2021-05-13 02:49:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:26

Taze Fasulye Çiğden Buzluğa Konur mu Nasıl Konur?

Taze fasulye derin dondurucuda pişmiş veya çiğ olarak saklanabilir. Bu makalemizde buzlukta çiğ taze fasulye nasıl saklanırı anlatacağız.

Taze Fasulye Çiğden Buzluğa Konur mu Nasıl Konur?

Taze fasulye derin dondurucuda pişmiş veya çiğ olarak saklanabilir. Bu makalemizde buzlukta çiğ taze fasulye nasıl saklanırı anlatacağız.

Buzlukta Çiğden Taze Fasulye Saklama 1.Yöntem

Malzemeler

  1. Dilediğiniz kadar çiğden yemeklik doğranmış taze fasulye
  2. Bir tencere soğuk, bir tencere ise kaynar su
  3. Buzdolabı poşeti

Uygulaması

Fasulyelerin uç kısımlarını bıçakla kesin.

Çiğ taze fasulyeleri derin dondurucuda muhafaza etmek için önce şoklamak, daha sonra poşetlemek lâzımdır. İlk olarak taze fasulyeler yıkanır. Kılçıkları ayrılır. Fasulyeler bıçak yardımıyla arzu edilen büyüklüğe getirilir. Geniş bir tencereye su doldurulup kaynatılır. Fasulyeler kaynar suda 3 dakika bekletilir. Süzgeçli bir kepçe kullanılarak sıcak sudan çıkarılır. Ardından hemen soğuk suya atılır. 1 dakika da orada bırakılır. Sudan alınıp kağıt havluyla kurulanır. Tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde buzdolabı poşetlerine yerleştirilip dondurucuya kaldırılır.

2. Yöntem

Yine taze fasulyeleri yıkamakla işe başlayın. Kılçıklarını temizleyip fasulyeleri istediğiniz büyüklükte keserek sularını iyice süzdürün. (Bunu süzgeçle yapabilirsiniz.) Süzdüğünüz taze fasulyeleri kağıt havluyla kurulayın veya bir bezin üzerine alın.

Fasulyeleri yemeklik olacak şekilde kırıp buzdolabı poşetlerine paylaştırın. Fakat bu sırada poşetlerin havasını almayı ve ağzını sıkıca bağlamayı unutmayın.

Taze Fasulyeler Dondurucuda Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Fasulyeleri güzelce poşetledikten sonra bir kağıda tarihi not edip kkağıdı poşetin üzerine yapıştırın. Kullanacağınız zaman dondurucudan çıkarıp hemen pişirebilirsiniz. Çözülmesini beklemeniz gerekmez. İşte fasulyeler derin dondurucuda böyle güvenle muhafaza edilebilir. Kim demiş fasulye yaz sebzesidir diye? Kış mevsiminde de lezzetinden ve tazeliğinden ödün vermeksizin sofralarınıza konuk olabilir.

Fasulyeyi derin dondurucuda ne kadar saklayabiliriz? diye düşünüyorsanız söyleyelim: Bildirdiğimiz şekilde saklarsanız 10-12 ay bozulmadan kalacaktır.

Mavi Kadın