinitzel tavuk etinden yapılır.Tavuk etinde sağlığımız için gerekli olan vitamin B kompleks (tiamin), C vitamini, B2 vitamini (riboflavin), A, B6, B12, D, E ve K vitaminleri, niasin gibi önemli bileşenler mevcuttur.
 2. Tavuk etinin 100 gramında bulunan protein miktarı 18 gramdır. Bu ise protein bakımından zengin olduğu anlamına gelir. Bu özelliğiyle tavuk eti, organların fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olmakta, vücuda enerji vermektedir.
 3. Fosfor, sodyum ve potasyum içeren tavuk eti halsizliğin giderilmesinde de etkilidir. Diş, kemik ve beyin sağlığının korunmasında rol oynayan tavuk eti metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcıdır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT