Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Tenis topu deyip geçmeyin: Uyku arkadaşınız olmaya aday! Uzmanların basit horlamalarda önerdikleri etkili yöntem...

Mavikadin>Sağlık>Tenis topu deyip geçmeyin: Uyku arkadaşınız olmaya aday! Uzmanların basit horlamalarda önerdikleri etkili yöntem...

Basit horlama durumu yaşayan hastalarda tedavi için 2 yöntem sunuluyor. Alanında uzman isim bunun için ilk olarak sırt üstü yatmamayı ve yatarken gerekirse pijama arkasına tenis topu yapıştırmayı öneriyor. 2. olarak ise horlama yastığı kullanmayı tavsiye ediyor.

Horlamanın uyku apnesinden dolayı olduğu düşüncesi varsa eğer hasta uyku laboratuvarda gece boyu tutulabilir.
Horlamanın uyku apnesinden dolayı olduğu düşüncesi varsa eğer hasta uyku laboratuvarda gece boyu tutulabilir.

Horlama vücudun sistemini ciddi anlamda etkileyen bir durumdur. Türkiye Hastanesi Horlama Ve Cerrahi Tedavisi Bölümü’nden OP. DR. Çınare  Alliyeva Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı tarafından verilen bilgilere göre horlama erkeklerde daha çok görülüyor.

Horlamayı kesmek için ne yapmak lazım? sorusuna karşılık olarak hastalara bazı öneriler sunuluyor. Birinci olarak horlayan bireylerin öncelikle sigara ve alkol tüketimini bırakması en önemli hususlardan biri. İkinci bir öneri ise sırt üstü yatıştan uzak durmak. Hastalarda bazen en basit tedavi yolu yan yatmak oluyor. Basit horlama durumlarında yatış pozisyonunun değiştirilmesi ve çok etkili olabilirken hastaların pijamalarının arkasına tenis topu yapıştırması tavsiye ediliyor.  

Diğer bir tavsiye de horlama yastığının kullanılmasıdır. Fakat uyku esnasında bireyler hareket ettiği için bu yastıklardan çok iyi sonuç alınamayabilir.

Erkeklerde horlamanın kadınlara göre daha fazla görülmesinin nedeni aslında alınan kilonun nerede toplandığıyla ilgilidir. Erkeklerde alınan kilo genellikle boyun ve karın çevresinde yoğunlaşırken kadınlarda ise kalça bölgesinde görülür. Bu nedenle erkeklerde horlama daha fazla yaşanır.

HORLAMA / APNE NEDİR?

Horlama, uyku sırasında üst solunum yolu yumuşak dokularından kaynaklanan istenmeyen bir sestir. Horlamanın daha ağır şekli olan Obstruktif Uyku Apnesi ise uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu tıkanıklığı sonucu nefesin durması ve vücudun oksijensiz (hipoksik) kalması sonrasında oluşan uyku bölünmeleridir.

HORLAMA / APNE VÜCUDU NASIL ETKİLER?

Vücudun bir çok sistemini ciddi anlamda etkilemektedir. Hipertansiyon, kalp krizi, inme, şeker, cinsel performans düşüklüğü, gündüz aşırı yorgunluk, sabah yorgunluğu, anksiyete, depresyon, baş ağrısı görülme riski bu bireylerde artış göstermektedir. Özellikle çocuk bireylerde horlama, gece tıkanmalarına bağlı olarak dikkat eksikliği, idrar kaçırma, aşırı hiperaktivite, gece terlemeleri daha sık izlenmektedir.

HORLAMA KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR?

Horlama, sigara ve alkol kullanan, kilolu, kısa ve kalın boyunlu, alt çene yapı olarak geride olan kişilerde daha sık görülmektedir. Orta yaş sonrası kadınların horlama oranı erkeklere yaklaşsa da erkeklerde genelde daha sık izlenmektedir

HORLAMANIN MEKANİK SEBEPLERİ NELERDİR?

Horlamanın, burun tıkanıklığa neden olan, burun eti, kemik ve kıkırdak kaynaklı eğrilikler, geniz eti, bademciklerin büyük olması, yumuşak damak ve küçük dil kaynaklı tıkanıklıklar, çene yapısı, dil ve dil kökü yapısı gibi birçok sebepleri vardır.

HORLAMA ŞİKÂYETİ OLAN BİREY NE YAPMALIDIR?

Horlama şikâyeti olan bireylerin kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne başvurmaları gerekiyor. Horlama nedeniyle tarafımıza başvuran hastalara öncelikle ayrıntılı olarak fizik muayene yapılmaktadır. Endoskopik muayene yapılarak tıkanıklığın düzeyiyle ilgili kabaca fikir sahibi olunmaktadır. Muayene sonrasında gerekliyse hasta polisomnografi dediğimiz uyku testine yönlendirilmektedir.

Tenis topu deyip geçmeyin: Uyku arkadaşınız olmaya aday! Uzmanların basit horlamalarda önerdikleri etkili yöntem...

POLİSOMNOGRAFİ NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Polisomnografi yani uyku testi, uykunun kalitesini belirlemek ve uyku bozukluğunun nedeni bulmak için bütün gece boyunca cihazlar yardımıyla kayıt yapılarak yapılan bir işlemdir. Bu kayıtlar sonucunda, özellikle beyin dalgaları, uykunun derinliği, solunumun ritmi ile derinliği, horlama sıklığı ve düzeyi, solunum durması ve süresi, kandaki oksijen düzeyi, vücut hareketleri ve değişen yatma pozisyonu ile kalp ritmi ölçülür. Bu ölçümün sonucunda horlamanın düzeyi belirlenir. Nasıl bir tedavi planlaması gerektiğine karar verilir.

