2016-10-11 04:25:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:51

Tenceredeki, Tavadaki, Çaydanlıktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu makalemizde dibi tutan, yanan tencere temizliği ve tenceredeki, çaydanlıktaki, tavadaki yağların çıkarılması hakkında bilgilere yer verdik.

Tenceredeki, Tavadaki, Çaydanlıktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle kalabalık ailelerde ev hanımlarının zamanının büyük bir bölümü mutfakta geçer. Daima mutfakta bir yemek yapma koşturmacası vardır. Bunun sonucunda ise tencereler, tavalar ve çaydanlıkların üzerine yağ lekeleri sıçrar, tencereler ve tavaların dibi tutabilir, yanmış tencerelerle sıklıkla karşılaşılır. Bu makalemizde dibi tutan, yanan tencere temizliği ve tenceredeki, çaydanlıktaki, tavadaki yağların çıkarılması hakkında bilgilere yer verdik.

Tencere üzerindeki yağlar nasıl çıkar?

Sizin de tencelerinize, tavalarınıza, çaydanlıklarınıza ve diğer ev gereçlerine yapışmış inatçı yağ lekeleriniz varsa işte yapmanız gereken:Tencere, tava, çaydanlık vb üzerine yağ yapışmış gereci temizlemek için bulaşık süngerinizin üzerine karbonat dökün ardından üzerine limon sıkın. Karbonatın etkisiyle kabarmaya başlayan süngerle hemen mutfak gerecinizin yağlı kısımlarını ovalayın. İnatçı yağların kolayca çıktığını göreceksiniz.

Dibi tutmuş yanmış tencere ve tava temizliği

1. Yöntem

Yanmış olan tenceredeki yanıkları tahta kaşıkla kazıyarak temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. Ardından tencereye 5 yemek kaşığı karbonat katın, üzerine birkaç su bardağı su katıp kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp birkaç saat bekletin, karbonatı bulaşık süngerine döküp karbonatla tencereyi iyice ovalayarak su ile durulayın.

2. Yöntem

Dibi yanmış tava ve tencereleri kurtarmak için bir diğer yöntem de sirke kullanmaktır. Dibi yanan tencerenin veya tavanın içine tavanın dibini kaplayacak şekilde sirke katılır. Sirke ile aynı miktarda su ve 1 yemek kaşığı da karbonat ilave edilir. Ocağa alınıp 20 dakika boyunca kaynatılır. Bu süre boyunca tavanın yanan dibinin yumuşamaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Tahta kaşıkla da yumuşayan parçalar temizlenebilir.

3. Yöntem

Yanmış tavanın veya tencerenin dibini kaplayacak kadar su ve bulaşık deterjanı katıp 15-20 dakika kaynatılır. Bu yöntemle de yanıklar sökülmeye başlayacaktır. Şayet yanık lekesi inatçı olup çıkmıyorsa, kaynattığımız suyu döküp boş tencereye marketlerden alacağımız yağ çözücüyü koyarız. 10 dakika bekletip deterjan ve bulaşık süngeri ile ovalarız, sonra suyla durularız.

4. Yöntem

Yanık tencereye veya tavaya 1 yemek kaşığı tuz ile 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyip yarım saat bekletin. Ardından bulaşık süngeri ile fazla bastırmadan ovarak temizleyin.

5. Yöntem

Yanık tencerenin önce soğumasını bekleyin, soğuduktan sonra içine sıvı deterjan dökün. Üzerine kaynak su katarak tencerenin üstünü kapatın ve bir gün bekletin. Ertesi gün tahta kaşık ve bulaşık süngeri ile yanıkları temizleyin.

Mavi Kadın
1 Görüş
Siyah ZAMBAK22 Mayıs 2023 - 13:21
Emaye tavamuzı çocuklar fena halde yakmış..ne yapacağımı bilemmedim