Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor! Kansızlığa ne iyi gelir, kan yapıcı besinler nelerdir?

Mavikadin>Sağlık>Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor! Kansızlığa ne iyi gelir, kan yapıcı besinler nelerdir?

Genellikle kadınlarda görülen kansızlık nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkerde yetersiz beslenmeden kaynaklanan kansızlığa ne iyi gelir, kan yapıcı besinler nelerdir?

Kansızlık demir, B12 vitamini veya folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir
Kansızlık demir, B12 vitamini veya folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir

Kansızlık demir, B12 vitamini veya folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir. Solgunluk, yorgunluk, unutkanlık, saç dökülmesi, çarpıntı veya baş ağrısı kansızlığın belirtilerinden bazılarıdır. Tıp literatüründe anemi olarak adlandırılan kansızlığın en yaygın türü demir eksikliğinden kaynaklanandır.

Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık, demir açısından zengin gıdalardan veya demirin asimilasyonunu kolaylaştıran besinlerden yoksun yanlış beslenmeden kaynaklanabilir. Ayrıca bağırsakta malabsorbsiyon veya aşırı kan kaybından da kaynaklanabilir.

Önerilen günlük demir, folik asit ve B12 vitamini miktarları yaşa ve cinsiyete bağlıdır. Günlük olarak yaklaşık 15 mg demir, 180 ila 200 mcg folik asit ve 2 mcg B12 gereklidir.

KANSIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Kansızlığa ne iyi gelir diyorsanız, demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık için demir içeren besinler tüketmek gerekir. Kırmızı kan hücrelerinin vücuda oksijen taşınmasında demir büyük rol oynar. Demir içeren besinler şunlardır:

Filizlenmiş Yonca

Yonca tohumu filizleri 100 g başına yaklaşık 1 mg demir içerir. Ayrıca demirin emilimini destekleyen 8,20 mg C vitamini içerirler.

Yulaf ezmesi

Yaklaşık 100 gram yulaf 4,7 mg demir içerir. Etten yaklaşık 3 mg daha yüksektir.

Bir fincan yulaf ezmesi günlük demir ihtiyacının %60'ını karşılar.

Kuru incir

Kuru incirin besin değerleri taze incirden daha fazladır. 100 gr taze incirde 0,37 mg demir var iken, kuru incirde 2,23 mg demir vardır.

Sadece 5 adet kuru incir ile günlük demir ihtiyacının yüzde 10'u karşılamaktadır.

Kivi

Kivi, yüksek C vitamini içeriği sayesinde (100 gramda yaklaşık 98 mg), diğer besinlerin sağladığı demirin emilimini önemli ölçüde artırır.

British Journal of Nutrition'da yayınlanan kansızlığa ne iyi gelir konulu araştırmada, en az 16 hafta boyunca demir açısından zengin bir kahvaltıya, C vitamini açısından yeşil kividen daha zengin olan sarı kivinin yenilmesi durumunda, düşük demir seviyesi olan kadınlarda demir seviyelerini iyileştirdiği bulunmuştur.

Mercimek

Mercimek çok iyi bir demir kaynağıdır (9 mg/100 g). Demirden yararlanmanın en iyi yolu demir içeren besinleri C vitamini açısından zengin yiyeceklerle birlikte tüketmektir.

Ayrıca mercimek folat (215 mcg/50 g) ve bakır (0,425 mg/50 g) gibi kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler.

Miso

Miso çeşitleri demir açısından zengindir. Hatcho miso, kansızlık için (7,1 mg demir/100g) en iyi gıdalardan biridir.

Antep fıstığı

Antep fıstığı iyi bir demir (6,78 mg/100 g) ve bakır (1,2 mg/100 g) kaynağıdır. Bu iki mineral bir araya getirildiğinde tek başına farmasötik demir preparatından daha büyük bir anti -anemik etkiye sahiptir.

 

Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor! Kansızlığa ne iyi gelir, kan yapıcı besinler nelerdir?

 

 

Kırmızı pancar

Pancardaki yüksek demir (1.80 mg/100 g), C vitamini (30 mg/100 g) ve folat (109 mcg/100g) içeriği mükemmel bir anti-anemik etki sağlar.

Hematopoezi yani kemik iliğinde kan hücrelerinin üretimini uyarır.

EN HIZLI KAN YAPAN BESİNLER NELERDİR?

Keçiboynuzu pekmezi, tahin helvası, kuru incir, kuru üzüm ve kuru erik en hızlı kan yapan besinleridir. Meyvelerden dut, çilek, muz, kavun ve portakal kanın yükselmesine yardımcı olur.

KANSIZLIK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

İçeriğinde demir mineralinin yüksek olduğu besinleri tüketmek kan değerlerini yükseltir. Yulaf, mısır gevrekleri, tahin helvası, pekmez, yeşil yapraklı sebze ve kurutulmuş meyveler demir açısından zengin gıdalardır.

EN ÇOK KAN YAPAN BESİNLER NELERDİR?

En önemli demir kaynağı kırmızı ettir. En çok kan yapan yeşil yapraklı sebzeler pazı, pancar, ıspanak ve maydanozdur.

KANSIZLIK PROBLEMİ VARSA NE YEMEMELİYİZ?

Kahve ve çay tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kepek ve süt ürünlerinin tüketilmemesi gerekir.

 

Kaynak : foodstrend.com, memorial.com.tr
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...