Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
02-03-2020 00:21 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Tavuklu Pilav Kalori Miktarı Ne Kilo Yapar mı

Google News

En sevilen lezzetlerin başında gelen tavuklu pilav, sofraların baş tacıdır. Herkes bu yemeği beğenerek tüketse de zaman zaman tavuk-pilav kilo yapar mı? diye düşünmekten kendini alamamaktadır. Tıpkı sade pilav gibi sofralarda sıklıkla yer bulan tavuk

Tavuklu Pilav Kalori Miktarı Ne Kilo Yapar mı

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

En sevilen lezzetlerin başında gelen tavuklu pilav, sofraların baş tacıdır. Herkes bu yemeği beğenerek tüketse de zaman zaman tavuk-pilav kilo yapar mı? diye düşünmekten kendini alamamaktadır. Tıpkı sade pilav gibi sofralarda sıklıkla yer bulan tavuklu-pilav, enfes tadıyla hepimizin vazgeçilmezidir. Fakat bütün yemeklerde az ya da çok kalori olduğu bir gerçektir. Yemeği yaparken kullanılan malzemeler de kalori düzeyine etki etmektedir. İşte tavuk-pilavın da bol malzemeyle yapılması veya gereğinden fazla tüketilmesi, istenmeyen kiloları beraberinde getirebilir. Sadece 1 porsiyon tavuk-pilav, bir öğünde almanız gereken kalori ihtiyacınızı karşılayabilir. Fakat tavuk-pilav ile birlikte çeşit çeşit başka yemekler yerseniz veya tavuklu pilav porsiyonlarınız dopdolu olursa, yüksek kalori almanız kaçınılmazdır. Pilav, bol miktarda tavuk ile beraber tüketilirse ya da yemeği hazırlarken çok yağ koyulursa, kalorisinde artış meydana gelir ve kilo almaya sebep olabilir.

Eğer diyetteyseniz, tavuk-pilav yerken temkinli olmanızda yarar vardır.

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder?

  1. 1 yemek kaşığı tavuklu pilav 31 kaloridir.
  2. 1 tepeleme çorba kaşığı (25 gr) tavuklu pilav 38 kaloridir.
  3. 1 orta porsiyon (220 gr) tavuklu pilav 336 kaloridir
  4. 1 orta kase (150 gr) tavuklu pilav 229 kaloridir
  5. 1 büyük kase (200 gr) tavuklu pilav 305 kaloridir

Tavuklu Pilav Kilo Yapar mı?

Tavuklu pilav tüketiminde aşırıya kaçarsanız ya da bol malzemeli olarak tüketirseniz kilo alma ihtimaliniz vardır. Öğününüz yalnızca 1 porsiyon tavuk-pilavdan oluşuyorsa, bu menü kalori ihtiyacınızı gidermek için idealdir. Fakat tavuk-pilavı pek çok ekstra gıdayla beraber tüketirseniz veya sadece tavuk-pilav yediğiniz halde porsiyonlarınızı ölçülü ayarlamazsanız, aldığınız kalori de fazla olacaktır. Pilavınızdaki tavuk miktarı çoksa veya içerdiği yağ oranı yüksek ise, haliyle kalorisi artacağından maalesef kilo yapabilir. Bundan dolayı eğer diyet yapıyorsanız, tavuk-pilavı kontrollü olarak tüketmelisiniz. Az yağlı olmasına özen göstermeli, tavuk-pilav yerken ekmek yememelisiniz. Tavuklu pilav, karbonhidrat bakımından zengindir ve bu yüzden daha küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

Sofralarımızın gözdesi olan tavuklu pilav, haşlanmış tavuğun pirinçlerle buluştuğu lezzetli bir yemektir ve oldukça popülerdir. Neredeyse her köşe başında tavuklu pilav satıcısına rastlıyor olmamız, bunun somut bir örneğidir. Fakat tavuklu pilavın lezzeti gibi kalorisi de yoğundur. Karbonhidrat ve kalori açısından iyi bir kaynak olan tavuklu pilavın protein oranı da yüksektir. Sonuç olarak diyet yapanlar ve her zaman formda kalmak isteyenler, tavuklu pilav yerken ölçüyü korumalıdır.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.