HORLAMA TEDAVİSİNDE AMAÇ NEDİR?

Amaç, Üst solunum yolunda tıkanıklığa neden olan bölge ve seviyedeki yapısal anormalliklerin giderilmesi ve hava akımının sağlanmasıdır.

ÇOCUKLARDA HORLAMANIN NEDENİ NEDİR?

Çocuklarda horlamanın en sık nedeni geniz eti ve bademciklerin gereğinden büyük olmasıdır. Çocuklarda OSAS tedavisinde en sık uygulanan yöntem adenotonsillektomi dediğimiz geniz eti ve bademciğin alınması veya küçültülmesi ameliyatıdır. Adenotonsillektomi sonrası horlama şikâyeti devam eden çocuk hastalarda üst solunum yolları alerjisi, kraniofasiyal anomaliler, obezite ve diğer nazal patolojiler yeniden değerlendirilmelidir.

HORLAMAYI ÖNLEMEK İÇİN CERRAHİ DIŞI TEDAVİLER NELER?

CPAP olarak bilinen sürekli pozitif hava yolu basıncı cihazı seçili hastalara önerilmektedir. Cihaz alışmak biraz zor olsa da düzenli kullanımda yarar sağlamaktadır. Horlamanın daha ağır formu olan Ağır Obstrüktif Uyku Apnesi sendromu tanısı alan hastalarda cerrahi tedavi önerilmemektedir ve tedavi olarak cihaz kullanımı önerilmektedir.

HORLAMADA NE ZAMAN CERRAHİ TEDAVİ ÖNERİYORUZ?

Cerrahi tedavi, diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı, problemin kaynağının cerrahi olarak düzeltilebilir bir anormallik olduğuna inanıldığında ve hasta sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazını denediğinde ve başarısız olduğunda endikedir. Ek olarak, birçok hasta, invaziv olmayan tedavi biçimlerinin etkisiz olduğunu veya tolere edemediğinde cerrahi tedaviyi tercih eder.

CERRAHİ TEDAVİDE NE YAPILIYOR?

Üst hava yolunda mevcut tıkanıklığın cerrahi olarak açılması genellikle burunda kemik ve kıkırdak kaynaklı eğrilik, burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), genizeti (adenoid dokusu), bademcikler (tonsil dokusu), küçük dil, yumuşak damak, dil kökü ve kemik yapı gibi bir veya daha fazla yapıya müdahaleyi içerir. Aşırı kilolu hastalarda kilo vermesi için bariatrik cerrahi önerilmektedir.

ERKEKLER NEDEN DAHA ÇOK HORLAMAKTADIR?

Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla horlamasının bilinen sebeplerinden en fazla kabul gören yağlanmanın kadınlarda genel olarak kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşmasıdır. Özellikle kilosu fazla olan erkeklerde özellikle sırtüstü yatarken karın kitlesinin diyaframa baskısıyla göğüs içi basıncı artar, dilin ve yumuşak damağın arkaya kayması ve uyku ile birlikte yutak çevresindeki yumuşak dokuların ve kasların gevşemesiyle horlamayı doğuracak şartlar ortaya çıkmış olur. Bunun sebebi ise özellikle menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucu kadınların kas ve vücut yapısının erkeklerinkine benzemeye başlamasıdır.

HORLAMAYI KESMEK İÇİN NE YAPMAK LAZIM? 

Başlangıç aşamada tedaviye hasta kiloluysa kilo vermesi, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, sırt üstü yatışın engellenmesi ile başlanılır. Basit horlamalarda yatış pozisyonunun değiştirilmesi ve sırt üstü yatılmaması bazen tek başına çözüm olabilmektedir. Bunun için hastalara pijamaların sırtına tenis topu yapıştırması gibi basit bir uygulama önerilebilir ve sırtüstü yatışa engellenmiş olur. Diğer bir öneri horlama yastığıdır. Ne yazık ki, uyku sırasında hareket yastığın etkinliğini en aza indirir.

ÖNERİ

Halk arasında horlama olarak bilinen kavram geniş bir yelpazedir ve birçok hastalığı içinde barındırmaktadır. Tedavisi hastaya özeldir, yani horlama şikayetinin tedavisinde herkeste aynı yöntem kullanılmamaktadır. Horlama sadece horlayan bireyi değil, yakınlarını da yakından etkileyen ve hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumda doktora başvurulması, gerekli önlem ve tedavinin zamanında planlanması yapılmalıdır.

TANI YÖNTEMLERİ

Horlama tanı yöntemleri için öncelikle doktor hastanın öyküsünü dinler.  Duruma göre test isteyen doktor gerekli ise hastayı uyku laboratuvarında gözlemleyebilir. Kesin teşhis için ise aşağıdaki yöntemlerden yararlanılır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması

Ayrıntılı kesit görüntüleri için X-ışını ve bilgisayar teknolojisini birleştirir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Bilgisayar ve radyo frekansları kullanılarak büyük bir mıknatıs tarafından ayrıntılı görüntü alınır.

Endoskopi

Hastanın burun deliğinden bir endoskop yardımıyla girilerek solunum yolları incelenir. 

Horlamanın uyku apnesinden dolayı olduğu düşüncesi varsa eğer hasta uyku laboratuvarda gece boyu tutulabilir. Bu laboratuvarda beyin dalgaları, kalp atışı ve hastanın nefes alış verişi kayıt altına alınır. Doktor daha sonra sonuca göre tanıyı koyar.

Kaynak : Türkiye Hastanesi Reçete Dergisi, turkiyehastanesi.com, acibadem.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...