Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
15-09-2020 23:33 | Güncelleme : 12-09-2022 16:58

Tavuk ve Et Tantuni Kaç Kalori Diyet Tantuni Tarifi

Google News

Tantuni; kasaplardaki artık karaciğer ve akciğer gibi et parçalarının, kuyruk yağlarının toplanıp domates ve soğanla beraber yağda kızartılmasıyla yapılan bir yiyecektir. Genelde en çok sosyoekonomik seviyenin düşük olduğu toplumlarda tüketilmektedir

Tavuk ve Et Tantuni Kaç Kalori Diyet Tantuni Tarifi

Tantuni hakkında Diyetisyen Fatma Beşaltı şu bilgileri vermektedir;

''Tantuni; kasaplardaki artık karaciğer ve akciğer gibi et parçalarının, kuyruk yağlarının toplanıp domates ve soğanla beraber yağda kızartılmasıyla yapılan bir yiyecektir. Genelde en çok sosyoekonomik seviyenin düşük olduğu toplumlarda tüketilmektedir. Tantuni yapımında çoğu zaman pamuk yağı kullanılmaktadır zira bu yağ hem ısıya dayanıklı hem de ekonomiktir. Önceleri sokaklarda satılan, sonra giderek yaygınlaşıp kebap dükkanlarının menülerinde de kendine yer bulan tantuni, bugün sosyoekonomik düzeyi yüksek insanların da tercihidir. Bazı kaynaklara göre tantuni Mersin'den çıkmıştır. Fakat günümüzde her memleketten binlerce insan tantuniyi beğenerek tüketmektedir.''

Haksızlık etmemek adına 1. sınıf (löp) et kullanan tantuniciler de olduğunu bilmenizi isteriz. Bu şekilde yapılan tantuniler lezzet olarak daha zayıf fakat sağlık açısındantercih edilen ürünlerdir. Ayrıca tantuni kızartılması sırasında et yaklaşık % 40 fire vermektedir. Bu da doğal olarak tantuninin fiyatına yansıyan en önemli nedendir.

Tantuni Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Emre Uzun 1 porsiyon, 1 adet et tantuninin 380 kalori olduğunu, bu kaloriyi dengelemek için diğer öğünlerin salata ve çorba ile geçiştirilmesini öneriyor. Tantuninin kalorisi çok yüksek olduğundan sık sık yenmesi kilo almanıza neden olabilir. 1 porsiyon tavuk tantuni ise 300 kaloridir.

Diyetisyen Fatma Beşaltı şu bilgileri vermektedir;

“100 gram tantuni 170 kaloridir fakat hangi yağ ve ne kadar et kullanıldığına bağlı olarak bu miktar değişebilir. Tantuni yerken aşırıya kaçılmamalıdır. Etin kaliteli bölümleri ve ayçiçek yağı ile yapılan tantuni sağlıklıdır.”

Diyetisyen Melis Yılmaz’dan Vejeteryanlar İçin Fit Tantuni Tarifi

Yarım soğan minik minik doğranır ve bir yemek kaşığı zeytinyağında bir miktar kavrulur. 50 gram soya kıyması, bir miktar sıcak suya koyulur ve bir süre bekletilir. Ardından soğuk su ile yıkanır ve süzülür. Soğanın içerisine ilave edilip üzerine kimyon, karabiber ve tuz eklenir. Biraz daha kavrulur ve pişmesine az kaldığında çok az su ilave edilir. Su kendini çekince maydanoz, turşu, domates, soya kıyması ve biber lavaşa koyulup üzerine limon sıkılarak yenir.

Mersin Usulü Tantuni Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gr siniri ve yağı alınmış dana eti
 2. 5 adet ince lavaş
 3. 1 demet maydanoz
 4. 3 adet domates
 5. 2 adet soğan
 6. 3 yemek kaşığı pamuk yağı
 7. 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 8. Tuz

Kuşbaşı etler nohut büyüklüğünde doğranır. (Etin hafif yağlı olması daha iyidir.) Tencereye koyulan etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Suyunu çekince kırmızı toz biber, yağ ve tuz eklenip bir müddet daha kavrulur. Soğanlar ince ve uzun olacak şekilde doğranır, maydanozlar ince ince kıyılır. Domatesler de ufak ufak doğranır ve lavaş, etlerin üzerine koyulur. Böylece etin sıcaklığı ile birlikte yumuşayacak ve etin yağı lavaşa lezzet katacaktır. Bu işlem lavaşların hepsine uygulanır ve ardından etler lavaşlara bölüştürülür. Soğan, domates ve kıyılmış maydanoz da ilave edilir. Dürüm halinde sarılır ve bir güzel yenir.

Evde Tavuk Tantuni Yapımı Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gram tavuk göğsü
 2. Karabiber
 3. Köri baharatı
 4. Pul biber ve toz kırmızı biber
 5. Lavaş

Salatası için

 1. 2 adet domates soğan
 2. Maydanoz, sumak, tuz

Tavuk göğsü küp küp doğranır. Doğranan tavuklar tencereye alınır ve su eklenerek haşlanır. Ardından salatasının yapımına geçilir. Soğanlar da küp şeklinde doğranıp maydanozlar eklenir. Domatesler ufak küpler halinde doğranır. Haşlanmış tavuğun suyu süzülür. Tantuni tavası ısıtılarak 5 yemek kaşığı yağ ilave edilir. Baharatlar da yağa eklenerek karıştırılır. Tavuklar ilave edilip kavrulur. Lavaş, tavadaki tavukların üzerine bastırılarak yağlanır. Tavukların bir bölümü yağlanan lavaşa koyulur ve üzerine soğan ve domates eklenir. Malzemeler lavaşın her tarafına yayılır ve dürüm yapılarak tüketilir. Patates kızartmasıyla çok iyi gidecektir.

Tantuni Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

A Vitamini 11048.9 IU % 221.0

C Vitamini 7.9 mg % 13.1

Potasyum 160.6 mg % 4.6

Kalsiyum 11.8 mg % 1.2

Kalori 168 kcal % 8.4

Karbonhidrat 8.4 g % 2.8

Lif 3.1 g % 12.3

Protein 19.3 g % 38.6

Yağ 22.3 g % 34.2

Kolesterol 221.5 mg % 73.8

Demir 4.0 mg % 22.1

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.