2022-12-02 20:55:48 | Son Güncelleme : 2022-12-03 18:46:18

Tek hamlede yok ediyor: Ütü kireci nasıl temizlenir? Ütü kireci temizlemenin en pratik 5 yöntemi

Ütünün buharı ilk günkü gibi çıkmıyor ve yeterince ısınmıyorsa dikkat! Delikleri kireç yüzünden tıkanmış olabilir. Ütünün tabanında kalınlaşan kireci temizlemezseniz ütünün iç haznesi zamanla tamamen tıkanır. Bu sorunun yaşanmasını önleyemezsiniz ancak tek hamlede ütünüzü ilk günkü gibi buhar vermesini sağlayabilirsiniz. İşte kireçlenmiş ütüyü temizleme yöntemleri…

Evinizdeki elektronik aletlerin ömrünü uzatmak için düzenli aralıklarla bakımını yapmanız şart..
Evinizdeki elektronik aletlerin ömrünü uzatmak için düzenli aralıklarla bakımını yapmanız şart..

Çeşme suyu zaman içerisinde ütünün kireçlenmesine ve ömrünün azalmasına neden olur. Çeşme suyu kireç bakımından zengin olduğundan kaynamış su dahi kullanılsa ütüde kireç oluşumu kaçınılmaz. Bu durum ütünün randumanını bozar ve kıyafetlerde kahverengi lekelerin oluşmasına daha kötüsü kıyafetlerin ütünün altına yapışmasına neden olur. Ütünün ilk günkü gibi buhar vermesini ve kıyafetlerde kalıcı hasar bırakmaması için ütünün düzenli aralıklarla ütüyü temizlemeniz gerekiyor. Kireçlenen ütü nasıl temizlenir konusunda tüm püf noktaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BEYAZ SİRKE

Beyaz sirkenin etkili olmadığı alan yok. Ütüdeki kireçleri yok etmek için ilk etkili yöntem beyaz sirke. Eşit oranda sirke ve suyu ütünün su haznesine ekleyin. Ardından ütüyü fişe takıp bir süre bekleyin. Ütü çalışıp buhar verdikten sonra ütü içindeki kireci deliklerden dışarı akıtacak. Pamuklu kulak çubuklarına beyaz sirke konularak çubuklar ile ütünün delikleri dışardan da temizleyebilirsiniz. Ancak ütünün içinde koku oluşmaması ve kıyafetlere sinmemesi için bu işlemi yaptıktan sonra ütünüzü bir kez boşta çalıştırın. Ütüde kireçlenme ortaya çıktığında doğru yöntemler ile ütüdeki kireçler temizlenmelidir.

LİMON TUZU VE SU

Ütünün su koyma haznesine bir tatlı kaşığı limon tozu koyun ve arıtılmış su ilave ettikten sonra ütüyü çalıştırın. Çalışan ütüden buhar çıkmaya başlayınca ütüyü, ütü yapar gibi ters çevirin. Bir süre sonra limon tuzu dökülmeye başlayacak. Ardından ütünün su haznesine sadece arıtma suyu ekleyip tekrar aynı işlemi yapın. Limon tuzu çok güçlü bir çözeltidir. Ütüdeki kireçlerin kalıplaşmaması için düzenli aralıklarla ütünüzün bakımını yapabilirsiniz.

ASETON

Ütüyü fişe takın ve biraz ısınmasını bekleyin. Ardından asetona batırılmış kulak çubuğu yardımıyla ütünün gözeneklerini temizleyin. Ardından nemli bezle iyice ovalayın. Asetonun size zarar vermemesi için camı açmayı ve maske takmayı unutmayın.

MUM

Hafif ısınmış ütüye mumu sürdükten sonra biraz bekleyin.  Kalın bezi ıslatarak çok fazla sıktırmadan ütünün tabanını silin.

BULAŞIK MAKİNESİ PARLATICISI

Bir kap içerisine bir yemek kaşığı bulaşık parlatıcısı dökün ve diş fırçası yardımıyla ütünün altını fırçalayın.  Ancak parlatıcı kimyasal madde olduğundan cildinize temas ettirmemeye özen gösterin ve maskenizi mutlaka takın.

ÜTÜDEKİ KİREÇ NASIL ÖNLENİR?

Öncelikle ütü alınırken marka görevlisinin uyarıları dikkatlice dinlenmelidir. Musluk sularında kireç oranı yüksek olduğu için zamanla ütünün deliklerin tıkanmasına yol açar. Ütüde oluşan kireci önlemek için musluk suyu yerine arıtılmış su yani içme suyu kullanılmalıdır.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
01 Şubat 2023 - 12:20
Oje arama derdine son! İnce çorabın kaçmaması için bakın ne gerekiyormuş
Her kadının ömrü hayatında bir kere de olsa yaşadığı durum; çorap kaçması. Özenle giyilen ince çorapların ummadık zamanda yırtılıp bir de şerit halinde uzayıp gitmesi oldukça can sıkıcı. Sanırsın külotlu çoraplar kaçmak için yapılmış... İlk üretildiğinden bu yana teknoloji level atladı ancak kadınlar hala kaçan çoraba çözüm arıyor. Tiktok'ta paylaşım yapan genç kadın bugüne kadar ince çorapları yanlış giydiğimizi söyleyerek çorabı kaçırmadan giymenin tek kolay yolunu paylaştı.
Yaşam
|
02 Şubat 2023 - 16:16
Kıtlık döneminde bir tek o ayakta kalabilecek! Canan Karatay’dan 2025 için çarpıcı iddia!
“Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesaplıyor. Biz zeytin memleketiyiz ve zeytin memleketinin cennetiyiz. Bunun kıymeti bilmemiz lazım, zeytin ağaçlarını kesmenin cinayetten farkı yoktur. Kıtlık döneminde tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” sözleriyle dikkat çeken Prof. Canan Karatay hem doğaya hem de insan sağlığına faydaları azımsanmayacak zeytin ağaçlarının, kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia etti.
Yaşam
|
22 saat 45 dakika önce
10 gün toz almayacaksınız: Mıknatıs gibi çekiyor, mobilyaları parlatıyor
Özellikle büyük şehirlerde dışarıdan gelen kirli hava akımının pencereyi açmamızla içeri dolması evin gün aşırı tozlanmasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bazı evler var ki her gün toz alsanız bile sanki hiç silinmemiş gibi toz tabakasına mahkûm kalıyor. Neyse ki vereceğimiz tozsavar iksir tarifi ile uzun süre toz alma derdinden kurtulacaksınız.